Reklama

Oddział położniczo-ginekologiczny w Wieluniu zachwyca nowoczesnością! Matki i noworodki mają tu doskonałe warunki

Zakończył się pierwszy etap przebudowy oddziału położniczo-ginekologicznego z blokiem porodowym w wieluńskim szpitalu. Matki rodzą tu w cywilizowanych warunkach. Nowa porodówka robi wrażenie nie tylko na pacjentkach i odwiedzających je bliskich, ale także na kadrze medycznej i szefach Powiatu Wieluńskiego.

Ponad 20 milionów wpompowane w szpital

Przypominamy, że SP ZOZ w Wieluniu mógł podjąć się budowy nowoczesnego oddziału położniczo-ginekologicznego dzięki dotacji z rezerwy budżetu państwa. 20 500 000 zł wybłagał u ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego poseł z Wielunia – Paweł Rychlik.
W wyniku wielu rozmów na szczeblu ministerialnym i skutecznym negocjacjom, szpital jeszcze przed wyborami, otrzymał zapewnienie o przekazaniu tej imponującej kwoty z Ministerstwa Finansów. Bez tych pieniędzy trudno byłoby myśleć o tak ogromnej inwestycji. Dodatkowo rada powiatu zabezpieczyła na wkład własny ponad 10 milionów złotych w budżecie Powiatu Wieluńskiego.
Ostatecznie koszt przebudowy części szpitala i urządzenie tam nowoczesnego oddziału ma zamknąć się w kwocie 20 700 000 zł, z czego 13 600 000 zł stanowi dotacja, a 7 100 000 zł to wkład własny Powiatu Wieluńskiego.

Nowoczesność zamiast dotychczasowej komuny

- Umowę na przebudowę i utworzenie oddziału położniczo-ginekologicznego podpisaliśmy 24 października 2024 roku. A już po roku możemy cieszyć się z zakończenia pierwszego etapu inwestycji – zaznacza z nieskrywaną dumą Maciej Bryś, starosta wieluński.
- Pacjentki mogą już korzystać z tego oddziału – dodaje szef powiatu.
Zakres robót był bardzo szeroki i oprócz zadań ogólnobudowlanych obejmował wymianę okien i drzwi, modernizację instalacji wentylacyjnej, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i hydrantowej, a także sanitariatów.
W ramach zadania powstała sala operacyjna do cesarskiego cięcia, trzy sale porodowe, sala przygotowująca pacjentki do zabiegów, gabinety lekarskie, pielęgniarskie i gabinet poradni.
Dla noworodków powstały sale: intensywnej opieki, pielęgnacji i resuscytacji, izolatka, sala dla małych pacjentów z powikłaniami, a także gabinet zabiegowy.
W nowoczesnej przestrzeni pojawiły się też nowe łóżka i inkubatory; pięć łóżek dla pacjentek, siedem łóżek noworodkowych i osiem inkubatorów.
Co ważne, przeniesienie oddziału odbywało się w taki sposób, aby żadna z pacjentek negatywnie tego nie odczuła.
- Ani na chwilę nie przerywaliśmy funkcjonowania oddziału położniczo-ginekologicznego. Mamy świadomość jak ważny jest komfort pacjentek, które dopiero co urodziły lub są tuż przed porodem – mówi wicestarosta Krzysztof Dziuba.

