Dla rodzących w wieluńskim szpitalu to ma być rewolucja. Oddział ginekologiczny, choć jest znany z dobrej opieki to od wielu lat nie może doczekać remontu. Teraz jest plan i rządowe zapewnienie środków, jeszcze przedwyborcze, by zarówno oddział ginekologiczny jak i blok porodowy został właściwie stworzony od nowa, na innej kondygnacji szpitala.
Anna Freus, dyrektor SP ZOZ w Wieluniu podkreśla, że remont i przebudowa oddziału ma być możliwa przede wszystkim dzięki zaangażowaniu lokalnych władz, na czele z wicestarostą Krzysztofem Dziubą, oraz wsparciu finansowym Ministerstwa Finansów.
Szpital przygotowuje się do zmian, które opiekę nad kobietami i noworodkami, wprowadzą na nowy poziom.
W wyniku wielu rozmów na szczeblu ministerialnym i skutecznym negocjacjom, szpital jeszcze przed wyborami, otrzymał zapewnienie o przekazaniu imponującej kwoty, bo ponad 20 milionów złotych z Ministerstwa Finansów. Bez tych pieniędzy trudno myśleć o tak ogromnej inwestycji. Oczywiście dofinansowanie ministerialne to za mało, dlatego rada powiatu zabezpieczyła na ten cel ponad 10 milionów złotych w budżecie powiatu wieluńskiego.
Dyrektor szpitala Anna Freus zapewnia, że wszystko jest na dobrej drodze, by zrealizować ten wielki plan.
- Jesteśmy w pełni przygotowani pod względem formalnym. Posiadamy niezbędne projekty, kosztorysy, a także pozytywną ocenę wojewody. Nasza kadra medyczna jest gotowa na rozwój i poprawę warunków sanitarnych – akcentuje szefowa SP ZOZ-u.
Wiadomo jednak, że zmieniły się władze centralne. Pojawia się zatem nutka niepewności, czy nowy rząd zrealizuje tzw. czeki rozdawane przez poprzedników.
- Szpital, współpracując z powiatem, pozyskał środki. Do tej pory, wszystkie deklaracje były spełnione. Jesteśmy w stałym kontakcie z wicestarostą i nie mamy wątpliwości co do realizacji tej inwestycji – mówi Anna Freus.
Wicestarosta powiatu potwierdza, że finansowanie projektu jest zabezpieczone i działa zgodnie z planem.
- Środki z rezerwy budżetu państwa przekazywane są przez wojewodę, pytaliśmy o sprawę w urzędzie wojewódzkim i nie ma żadnych niepokojących sygnałów. Jako powiat zabezpieczyliśmy również środki na wkład własny, wynoszący ponad 10 milionów złotych – komentuje Krzysztof Dziuba.
Przebudowa nie ma się ograniczać jedynie do remontu. Planowane są nowoczesne oddziały; ginekologiczny, noworodkowy oraz blok porodowy z pełnym zabezpieczeniem sanitarnym i nowym sprzętem, na wzór niedawno oddanego do użytku SOR-u. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to rok 2026.
Po przeniesieniu oddziałów do nowej lokalizacji, trzecie piętro zostanie wykorzystana na inne cele medyczne, takie jak leczenie udarów czy urologia, choć szczegółowe plany są jeszcze w opracowaniu i zależą od wielu czynników zewnętrznych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze