Reklama

OSP Wielgie - świętowali pozyskanie quada i włączenie do KSRG

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielgiem wspólnie z mieszkańcami oraz zaproszonymi gośćmi świętowali w sobotę, 4 listopada, pozyskanie quada oraz wstąpienie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

- Uroczystość dzisiejsza jest szczególnym wydarzeniem dla naszej jednostki, która nieprzerwanie od ponad 100 lat działa w Wielgiem na rzecz lokalnej społeczności oraz mieszkańców gminy Ostrówek – zaczął Mariusz Salamon, sekretarz OSP Wielgie.

Pierwszym powodem do świętowania było wstąpienie OSP Wielgie w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Porozumienie w tej sprawie 1 sierpnia podpisali Komendant Powiatowy PSP w Wieluniu, wójt gminy Ostrówek i prezes OSP Wielgie. Decyzją Komendanta Głównego PSP z 1 października jednostka została włączona  w szeregi KSRG.

Reklama

- Włączenie naszej jednostki do KSRG poprzedziło wieloletnie przygotowanie naszych druhów, którzy, aby spełnić podstawowe warunki, podnosili swoje wyszkolenie, kwalifikacje. Konieczne było odbycie kursów na naczelników, dowódców sekcji, jak również kursów specjalistycznych z zakresu ratownictwa technicznego kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej – wymieniał Salamon.

Podczas uroczystej zbiórki przed strażnicą nastąpiło również poświęcenie i przekazanie kluczyków do nowego pojazdu jednostki. Strażacy z Wielgiego nabyli quada za 45 tys. zł.  Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu, w wysokości 44 tys. zł, z Funduszu Sprawiedliwości, reszta to wkład własny druhów oraz dotacja z budżetu gminy.

Reklama

 W pozyskaniu środków zewnętrznych znaczną pomoc okazał poseł Tadeusz Woźniak, którego w sobotę reprezentowała Sylwia Dęga – Frątczak, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Sieradzkiego. Wśród gości znaleźli się również poseł Piotr Polak oraz Andrzej Chowis, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego. Nie zabrakło także włodarza gminy.

- Myślę, że włączenie jednostki do KSRG to był szereg zabiegów i wielka pomoc też ze strony parlamentarzystów – przyznał Ryszard Turek, wójt gminy Ostrówek.

- Nawiązując do wyposażenia, chcę podziękować wszystkim druhom za wszelkie zabiegi, starania, że przez szereg lat udało się pozyskać i samochód, i quad. W planie jest termomodernizacja remizy. Jak dobrze wiemy, nie są to teraz małe pieniądze, będzie to z przechodem 1 mln zł, ale będziemy się też starać pomagać z budżetu gminy, tak jak pomagamy innym jednostkom.

Reklama

Starania jednostki z Wielgiego podkreślił także bryg. Jarosław Wasylik, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wieluniu.

- Wielkie zaangażowanie, można by dzisiaj zmienić słowo i nazwać na waszą cześć Wielgie zaangażowanie – stwierdził bryg. Jarosław Wasylik.

 - Najważniejszy jest człowiek w straży, te wozy zawsze się znajdą, jeżeli jest dla kogo się starać. Wy pokazaliście to zaangażowanie, determinację.

- Jesteśmy dla was zawsze jako komenda wsparciem w szkoleniach, wszelkiego rodzaju manewrach i wiemy, że to zawsze później do nas wróci w postaci dobrze wyszkolonych ratowników – dodał zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wieluniu.

Reklama

- Quad na pewno będzie potrzebny, w zależności od akcji, w trudnodostępnych terenach – podsumował Marcin Adamiak, prezes OSP Wielgie.

- Nie odczuliśmy jeszcze tak bardzo, że jesteśmy w KSRG, ale z biegiem czasu myślę, że wyjazdowość się zwiększy. Mam jednak nadzieję, że nie za dużo, żeby krzywda się ludziom nie działa. Po tej imprezie, od poniedziałku, zaczynamy przygotowywać kolejny garaż. Fundusze mamy zabezpieczone na ten cel, będziemy remontować pomieszczenie we własnym zakresie.

Poczęstunek na sobotnią imprezę przygotowały członkinie KGW w Wielgiem.  

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości