Kolejna potężna inwestycja w gminie Pątnów trwa. To przebudowa drogi powiatowej nr 4517E na odcinku od DK 45 do skrzyżowania DK 43 w m. Grębień. Prace budowlane dotyczą też krótszych odcinków w Józefowie i w Pątnowie. Przedsięwzięcie zaplanowane jest na trzy lata. W tym roku, w projekcie budżetu Gminy Pątnów zaplanowano na nie wydatki rzędu 7 535 192 zł.
1 września 2025 roku, symbolicznym wbiciem łopat, rozpoczęła się trzyletnia inwestycja drogowa w Grębieniu. Dzięki jej realizacji zostanie rozbudowany blisko 4,5 kilometrowy odcinek drogi powiatowej, łączący dwie drogi krajowe: 43 i 45.
Całkowity koszt inwestycji to niemal 16 milionów złotych (15 911 985,37 zł). Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to 60 proc. wartości całego zadania (9 547 191 zł). Pozostałą część pokrywają po połowie: Gmina Pątnów i Powiat Wieluński. Prace budowlane w bieżącym roku będą kosztować ponad 7,5 mln zł.
Inwestycja idzie pełną parą. Od strony drogi krajowej 45 do początku Grębienia budowa jest już mocno zaawansowana.
- Jest już podbudowa i krawężniki. Został wytyczony ślad drogi rowerowej i położona pierwsza warstwa masy asfaltowej – relacjonuje wójt gminy Pątnów Jacek Olczyk.
Prace posuwają się w głąb Grębienia. Budowana jest ścieżka rowerowa z opornikami i kanalizacja deszczowa, umieszczona pod ścieżką. Wymieniane są też elementy sieci wodociągowej, m.in. leciwe imery i zasuwy.
Wójt Olczyk, przed którym budowa dróg zdaje się nie mieć tajemnic, podkreśla, że na rok bieżący przypadną najbardziej intensywne prace, związane z korytowaniem drogi i układaniem nowej niwelety. Droga będzie poszerzana do 6 m i stabilizowana.
- Po ustabilizowaniu podłoża nastąpi układanie kolejnych warstw kruszywa oraz pierwszej warstwy masy wiążącej. Na te zadania przeznaczamy w tym roku ponad 7,5 miliona złotych – akcentuje włodarz gminy Pątnów i dodaje, że finał inwestycji przewidywany jest jesienią 2027 roku.
Poza poszerzaniem istniejącej jezdni oraz budową ścieżki rowerowej z dopuszczeniem ruchu pieszych, powstają pobocza oraz zjazdy publiczne i indywidualne. Nie zabraknie też oznakowania poziomego i pionowego oraz elementów odwodnienia.
- Wiadomo, że taka inwestycja wiąże się z pewnymi utrudnieniami. Mieszkańcy są naprawdę cierpliwi i wyrozumiali, a wykonawcy mają dużą kulturę pracy. Stopniowo będzie coraz lepiej – zapewnia wójt Jacek Olczyk.
Wójt gminy Pątnów podkreśla szczególne znaczenie budowanej drogi rowerowej.
- W ten sposób skomunikujemy rowerowo województwa: łódzkie i opolskie.
Przy tej drodze znajduje się też odcinek łączący Józefów z Popowicami. Gmina Pątnów pozyskała środki zewnętrzne na doinwestowanie także tej drogi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Projekt już jest. Jezdnia ma być poszerzona do 5 m. Nie zabraknie ścieżki rowerowej także i tutaj.
- Droga rowerowa skomunikuje te dwie miejscowości i pozwoli rowerzystom bezpiecznie poruszać się na tym odcinku – akcentuje Jacek Olczyk.
Na tym gmina Pątnów nie poprzestaje. Samorządowcy już patrzą w stronę Wielunia i myślą, co zrobić, żeby mieszkańcy gminy Wieluń mogli bezpiecznymi ścieżkami rowerowymi przedostać się przez ruchliwą drogę krajową do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.
- Ma to charakter wizji: jak drogi rowerowe mają się rozwijać. W perspektywie, gminne drogi będą włączane do koncepcji budowy wojewódzkich i krajowych dróg rowerowych, którą ogłosił w ostatnim czasie zarząd województwa łódzkiego – mówi włodarz gminy Pątnów.
- Bardzo się cieszymy, że rowerowa droga krajowa będzie przebiegać przez gminę Pątnów, otaczając wielki łuk Warty. Będzie to droga od strony Bobrownik, przez Bukowce, Załęcze Wielkie, przebiegająca przez most, a dalej otaczająca wstęgę rzeki ścieżką rowerową z lewej strony – roztacza malowniczą wizję turystyki rowerowej, przed reporterką portalu kulisy.net, wójt Olczyk i wskazuje całą trasę na mapie gminy Pątnów.
- Turyści – rowerzyści z odległych stron, którzy wybiorą w przyszłości tę trasę, będą się poruszać wzdłuż rzeki Warty, aż do Sieradza, a może i dalej – dodaje z zadowoleniem.
Druga koncepcja rozbudowy krajowych dróg rowerowych obejmuje trasy wzdłuż rzeki Pilicy. To dwa priorytety dla województwa łódzkiego.
- Bardzo nas to cieszy. W perspektywie będziemy włączać gminne i powiatowe drogi rowerowe do tej arterii – zapowiada Jacek Olczyk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze