Reklama

Nietrzeźwi i bez uprawnień: Kierowcy wciąż łamią prawo na drogach

W marcu zduńskowolscy policjanci zatrzymali aż 15 kierowców, którzy prowadzili auta pod wpływem alkoholu lub nie powinni w ogóle siadać za kierownicą. Przykłady ostatnich dni pokazują, że mimo groźnych konsekwencji, nie brakuje osób ryzykujących życie swoje i innych.

Nie wszyscy kierowcy pamiętają, że za kierownicę nie wolno wsiadać pod wpływem alkoholu ani bez ważnych uprawnień. Od początku marca policja ze Zduńskiej Woli  zatrzymała 15 osób, które złamały te zasady. Niektórzy z nich byli po prostu nietrzeźwi, inni jeździli mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

Przykłady z ostatnich dni pokazują, że zagrożenie jest realne. 5 marca na ulicy Szkolnej w Zduńskiej Woli, 40-letni mężczyzna prowadził samochód osobowy marki Volkswagen Passat, choć miał dożywotni zakaz kierowania pojazdami. Tego samego dnia po godzinie 17:00 na ul. Cichej kierowca Peugeota miał 2,6 promila alkoholu we krwi.

Reklama

6 marca w Paprotni kierowca Toyoty również złamał dożywotni zakaz prowadzenia auta. Fakt wyszedł na jaw podczas kontroli drogowej kierowcy.
 

9 marca w Zduńskiej Woli, 21-latek z gminy Szadek kierował Oplem z ponad promilem alkoholu, natomiast 11 marca w Pstrokoniach, 52-latek kierujący pojazdem Iveco, spowodował kolizję. Okazało się że miał cofnięte uprawnienia i był pijany. 

Ostatnie zdarzenia miały miejsce 15 marca. Zatrzymano dwóch nietrzeźwych kierowców. Pierwsze z nich wydarzyło się na ulicy Żytniej w Zduńskiej Woli. Do kontroli został zatrzymany 24-letni obywatel Gruzji, kierowca Audi. Był nietrzeźwy, miał prawie dwa promile alkoholu. Tego samego dnia, o godzinie 20:15 w miejscowości Czechy doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. 39-letni mieszkaniec Zduńskiej Woli, kierując samochodem osobowym marki Audi doprowadził do zderzenia z Citroen, którym kierowała 24-letnia mieszkanka gminy Łask. Sprawca kolizji był nietrzeźwy. Miał 1,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Reklama

- O dalszych losach kierujących „na podwójnym gazie” zadecyduje sąd. Artykuł 178a kodeksu karnego podaje: Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 - informuje mł. asp. Katarzyna Biniaszczyk, oficer prasowa z Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli.

Ponadto sąd wymierza kierującemu dodatkowe konsekwencje. Obejmują one przede wszystkim zakaz prowadzenia pojazdów, który trwa co najmniej trzy lata. Oprócz tego sprawca ma obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego w wysokości nie niższej niż 5 tys. zł. Dodatkowo sąd może orzec przepadek samochodu, a w przypadku gdy nie jest to możliwe  nałożyć obowiązek zapłaty nawiązki na rzecz Skarbu Państwa w kwocie od 5 tys. do nawet 500 tys. zł.

Reklama

- Pamiętajmy jednak, że jazda bez uprawnień pozostaje wykroczeniem tylko dla tych, którzy wcześniej nie mieli prawa jazdy - przypomina rzeczniczka zduńskowolskiej policji. 

- Natomiast kierowcy, którzy kierują pojazdami nadal, pomimo tego, że ich uprawnienia zostały cofnięte, popełniają już przestępstwo i wtedy grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5 (art. 244 kodeksu karnego) - zaznacza. 
 

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości