Reklama

Droga krzyżowa dla chorych i niepełnosprawnych w Skrzynnie: Poruszające misterium mieszkańców DPS-u

1 kwietnia w Skrzynnie zorganizowano drogę krzyżową dla osób chorych, niepełnosprawnych i ich opiekunów. Nabożeństwu przewodniczył ks. bp. Antoni Długosz. Na zakończenie podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie zaprezentowali poruszającą inscenizacją Męki Pańskiej.

Inicjatorem wydarzenia był wicestarosta powiatu wieluńskiego Krzysztof Dziuba, natomiast za organizację odpowiadał Dom Pomocy Społecznej w Skrzynnie. W przygotowania zaangażowały się także lokalne stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich oraz zaprzyjaźnione placówki. 

Nabożeństwu przewodniczył biskup Antoni Długosz. Przy kolejnych stacjach drogi krzyżowej rozważania czytali przedstawiciele różnych grup społecznych. Oprawę muzyczną zapewniła Ola Dybka, grając na gitarze, a towarzyszyły jej śpiewem Anna Głuch oraz Kinga Straszak. Nad bezpieczeństwem czuwali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzynnie. 

Reklama

Wśród uczestników znalazła się tutejsza mieszkanka Irena Kolanek, która na drogę krzyżową przyszła razem z mężem Ryszardem.

- Do uczestnictwa popchnęło nas troszkę to, że jesteśmy chrześcijanami. Nie udało nam się być na drodze krzyżowej, która była w kościele, więc dzisiaj jako mieszkańcy wspieramy tę drogę krzyżową - opowiada Irena. 

- Mamy sentyment do placówki, pracowaliśmy tutaj. Droga krzyżowa z biskupem Długoszem była piękna. Ładnie to wszystko wyglądało. Widać jak wiele pracy włożono w przygotowania - dodaje. 

Reklama

W ramach wdzięczności za obecność biskupa Długosza, wicestarosta Krzysztof Dziuba złożył na ręce duchownego bukiet kwiatów. 

- Jutro Wielki Czwartek, więc symboliczny dzień w którym Pan Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa. Z tej okazji, wszystkim obecnym tutaj księżom chciałbym złożyć serdeczne podziękowania za to, że tak jak na tej drodze krzyżowej, prowadzicie nas za Chrystusem, a jednocześnie do Chrystusa - mówi Dziuba. 

- Chcemy Wam złożyć również najserdeczniejsze życzenia. Cóż można życzyć lepszego niż wiele łask bożych. Bo tylko Bóg wie co jest dla Was i dla nas najlepsze. Dobrze, że jesteście - zaznacza. 

Reklama

Hierarcha, w geście życzliwości, podarował kwiaty jednej ze starszych uczestniczek nabożeństwa. 

- Żyjcie 300 lat, sześć dni i pięć miesięcy. Ja będę wszędzie o Skrzynnie opowiadał, jak pięknie przeprowadziliście tę katechezę - skierował słowa do uczestników wydarzenia biskup Antoni Długosz. 

- Jestem niezmiernie wzruszony. Chciałem Wam z całego serca podziękować przede wszystkim za to, że każdy zespół niósł krzyż z Panem Jezusem i że wszyscy jesteście tutaj obecni. Dziękuje organizatorom, którzy przygotowali to piękne nasze spotkanie rekolekcyjne przygotowujące nas do śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Niech Bóg Wam błogosławi - dodał. 

Reklama

Po zakończeniu drogi krzyżowej uczestnicy zostali zaproszeni na przedstawienie - Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie. Inscenizacja miała metaforyczną formę. Poszczególne stacje drogi krzyżowej ukazano poprzez sytuacje znane z codziennego życia.

Twórcy przedstawienia nawiązali do współczesnych problemów. Upadki Jezusa symbolizowały m.in. uzależnienia, takie jak nadużywanie alkoholu, czy trudne doświadczenia związane ze zdradą. Taka interpretacja skłaniała do głębokiej refleksji i pokazywała, że przesłanie drogi krzyżowej pozostaje aktualne również dziś.
 

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/04/2026 15:44
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości