W środę, 28 lutego, w dworku w Mokrsku odbyło się podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu „Na napisanie bajki profilaktycznej”. Ogłoszony on został w grudniu przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mokrsku.
Konkurs był pokłosiem szkolenia o bajkach profilaktycznych i ich wykorzystywaniu w pracy z dziećmi, które mają różne problemy. Odbyło się ono w listopadzie ubiegłego roku, a uczestniczyli w nim nauczyciele, policjanci i przedstawiciele placówek pracujących na co dzień z dziećmi oraz rodzice. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Szkolenie zakończyło się warsztatami w zakresie pisania takich bajek, a konkurs to zwieńczenie całego projektu.
Przesłane prace oceniała 5-osobowa komisja w składzie: Agata Orzeszyna (przewodnicząca) - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mokrsku, Magdalena Wicher – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, Małgorzata Kieler – polonistka w Zespole Szkoły i Przedszkola w Krzyworzece, Aleksandra Rachwalska, psycholog w II LO w Wieluniu i Agata Włodarczyk – Jasionek, nauczycielka w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Gromadzicach.
- Przy ocenie najwyżej punktowałyśmy wartości profilaktyczne bajek – mówiła Agata Orzeszyna. - Brałyśmy też pod uwagę poprawność językową i stylistyczną, a także oryginalność samego pomysłu. Jeśli prace ocenione zostały ex aequo, wyżej stawiałyśmy tę, która miała więcej punktów pod względem profilaktycznym.
Ostatecznie pierwszą nagrodę przyznano bajce „Tomek i jego koledzy” z Publicznego Przedszkola w Ożarowie. Drugie miejsce zajęła praca „Pszczółka Sara z Zielonego Ula” z Publicznego Przedszkola w Komornikach, a trzecie „Tadzio łakomczuszek, co miał duży brzuszek” z Publicznej Szkoły w Ożarowie. Przyznano również pięć wyróżnień. Otrzymały je: przedszkole w Mokrsku, szkoły w Krzyworzece, Komornikach i Ożarowie (stąd były dwie prace) oraz przedszkole w Krzyworzece.
- Oczywiście nasze dzieci nie brały udziału w pisaniu bajki, ale to one podsunęły nam jej pomysł – mówi Agata Janas, która wspólnie z Joanną Majchrzak odebrała nagrodę za zwycięską pracę.
- Dzieci wybrały również bohaterów - dodaje pani Joanna. - Były to zwierzątka jeżyk Tomek, borsuk Zdzisiu i sowa Zuzanna - nauczycielka. Głównym przesłaniem jest to, by dzieci zwracały się do nauczycieli z problemami, z którymi nie dają sobie rady. Bo nauczyciele zawsze pomogą. W pisaniu niezwykle pomocne okazały się warsztaty zorganizowane tu w listopadzie. Bardzo cieszymy się z pierwszej nagrody. Za otrzymane tysiąc złotych kupimy książki dla dzieci, a dla tych najmłodszych jakieś zabawki.
Nagrody i wyróżnienia wręczyli wójt Zbigniew Dąbrowski i członkinie komisji. Były to książki i bony towarowe do zrealizowania w księgarni „Globus” w Wieluniu.
Za 1. miejsce bon miał wartość 1000 zł, za 2. - 800 zł, za 3. - 600 zł, a za wyróżnienia po 300 zł.
Nad sprawnym przebiegiem całego konkursu i środowego podsumowania czuwała Elżbieta Józefa Wyrembak, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mokrsku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze