Powiat podpisał umowę z firmą Dorbud z Krzeczowa, na przebudowę ulicy Jagiełły w Wieluniu. Ta ważna arteria łączy strefę przemysłową z węzłem obwodnicy miasta oraz drogą krajową 45, prowadzącą dalej do drogi ekspresowej S8.
- Mieszkańcom są potrzebne chodniki, ścieżki rowerowe, bezpieczne przejścia dla pieszych – wymienia starosta wieluński Marek Kieler i dodaje, że wszystko to będzie robione w trakcie przebudowy ulicy Jagiełły w Wieluniu. - To jest zasługa pana posła, wynik mobilizowania nas i zabiegania o te środki – zaznaczył dziękując posłowi za pomoc i zaangażowanie w sprawie. Tuż po tym jak władze powiatu podpisały umowę z wykonawcą, o głos poprosił przedstawiciel społeczności lokalnej żywo zainteresowanej przebudową drogi. - Nie wierzyłem w to, że tak szybko pójdzie. Dziękuję bardzo panowie – mówił do przedstawicieli powiatu oraz posła, Jarosław Dyja, mieszkaniec ulicy Jagiełły. Wartość inwestycji po przetargu wynosi 13,5 miliona złotych. Powiat Wieluński uzyskał na to zadanie dofinansowanie w kwocie 12 milionów złotych z programu Polski Ład, edycja dla poprawy dostępności terenów inwestycyjnych. Przebudowa ulicy Jagiełły to projekt, który jest uważany za kluczowy dla rozwoju tej części Wielunia. Wysoki koszt przebudowy związany jest z dostosowaniem drogi do ciężkiego ruchu. Ta droga jest często wykorzystywana przez ciężarówki do przemieszczania się do firm, gdzie planowane jest m.in. centrum obsługi klienta producenta naczep. Wszystkie wyprodukowane w Wieluniu naczepy będą opuszczać produkcję tą właśnie drogą. - To zadanie jest ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców i osób podążających do pracy w strefie przemysłowej – zaznacza wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba. - Przebudowa ulicy Jagiełły w Wieluniu to ważny krok na drodze do poprawy infrastruktury drogowej w tym regionie i ma szansę przyciągnąć nowych inwestorów oraz zwiększyć rozwój gospodarczy – podsumowuje wicestarosta Dziuba. Przebudowany zostanie dwukilometrowy odcinek, w tym most. Dobudowany będzie szeroki chodnik. Prace związane z przebudową mają się rozpocząć wkrótce, a ukończenie inwestycji planowane jest na koniec 2023 roku. W uroczystym podpisaniu umowy wziął udział poseł Paweł Rychlik, który mocno wspierał uzyskanie tego dofinansowania. Władze powiatu wieluńskiego uznają to jako duży sukces, ponieważ takie dofinansowanie uzyskały tylko trzy samorządy w województwie łódzkim. - Chyba nikt nie wierzył, że ta inwestycja być tak szybko realizowana – zauważył parlamentarzysta z Wielunia. - Gdy pojawiły się środki z Polskiego Ładu dla rozwoju stref przemysłowych, to zarówno starosta jak i jego zastępca zastanawiali się czy w ogóle powiat będzie mógł z tego programu skorzystać. Bo dotyczył on przede wszystkim dofinansowania głównie nowych terenów inwestycyjnych. Okazało się, że wpasowaliśmy się w ten program i powiat otrzymał środki, a teraz po korzystnym rozstrzygnięciu przetargu pozostaje czekać na realizację tego jakże ważnego zadania – podsumował poseł Rychlik.
Komentarze