Reklama

Jeden z najnowocześniejszych bloków porodowych na terenie województwa łódzkiego

To niesłychany przeskok cywilizacyjny. Dotychczasowa porodówka, w wielu aspektach, przypominała poprzednią epokę. Teraz jest nowoczesna, przestronna, czysta i bezpieczna. Oglądającym ją tuż przed otwarciem samorządowcom i przedstawicielom mediów zapierała dech w piersiach. Nowy oddział położniczo-ginekologiczny robi wrażenie.
Kierownikiem oddziału ginekologii i położnictwa wraz z blokiem porodowym jest doktor Wojciech Ordon, jednocześnie dyrektor szpitala ds. medycznych.
- Mamy zupełnie nowy blok porodowy wraz z oddziałem neonatologii. Jest to jeden z najnowocześniejszych bloków porodowych na terenie województwa łódzkiego – akcentuje Wojciech Ordon i dodaje, że standard całego oddziału jest bardzo wysoki.
Wszystkie sale na nowym oddziale są klimatyzowane i doskonale wyposażone. Dlatego, jak zaznacza jego szef – ani lato, ani zima nie będą straszne pacjentkom.
Przy okazji budowy nowej porodówki, znalazło się „parę groszy” także na urządzenie parkingu dla pacjentek tego oddziału.
W nowym miejscu i w nowoczesnej przestrzeni oddział położniczo-ginekologiczny ruszył w czwartek, 13 listopada, po godz. 15. A już następnego dnia, bo w piątek, 14 listopada, nad ranem na świat przyszło pierwsze dziecko na nowym oddziale. Tym samym dziewczynka o imieniu Marysia trwale zapisze się w historii wieluńskiego szpitala.

To nie koniec dynamicznego rozwoju szpitala w Wieluniu

Dyrektor szpitala Anna Freus przyznaje, że standard oddziału został podniesiony o kilka poprzeczek. Szefowa SP ZOZ-u wielokrotnie podkreślała wartość wsparcia posła Pawła Rychlika jak również dobrej współpracy z władzami powiatu – starostą wieluńskim Maciejem Brysiem i odpowiedzialnym za szpital wicestarostą Krzysztofem Dziubą.
Wieluński szpital w 2023 roku zyskał nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), którego budowa pochłonęła ponad 15 milionów złotych, a niemal całą kwotę pokryło dofinansowanie ze środków rządowych. Potem do Wielunia ściągnięto firmę zewnętrzną i uruchomiono oddział kardiologii inwazyjnej. Kolejnym krokiem milowym dla tutejszego SP ZOZ-u była przebudowa i utworzenie nowoczesnego oddziału położniczo-ginekologicznego. Ale to nie koniec dobrych wieści dla pacjentów.
W szpitalu, w miejscu gdzie dotychczas mieściła się porodówka, ma powstać nowoczesny oddział geriatryczny. Powiat pozyskał już na ten cel pieniądze. Niebawem rusza procedura przetargowa.
- Będzie to oddział 20-łóżkowy dla ludzi powyżej 65 roku życia. Znajdzie się na nim także sala do fizjoterapii i rehabilitacji. To też będzie nowoczesny, dobrze wyposażony oddział – zapewnia Anna Freus, dyrektor SP ZOZ w Wieluniu.
Nowy oddział geriatryczny ma być gotowy do przyjęcia pacjentów już 1 lipca 2026 r.
- Jeśli nie będzie żadnych zmian w procedurach, to zaraz po zakończeniu remontów rozpoczniemy działalność oddziału geriatrycznego – mówi szefowa placówki.
Na oddział geriatryczny pozyskano ok. 13 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Reklama

W planach duża pracownia endoskopowa i jeszcze jedna sala operacyjna

Dyrekcja, działając w porozumieniu z zarządem powiatu, wciąż szuka rozwiązań, które pozwalają na usprawnienie działalności placówki. 
Po zbudowaniu nowego SOR-u, w jego dotychczasową lokalizację przeniesione zostały poradnie specjalistyczne, co miało podnieść ich standard. Uruchomiono także pracownię endoskopową, gdzie wykonywane są gastroskopie i kolonoskopie.
- Chcielibyśmy stworzyć pracownię endoskopową w jeszcze szerszym zakresie, ale potrzebne są na to kolejne środki zewnętrzne. Jeżeli tylko się pojawią to na trzecim piętrze szpitala urządzimy dużą pracownię endoskopową – zapowiada Anna Freus.
Są też plany poszerzenia bloku operacyjnego w wieluńskim szpitalu. Na ten moment są trzy sale operacyjne. 
- Myślimy o stworzeniu czwartej sali, ale to też jest kwestia znalezienia na to pieniędzy – zauważa dyrektorka.
Szpital niebawem wzbogaci się także o nowy sprzęt. Placówka właśnie otrzymała dotację m.in. na zakup kariomonitora i USG.

Wicestarosta Krzysztof Dziuba i starosta Maciej Bryś na jednej z sal porodowych

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości