Pozytywna informacja trafiła do Gminy Ostrówek w piątek, 24 kwietnia. Dotyczyła starego naboru, do którego przystąpił poprzedni wójt Ryszard Turek. Chodziło o dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) na terenie gminy Ostrówek. Obecny wójt Arkadiusz Banaś będzie realizował plany ówczesnego włodarza gminy, bo jak podkreśla: to był bardzo dobry projekt.
Wniosek o dofinansowanie inwestycji w OZE złożył wójt gminy Ostrówek poprzedniej kadencji Ryszard Turek. Wniosek uzyskał wstępnie akceptację formalną, jednak po ocenie merytorycznej, został odrzucony przez komisję ekspercką. Gmina złożyła odwołanie od negatywnej decyzji, ale nie zostało ono uwzględnione. Temat wraca po niemal dwóch latach.
- Urząd marszałkowski zwrócił się do nas z pismem o złożenie oświadczenia: czy przystępujemy do tego projektu. Jak można nie przystąpić do zadania, którego realizacja będzie korzystna dla mieszkańców – pyta retorycznie wójt gminy Ostrówek Arkadiusz Banaś.
- Od razu złożyliśmy oświadczenie, że jak najbardziej jesteśmy zainteresowani.
Za pieniądze z dofinansowania będzie można wybudować 185 instalacji fotowoltaicznych, w tym dwie zostaną zlokalizowane na obiektach gminnych. Do tego powstanie 146 magazynów energii i 8 kotłów na biomasę.
Wnioski, ankiety i dokumenty złożone przez mieszkańców przed dwoma laty nie przepadły i wciąż są aktualne. Włodarz gminy Ostrówek mówi, że nawet gdyby ktoś obecnie się rozmyślił, to nowych chętnych nie zabraknie.
- Trzeba mieć na uwadze, że to jedno z wyższych dofinansowań. Wynosi 95 procent do kosztów netto. Do tego tylko VAT, 8 procent od całej inwestycji – akcentuje Arkadiusz Banaś.
Dodatkowa korzyść, zdaniem wójta, to fakt, że obecnie nie ma bumu na fotowoltaikę. W związku z rozwojem technologicznym, ceny instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii spadły.
- Uważam, że ten wniosek został bardzo dobrze przygotowany, bo obejmuje nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale też magazyny energii i kotły na biomasę – podkreśla szef gminy Ostrówek.
- To jak najbardziej zasadne, żeby spożytkować zgromadzoną energię poprzez autokonsumpcję. Największą bolączką jest produkcja energii, której nie ma gdzie wyeksportować, ani spożytkować. Magazyny energii rozwiążą problem – dodaje.
- Cieszę się, że będziemy mogli realizować ten projekt – podsumowuje wójt Arkadiusz Banaś.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze