Zakończył się pierwszy etap przebudowy oddziału położniczo-ginekologicznego z blokiem porodowym w wieluńskim szpitalu. Matki rodzą tu w cywilizowanych warunkach. Nowa porodówka robi wrażenie nie tylko na pacjentkach i odwiedzających je bliskich, ale także na kadrze medycznej i szefach Powiatu Wieluńskiego.
Przypominamy, że SP ZOZ w Wieluniu mógł podjąć się budowy nowoczesnego oddziału położniczo-ginekologicznego dzięki dotacji z rezerwy budżetu państwa. 20 500 000 zł wybłagał u ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego poseł z Wielunia – Paweł Rychlik.
W wyniku wielu rozmów na szczeblu ministerialnym i skutecznym negocjacjom, szpital jeszcze przed wyborami, otrzymał zapewnienie o przekazaniu tej imponującej kwoty z Ministerstwa Finansów. Bez tych pieniędzy trudno byłoby myśleć o tak ogromnej inwestycji. Dodatkowo rada powiatu zabezpieczyła na wkład własny ponad 10 milionów złotych w budżecie Powiatu Wieluńskiego.
Ostatecznie koszt przebudowy części szpitala i urządzenie tam nowoczesnego oddziału ma zamknąć się w kwocie 20 700 000 zł, z czego 13 600 000 zł stanowi dotacja, a 7 100 000 zł to wkład własny Powiatu Wieluńskiego.
- Umowę na przebudowę i utworzenie oddziału położniczo-ginekologicznego podpisaliśmy 24 października 2024 roku. A już po roku możemy cieszyć się z zakończenia pierwszego etapu inwestycji – zaznacza z nieskrywaną dumą Maciej Bryś, starosta wieluński.
- Pacjentki mogą już korzystać z tego oddziału – dodaje szef powiatu.
Zakres robót był bardzo szeroki i oprócz zadań ogólnobudowlanych obejmował wymianę okien i drzwi, modernizację instalacji wentylacyjnej, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i hydrantowej, a także sanitariatów.
W ramach zadania powstała sala operacyjna do cesarskiego cięcia, trzy sale porodowe, sala przygotowująca pacjentki do zabiegów, gabinety lekarskie, pielęgniarskie i gabinet poradni.
Dla noworodków powstały sale: intensywnej opieki, pielęgnacji i resuscytacji, izolatka, sala dla małych pacjentów z powikłaniami, a także gabinet zabiegowy.
W nowoczesnej przestrzeni pojawiły się też nowe łóżka i inkubatory; pięć łóżek dla pacjentek, siedem łóżek noworodkowych i osiem inkubatorów.
Co ważne, przeniesienie oddziału odbywało się w taki sposób, aby żadna z pacjentek negatywnie tego nie odczuła.
- Ani na chwilę nie przerywaliśmy funkcjonowania oddziału położniczo-ginekologicznego. Mamy świadomość jak ważny jest komfort pacjentek, które dopiero co urodziły lub są tuż przed porodem – mówi wicestarosta Krzysztof Dziuba.
To niesłychany przeskok cywilizacyjny. Dotychczasowa porodówka, w wielu aspektach, przypominała poprzednią epokę. Teraz jest nowoczesna, przestronna, czysta i bezpieczna. Oglądającym ją tuż przed otwarciem samorządowcom i przedstawicielom mediów zapierała dech w piersiach. Nowy oddział położniczo-ginekologiczny robi wrażenie.
Kierownikiem oddziału ginekologii i położnictwa wraz z blokiem porodowym jest doktor Wojciech Ordon, jednocześnie dyrektor szpitala ds. medycznych.
- Mamy zupełnie nowy blok porodowy wraz z oddziałem neonatologii. Jest to jeden z najnowocześniejszych bloków porodowych na terenie województwa łódzkiego – akcentuje Wojciech Ordon i dodaje, że standard całego oddziału jest bardzo wysoki.
Wszystkie sale na nowym oddziale są klimatyzowane i doskonale wyposażone. Dlatego, jak zaznacza jego szef – ani lato, ani zima nie będą straszne pacjentkom.
Przy okazji budowy nowej porodówki, znalazło się „parę groszy” także na urządzenie parkingu dla pacjentek tego oddziału.
W nowym miejscu i w nowoczesnej przestrzeni oddział położniczo-ginekologiczny ruszył w czwartek, 13 listopada, po godz. 15. A już następnego dnia, bo w piątek, 14 listopada, nad ranem na świat przyszło pierwsze dziecko na nowym oddziale. Tym samym dziewczynka o imieniu Marysia trwale zapisze się w historii wieluńskiego szpitala.
Dyrektor szpitala Anna Freus przyznaje, że standard oddziału został podniesiony o kilka poprzeczek. Szefowa SP ZOZ-u wielokrotnie podkreślała wartość wsparcia posła Pawła Rychlika jak również dobrej współpracy z władzami powiatu – starostą wieluńskim Maciejem Brysiem i odpowiedzialnym za szpital wicestarostą Krzysztofem Dziubą.
Wieluński szpital w 2023 roku zyskał nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), którego budowa pochłonęła ponad 15 milionów złotych, a niemal całą kwotę pokryło dofinansowanie ze środków rządowych. Potem do Wielunia ściągnięto firmę zewnętrzną i uruchomiono oddział kardiologii inwazyjnej. Kolejnym krokiem milowym dla tutejszego SP ZOZ-u była przebudowa i utworzenie nowoczesnego oddziału położniczo-ginekologicznego. Ale to nie koniec dobrych wieści dla pacjentów.
W szpitalu, w miejscu gdzie dotychczas mieściła się porodówka, ma powstać nowoczesny oddział geriatryczny. Powiat pozyskał już na ten cel pieniądze. Niebawem rusza procedura przetargowa.
- Będzie to oddział 20-łóżkowy dla ludzi powyżej 65 roku życia. Znajdzie się na nim także sala do fizjoterapii i rehabilitacji. To też będzie nowoczesny, dobrze wyposażony oddział – zapewnia Anna Freus, dyrektor SP ZOZ w Wieluniu.
Nowy oddział geriatryczny ma być gotowy do przyjęcia pacjentów już 1 lipca 2026 r.
- Jeśli nie będzie żadnych zmian w procedurach, to zaraz po zakończeniu remontów rozpoczniemy działalność oddziału geriatrycznego – mówi szefowa placówki.
Na oddział geriatryczny pozyskano ok. 13 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Dyrekcja, działając w porozumieniu z zarządem powiatu, wciąż szuka rozwiązań, które pozwalają na usprawnienie działalności placówki.
Po zbudowaniu nowego SOR-u, w jego dotychczasową lokalizację przeniesione zostały poradnie specjalistyczne, co miało podnieść ich standard. Uruchomiono także pracownię endoskopową, gdzie wykonywane są gastroskopie i kolonoskopie.
- Chcielibyśmy stworzyć pracownię endoskopową w jeszcze szerszym zakresie, ale potrzebne są na to kolejne środki zewnętrzne. Jeżeli tylko się pojawią to na trzecim piętrze szpitala urządzimy dużą pracownię endoskopową – zapowiada Anna Freus.
Są też plany poszerzenia bloku operacyjnego w wieluńskim szpitalu. Na ten moment są trzy sale operacyjne.
- Myślimy o stworzeniu czwartej sali, ale to też jest kwestia znalezienia na to pieniędzy – zauważa dyrektorka.
Szpital niebawem wzbogaci się także o nowy sprzęt. Placówka właśnie otrzymała dotację m.in. na zakup kariomonitora i USG.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze