W sobotę, 3 lipca, w remizie, strażacy ze Skrzynna zgromadzili się na walnym zebraniu. Druhowie zdecydowali, aby ponownie zaufać zarządowi w takim składzie, jak do tej pory. Tematykę spotkania zdominowała sprawa zakupu nowego wozu bojowego i podsumowanie akcji charytatywnych. Dzięki jednej z nich rodzina pogorzelców ze Skrzynna dostała nowy dom.
O jednostce OSP ze Skrzynna w ciągu ostatniego roku wspominaliśmy na naszych łamach głównie w kontekście planów zakupu wozu bojowego a także prowadzonych akcji charytatywnych. Opisywaliśmy sukces zbiórki, dzięki której 7-osobowa rodzina Ramusiów, nie została bez dachu nad głową. W ostatnim czasie relacjonowaliśmy przekazanie zabawek, które zdobyli dla miejscowego przedszkola. W trakcie walnego zebrania to właśnie te tematy wychodziły na pierwszy plan, a zaproszeni goście nie szczędzili komplementów druhom.
- Chciałem pogratulować, że ta kampania, która była kilka lat prowadzona, związana z pozyskaniem samochodu, zbliża się do finału(…) - zaznaczał Andrzej Chowis, sekretarz powiatu i radny sejmiku województwa łódzkiego.
- Chcę wskazać wszystkie charytatywne, społeczne działania, bo one pokazuję jakie jest wasze serce, otwarte na potrzebujących. Jak jest sytuacja trudna, to nie tylko jesteście wzywani, kiedy jest pożar, ale również wtedy gdy dzieje się krzywda. Zawsze jesteście gotowi udzielić pomocy, skutecznej pomocy – podkreślał.
Wtórował mu Andrzej Stępień, radny powiatowy a także Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Wieluniu.
- Niskie ukłony pod adresem wszystkich druhów ochotniczej straży pożarnej, szczególnie dla tych, którzy wykazali się tą aktywności i skutkiem czego jest pozyskany samochód – akcentował Stępień.
- To jest wielki wyczyn, który dzieje się raz na 20, 30 lat. To jest ta miara która powoduje, że mieszkańcy Skrzynna, gminy Ostrówek, powiatu wieluńskiego mogą czuć się bezpieczniej, bo ta gotowość bojowa jest podniesiona. Ta postawa prospołeczna sprowadza się do otwartości na drugiego człowieka.
Pochwał druhom nie szczędził przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej, kpt. Grzegorz Kasprzyczak, który również gratulował promesy.
- (…) uważam, że te samochody wam się należą z racji ilości wyjazdów, gotowości do wyjazdów – wskazywał, że mimo problemów z zebraniem zespołów do wyjazdów przed 16:00 na terenie całego powiatu, strażacy ze Skrzynna charakteryzują się wysokim stopniem gotowości, ponad to w trakcie szkoleń wykazali się wiedzą i zaangażowaniem.
Wójt Ostrówka, Ryszard Turek, dziękował strażakom za zaangażowanie w sprawy społeczne i pomoc mieszkańcom.
Jacek Niepiekło, prezes jednostki nie ukrywał dumy podczas zdawania rocznego sprawozdania, wspomniał, że strażakom udało się zebrać złom o wartości 20 tys. zł na leczenie małego Wojtusia i ponad 180 tys. zł na pomoc pogorzelcom. W ciągu roku przeprowadzili również ćwiczenia w szkole oraz brali udział w akcjach na swoim terenie. Czynnie udzielali się także w trakcie walki z epidemią COVID-19. Rozwozili maseczki i płyny dezynfekcyjne.
W sobotę grono druhów powiększyło się o jednego członka. Prezes zarekomendował kandydaturę Dawida Wesołowskiego, która została jednogłośnie przyjęta. Niepiekło zaznaczał, że Wesołowski nawet nie będąc członkiem, starał się w jednostce pomagać.
- Chcę jeździć na akcje – nie ukrywa 23-latek.
- Już jeździłem ze strażakami roznosić maseczki i zbierałem pieniądze na pogorzelców. Cieszę się, że teraz będę jednym z nich.
Ogromne wyróżnienie spotkało jednego z członków braci strażackiej ze Skrzynna, co jak podkreślają stanowi honor całej jednostki. Druh Zdzisław Kita został odznaczony medalem honorowym im. Bolesława Chomicza, nadawanym przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Kita wstąpił do straży niemal 60 lat temu, w 1962 r. W ciągu swojej kariery pełnił przez wiele lat funkcję naczelnika oraz skarbnika jednostki, w latach 2001-2006 był prezesem zarządu gminnego. Był również członkiem komitetu społecznego budowy domu ludowo-strażackiego.
„Dał się poznać jako niekwestionowany aktywista, społecznik, na trwale związany z działalnością OSP” – czytamy w uzasadnieniu. Niestety druh Kita nie mógł osobiście odebrać odznaczenia z powodu stanu zdrowia, w jego imieniu medal przyjął zięć, Bogdan Minkina, który nie krył wzruszenia i zapewnił, że teść się ucieszy.
Magdalena Lizurej
- W sobotę strażacy ze Skrzynna odbyli swoje walne zebranie. Druhowie zdecydowali, aby reprezentował ich ten sam zarząd, co w poprzedniej kadencji.
Skład zarządu:
prezes Jacek Niepiekło
zastępca prezesa Marcin Wróbel
naczelnik Wojciech Pawlak,
zastępca naczelnika Mateusz Mikosiński
skarbnik Bogdan Minkina
gospodraz Marek Matyja
sekretarz Marcin Niepiekło
kronikarz Sylwester Kukulski
członek Bartosz Mikołajczyk
komisja rwizyjna
przewodniczący Zbigniew Bartos,
sekretarz Hubert Pawlak
członek Łukasz Trzebianowski
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze