Dwadzieścioro dwoje uczniów szkół średnich i dwie studentki otrzymało w tym roku stypendia Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego. Uroczyste ich wręczenie odbyło się w piątek 24 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Korczaka w Wieluniu.
Jednym z głównych działań Fundacji są programy stypendialne. Pierwszy z nich nosi nazwę „Równe Szanse”. W jego ramach przyznawane są stypendia najzdolniejszym uczniom szkół średnich, które znajdują się na terenach powiatu wieluńskiego i pajęczańskiego. W tym roku zrobiono to już po raz 25. Drugi to Program Stypendiów Pomostowych dla studentów I roku, który teraz realizowany był 22 raz. Przy tym drugim programie wieluńska Fundacja ściśle współpracuje z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości z Łodzi, rekomendując maturzystów do stypendiów pomostowych. Natomiast decyzję o ich przyznaniu podejmuje już łódzka Fundacja.
- Te dwadzieścia pięć edycji to wielki dorobek Fundacji, który z dumą kontynuujemy w bieżącej kadencji zarządu – mówił jego prezes Tomasz Dawidziak. - To dorobek wielu osób skupiających się przez te lata wokół niej - ludzi dobrej woli, mieszkańców naszego regionu, którzy pamiętali o Fundacji przy okazji odpisywania jednego procenta, a ostatnio półtora procenta swojego podatku w rocznym rozliczeniu. To dorobek sponsorów i firm z naszego regionu, którzy przez lata wspierali naszą działalność i to konkretne działanie. Cieszę się, że w tym roku udało nam się nawiązać współpracę z kolejną marką nieodzownie kojarzącą się z naszym regionem firmą ZUGIL, która tym samym dołączyła do grona darczyńców i stała się kolejnym mocnym filarem programu stypendialnego obok filarów już istniejących – Cementowni Warta, Wieltonu, Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie.
W tym roku do programu „Równe Szanse” wpłynęło 76 wniosków o stypendia. Przyznano je 22 uczniom na łączną kwotę 40 tys. zł. Tu warto dodać, że w stosunku do roku ubiegłego ta kwota była większa o 7,5 tys. zł. Natomiast w Programie Stypendiów Pomostowych świadczenia takie przyznano dwóm studentkom - 7 tys. zł dla każdej.
W uroczystości wręczenia stypendiów udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele firm, które wspierają te programy stypendialne, dyrektorzy szkół oraz członkowie zarządu i rady Fundacji. Przerywniki muzyczne zapewniły młode wokalistki z II LO.
Od początku działania programów, Fundacja wsparła ponad 700 młodych ludzi. Łączna kwota przyznanych im stypendiów wyniosła przeszło 1,5 mln zł.
Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego to jednak nie tylko stypendia dla zdolnej młodzieży, ale również wiele innych form działania. W tym roku kupiła ona i przekazała na walczącą Ukrainę kolejne agregaty prądotwórcze, gdzie trafiły do jej obrońców. Z powiatu i gminy Wieluń pozyskała trzy granty, za które m. in. przeprowadzono szkolenie dla organizacji pozarządowych w zakresie pisania wniosków i planowania swoich działań. Zorganizowano również rajd rowerowy „Jednym śladem po Gminie Wieluń”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu cyklistów.
- Na początku roku szkolnego zaś przeprowadziliśmy cykl niezwykle pożytecznych warsztatów dla dzieci i ich rodziców „Zdrowy rodzic = zdrowe dziecko w świetle emocji” – przypomniał Tomasz Dawidziak. - Czternaście spotkań z certyfikowanym edukatorem odbyło się właśnie tutaj, w murach II LO, za co na ręce dyrekcji składam serdeczne podziękowania.
Od kilku lat Fundacja prowadzi też wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.
- Od dwóch lat działa ona na zasadzie non – profit - wyjaśniał prezes. - Nie przynosi zysku, ale opłaty za wypożyczony sprzęt pozwalają pokryć niezbędne do jej prowadzenia koszty, w tym obsługę kadrową, co jest dla budżetu Fundacji bardzo korzystne i potrzebne. Jej oferta jest szeroka, a cennik, ze względu właśnie na non – profit, bardzo atrakcyjny.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Czas skinczyc z rozdawnictwem w Polsce.
Czas skinczyc z rozdawnictwem w Polsce.