Reklama

ODKRYLI 240 POCHÓWKÓW

06/10/2022 14:17
Podczas przebudowy drogi wojewódzkiej nr 486 w Działoszynie, w sierpniu, odkryto szczątki ludzkie. Okazało się, że na tym obszarze funkcjonował od XVI do XIX wieku przykościelny cmentarz.

Inwestycja w Działoszynie od początku była objęta nadzorem archeologicznym, zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

- W trakcie prowadzonych prac, na odcinku około 60 metrów, w okolicach kościoła (św. Marii Magdaleny przy ul. Kościelnej – przyp. red.), odkryto szczątki ludzkie, gdzie po zmianie decyzji WUOZ prowadzone są aktualnie ratownicze badania wykopaliskowe – informował w sierpniu Marcin Nowicki, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi.

Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przeprowadzili już częściowy odbiór prowadzonych tam badań archeologicznych.

- Wartym uwagi odkryciem jest przykościelny cmentarz, który funkcjonował na tym obszarze od XVI do XIX wieku – mówi Daria Błaszczyńska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

- Ze względu na rozpiętość czasu w jakim działał, posiadał on aż pięć poziomów pochówków. Pierwszy z nich ujawniono na głębokości 1 m od powierzchni współczesnej nawierzchni, natomiast ostatni na głębokości ok. 3 m. Łącznie odkryto aż 240 pochówków.

Wśród znalezisk są również miedziane siateczki do podtrzymywania włosów na głowie, a nawet monety, które znajdowały się w ustach zmarłych. Na ten moment zakończono badania w zakresie pochówków szkieletowych, ale to nie koniec prac archeologicznych.

- Kolejny etap będzie miał na celu identyfikację reliktów murów, które odsłonięto w pobliżu kościoła. Zostanie on zrealizowany po złożeniu przez inwestora do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków odpowiedniej dokumentacji – podkreśla Błaszczyńska.

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości