Program 500+, który jest sztandarowym programem rządu PiS. Partia rządząca postanowiła zamienić go na program 800+. Znaczy to, ze zamiast 500 zł na każde dziecko, teraz państwo będzie udzielać rodzicom dzieci wsparcia większego o 300 zł miesięcznie. O zmianie kwoty w sztandarowym programie Prawa i Sprawiedliwości, mówił podczas zwołanej przez wojewodę konferencji, poseł z Wielunia Paweł Rychlik.
- Dzięki temu programowi prawie całkowicie zniknęła bieda w polskich rodzinach. Pamiętamy dobrze obrazki sklepowych zeszytów, w których zapisywano zobowiązania za zakupy. Dzięki programowi 500+ to ubóstwo zostało zlikwidowane – przekonywał zebrane media.
W ocenie wieluńskiego parlamentarzysty świadczenie 500+ wpłynęło pozytywnie na aspekt demograficzny, wbrew twierdzeniu opozycji o braku wpływu tegoż programu na demografię.
- GUS w 2014 roku podał, że do 2025 roku liczba urodzeń będzie wynosić poniżej 350 tys. W latach 2017-2019 liczba urodzeń utrzymywała się na poziomie 400 tys. Podaje to również Eurostat, że rodziny, partnerzy, małżonkowie, którzy posiadają dwójkę lub więcej dzieci, o wiele częściej decydowali się na kolejne dziecko. Ale to nie koniec i nie ostatni prorodzinny program, bo Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to prawie 14 milionów złotych rocznie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie – przypomniał Paweł Rychlik.
Reklama
Poseł zaznaczył, że malutkie dzieci mogą być objęte opieką przez nianię lub skorzystać z takowej w żłobkach. Akcentował, że jeśli idzie o pomoc rodzinom, to rząd nie ogranicza się do pomocy finansowej, ale także wprowadził ulgi podatkowe.
- Od 2022 roku rodziny, które posiadają czwórkę i więcej dzieci, de facto nie płacą podatku. Ulga podatkowa, która na jednego rodzica wynosi ponad 85 tys. złotych. Rodzin 4+ w Polsce mamy około 50 tys., więc dotyczy to realnie ponad 300 tys. osób – kalkulował poseł Paweł Rychlik.
Reklama
31 lipca miało miejsce posiedzenie Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji. Została zatwierdzona przez ekspertów i specjalistów lista, na której znajdą się bezpłatne leki w Programie Bezpłatnych Leków dla dzieci do 18 roku życia.
- Wbrew temu co mówiła opozycja, że znajdą się tam niektóre specyfiki, rzadko stosowane, znajdą się tam również leki powszechnie stosowane, przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, w okresie nasilonych infekcji układu oddechowego. Mam tutaj przede wszystkim na myśli antybiotyki, które zostały zarekomendowane, aby również były bezpłatne dla dzieci – zaznaczył Paweł Rychlik, z wykształcenia farmaceuta.
Reklama
- Do tego dojdą również leki przeciwgrzybicze, również szczepionka na grypę i HPV (Wirusowe Zapalenie Wątroby), która jest obecnie dostępna dla dzieci z poszczególnego okresu wiekowego, zakres ten zostanie poszerzony; to również wziewne sterydy, które są stosowane w infekcjach układu oddechowego w okresie zimowym, również leki przeciwalergiczne – podsumował.
Poseł podał także, że program 500+ to rocznie prawie 40 miliardów złotych, które są przekazywane z budżetu państwa do polskich rodzin, a po zmianie na 800+ to będzie koszt 64 miliardy.
- Oprócz tego zachęcamy, aby rodzice występowali o wyprawkę szkolną, to jest 300 złotych na każde dziecko. Myślę, że to wspomoże zakupy, które są przed nami, rodzicami, w drugiej połowie sierpnia, aby polskie dzieciaki poszły do szkół wyposażone w odpowiedni ekwipunek – uzupełnił.
W trakcie konferencji głos zabrał także wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba, który jako doświadczony ojciec czwórki dzieci, zapewniał, że pieniądze z rządowego programu pozwalają na wyrównanie szans dzieciom z bogatszych i biedniejszych rodzin. Przypomniał historię matki, która w pierwszym roku korzystania z 500+ miała powiedzieć, że dopiero wówczas (po wprowadzeniu rządowego programu) jej dzieci pierwszy raz mogły wyjechać gdzieś na wakacje…
A Wy jak oceniacie program 800+? Oddajcie głos w sondażu, który zamieszczamy pod artykułem.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze