Reklama

Byłoby taniej za segregowanie

Na cmentarzu parafialnym w Wieluniu znajdują się cztery kontenery na śmieci. Jedna z naszych czytelniczek zastanawia się, dlaczego nie jest prowadzona segregacja odpadów. Proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Wieluniu, ks. Jacek Zieliński, informuje, że w tej sprawie liczy na inicjatywę ze strony Przedsiębiorstwa Komunalnego.

- Na wszystkich cmentarzach, które znam w okolicy, poza parafialnym w Wieluniu, segregują śmieci – stwierdza czytelniczka ,,Kulis…’’ (nazwisko znane redakcji).
- U nas ładuje się wszystko do jednego kontenera, kwiaty, szkło, plastik. W ciągu roku to jest tysiące zniczy, zarówno wkładów plastikowych, jak i szkła. Mam rodzinę np. w Dzietrznikach, w Ostrówku i jest tam segregacja. Dlaczego więc u nas nie segreguje się odpadów, przecież ludzie na pewno wrzucaliby do odpowiednich koszy. 
Obecnie na terenie cmentarza parafialnego w Wieluniu znajdują się cztery kontenery na odpady, dwa od ul. 3 Maja i dwa od ul. Roosevelta. Dodatkowo przed Wszystkimi Świętymi dostawiane są jeszcze trzy kontenery. 
- Próbowaliśmy robić segregację odpadów, natomiast Przedsiębiorstwo Komunalne, z którym mamy podpisaną umowę na odbiór śmieci, nie jest zainteresowane segregacją odpadów – mówi ks. Jacek Zieliński, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Wieluniu, zarządca cmentarza.
- Przedstawiciele PK twierdzą, że nie mają co z tym zrobić, nie ma firm, które odbierałyby te odpady. Próbowaliśmy już kiedyś robić segregację i rzeczywiście w miarę swoich możliwości ludzie próbowali segregować te podstawowe frakcje, ale na dzisiaj nie ma chętnych do odbioru segregowanych śmieci. 
- To do nas przychodzą firmy i podpisują umowy na odbiór odpadów, o ile np. mieszkańcy mają obowiązek segregacji, o tyle firmy nie mają takiego obowiązku – przypomina Karol Tomczyk z Przedsiębiorstwa Komunalnego w Wieluniu.
- Odbiór zmieszanych odpadów jest droższy. Zanieczyszczony znicz np. nie nadaje się do recyklingu (to odpad zmieszany), ale inne odpady, dobrze posegregowane, przekazywane są do recyklingu i segregacja się opłaca. 
- Nam zależy na tym, żeby instytucje segregowały śmieci. W ostatnim czasie bardzo staramy się, żeby wszystkie placówki oświatowe w gminie Wieluń dołączyły do segregacji odpadów, bo trzeba rozdzielić, że niektórzy podpisują umowę, a i tak nie segregują. Dwa tygodnie temu Szkoła Podstawowa w Gaszynie podpisała umowę na segregację, otrzymała pojemniki na zewnątrz, a oprócz tego na zachętę pojemniki na segregację odpadów wewnątrz szkoły. Zapraszamy też kolejne szkoły i przedszkola do nas, żeby podpisywały umowy, bo szkoda marnować to, co się da posegregować – dodaje Tomczyk. 
Na cmentarzu komunalnym w Wieluniu stoją dwa kontenery KP7, dwa pojemniki 1100 na zmieszane, cztery na plastiki i cztery na szkło. 
- Odpady odbierane są raz na tydzień lub na dwa tygodnie w zależności od potrzeb – informuje Sławomir Nowak, zarządca cmentarza komunalnego w Wieluniu.
- Umowę na wywóz mamy podpisaną z PK. Koszt wywozu pojemnika 1100 to 159 zł, a 805 zł odbiór dużego kontenera KP7. Zimą mniej płacimy za śmieci, bo mniej osób odwiedza cmentarze i zmniejsza się liczba tych odpadów. Wiadomo też, że kiedy jest więcej pogrzebów, to też szybciej zapełniane są pojemniki i trzeba je częściej opróżniać. 
Za wywóz odpadów z cmentarza za 2021 r. parafia zapłaciła łącznie ponad 90 tys. zł. To był drastyczny wzrost w stosunku do lat ubiegłych. 
- Następują podwyżki za śmieci, zastanawiamy się co dalej z tym zrobić, jak ten problem rozwiązać, ale tutaj też musi być inicjatywa ze strony PK , które odbiera śmieci.  Myślimy poważnie o segregacji, ale nie wszystko od nas zależy – podkreśla ks. Zieliński.
- Zdarza się, że do kontenerów przy cmentarzu przywożone są odpady z posesji prywatnych. Raz jakiś przedsiębiorca ze sklepu przywiózł zepsutą wędlinę i mięso, sprawa została zgłoszona na policję. Wyrzucił to do kontenera, ale nie było informacji, że jest on przeznaczony wyłącznie na śmieci z cmentarza, dlatego nie podjęto dalszych działań. Umieściliśmy więc informacje o przeznaczeniu kontenerów. Niestety mimo to, proceder wyrzucania śmieci spoza cmentarza zdarza się coraz częściej. 
 

 

Reklama

Katarzyna Cieślik
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości