W piątek, 21 lutego, od samego rana w domu kultury było gwarnie i radośnie. Dzieci z ogromnym skupieniem wykonywały prace z kolorowych kartek papieru. Zajęcia podzielono na dwie grupy wiekowe.
Origami to japońska sztuka składania papieru, której nazwa wywodzi się z połączenia dwóch słów: „ori” oznaczającego składać, oraz „kami”, co oznacza papier. Ta artystyczna forma polega na tworzeniu trójwymiarowych modeli poprzez precyzyjne i staranne zaginanie pojedynczego arkusza papieru bez użycia kleju i nożyczek. Sztuka ta, nie tylko daje radość tworzenia, ale także rozwija zdolności manualne, precyzję oraz cierpliwość.
Przekonały się o tym mali uczestnicy warsztatów. W ogromnym skupieniu tworzyli łódki, żabki, kotki i łabędzie z kolorowego papieru, uważnie słuchając instrukcji Anny Stasiak, prowadzającej zajęcia.
- Technika origami, wbrew pozorom, nie jest wcale taka łatwa. Przyszła do nas z Dalekiego Wschodu. Wywodzi się z Chin, ale najpierw rozwinęła się w Japonii. Dlatego nazywa się japońską sztuką składania papieru bez użycia kleju i nożyczek – informuje opiekunka warsztatów.
Magdalena Idzikowska, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu dodaje:
- Takie zajęcia rozwijają u uczestników zdolności manualne, a także uczą precyzji, spokoju i cierpliwości. Polecam każdemu, aby spróbował stworzyć własnoręcznie figurki z papieru tą metodą.
Obie grupy dzieci z dumą składały rzeczy z papieru. Niektóre z nich pierwszy raz miały styczność z origami. Dlatego jeszcze bardziej skupiały się na tym, by ich prace były jak najlepiej złożone. Jednak, gdy tylko nabiorą wprawy, mogą składać naprawdę skomplikowane figury tą metodą.
Był nawet wyścig złożonych żabek, która pierwsza dotrze do mety. Dzieci ochoczo prezentowały stworzone własnoręcznie prace.
- Polecam to zajęcie, nie tylko dzieciom, ale również seniorom. Każdemu, kto zechce spróbować samodzielnie złożyć chociażby żabkę z papieru, sprawi to ogromną radość – przekonuje Anna Stasiak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze