W dobie rosnących cen energii i globalnej walki z kryzysem klimatycznym, Powiat Wieluński jako lider Klastra wraz z Partnerami samorządowymi, przedsiębiorcami i instytucjami lokalnymi rozpoczął prace nad utworzeniem Klastra Energetycznego Ziemi Wieluńskiej. Partnerzy samorządowi inicjujący Klaster wspólnie z Powiatem to: Gmina Wieluń, Gmina Pątnów, Gmina Skomlin oraz Gmina Wierzchlas.
Czym są klastry energetyczne?
Klastry energetyczne to nowoczesne formy współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego a także rolnikami i firmami oraz mieszkańcami. Umożliwiają wspólne zarządzanie produkcją, dystrybucją i zużyciem energii. Działania klastrów energii skupiają się przede wszystkim na lokalnym zarządzaniu energią w sposób zrównoważony, efektywny i co ważne - korzystny dla społeczności. Celem jest integracja różnych uczestników rynku energii – mieszkańców, firm, samorządów i instytucji – w ramach wspólnego obszaru (nie większego niż jeden powiat lub pięć sąsiadujących gmin).
Działalność Wieluńskiego Klastra Energii koncentrować będzie się na budowaniu skutecznego modelu współpracy między różnymi grupami lokalnej społeczności – mieszkańcami, przedsiębiorcami, rolnikami, samorządami oraz gminami należącymi do klastra. Kluczowym celem jest poprawa warunków życia w regionie poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń, zwiększenie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz wspieranie rozwoju społeczności opartych na energii odnawialnej. Istotnym elementem strategii jest nawiązywanie partnerstw z inwestorami, którzy wykazują zainteresowanie projektami z zakresu OZE. Finansowanie zewnętrzne będzie miało zasadnicze znaczenie dla realizacji planowanych przedsięwzięć. Społeczności energetyczne, działające w ramach klastra, będą mogły ubiegać się o różne formy wsparcia, w tym dotacje i inne instrumenty finansowe wspierające rozwój energetyki odnawialnej na poziomie lokalnym. Takie rozwiązanie umożliwia nie tylko zwiększenie niezależności energetycznej, ale też obniżenie kosztów użycia prądu i ciepła dla mieszkańców oraz ograniczenie emisji CO₂.
Jakie korzyści płyną z utworzenia klastra energetycznego?
Wśród korzyści jakie wynikać mogą z utworzenia klastra energetycznego wymienić można m.in.:
- budowanie świadomej lokalnej społeczności energetycznej oraz możliwość integracji projektów, które już funkcjonują, ale są rozproszone. co pozwala na obniżenie cen energii (m. in. dzięki większemu wolumenowi zamówień),
- możliwość korzystania ze źródeł finansowania dedykowanych bezpośrednio dla członków klastra,
- ułatwienie procesów opracowania dokumentów planistycznych, niezbędnych do rozwoju społeczności energetycznej, lepsze zrozumienie rynku OZE co przekłada się na usprawnienie współpracy, przyspieszenie procesów administracyjnych i skutkuje zainteresowaniem nowych inwestorów oraz ich aktywnością w gminach tworzących klaster,
- przy obniżeniu kosztów dystrybucji i sprzedaży na rynku lokalnym producent może mieć wyższą cenę sprzedaży, a odbiorca końcowy (w szczególności podmioty komunalne) niższą cenę kupna,
- integracja firm i innych podmiotów z regionu (np. sprzedaż/zakup energii cieplnej i elektrycznej).
Inicjatywa ta realizowana jest przy wsparciu merytorycznym i organizacyjnym dwóch firm: PHENO HORIZON Sp. z o. o. oraz Pomorska Grupa Konsultingowa S. A. w Bydgoszczy, które posiadają doświadczenie w rozwijaniu projektów energetycznych i prowadzeniu procesów współpracy samorządów. Firmy zostały wyłonione w ramach ogłoszonego zamówienia usługi “Rozwój społeczności energetycznych w regionie wieluńskim” (Ogłoszenie 2025/BZP 00202466/01 z dnia 23 kwietnia 2025). Prowadzone prace mają na celu utworzenie klastra, zaproszenie do niego zainteresowanych podmiotów oraz oszacowanie potrzeb energetycznych i Strategii Rozwoju Klastra Energetycznego Ziemi Wieluńskiej.
Spotkania w ramach Klastra
W ramach klastra odbywa się szereg spotkań. Organizowane są one w poszczególnych gminach, a uczestniczą w nich nie tylko poszczególni przedstawiciele danej gminy, ale także interesariusze, mieszkańcy, przedsiębiorcy, rolnicy, przedstawiciele instytucji publicznych i wszelkie zainteresowane strony. Na potrzeby opracowywanej Strategii, został rozdystrybuowany formularz Ankiety przedsiębiorstwa na potrzeby sporządzenia koncepcji rozwoju Klastra Energetycznego Ziemi Wieluńskiej do roku 2030. Zebrane informacje posłużą do oszacowania potrzeb i zaplanowania działań w ramach funkcjonowania klastra.
Spotkania w gminach, które zdecydowały się tworzyć klaster organizowane są od maja bieżącego roku. Równocześnie organizowane są działania informacyjne, które pozwalają bliżej zapoznać się z ideą jego powstania.
W celu uzyskania informacji o kolejnych spotkaniach, a także o pracach nad Strategią zapraszamy do obserwowania strony internetowej Powiatu Wieluńskiego oraz śledzenia mediów społecznościowych, gdzie mogą Państwo dowiedzieć się więcej na temat projektu i spotkań.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za aktywny udział!

Szanowni
Mieszkańcy!Powiat Wieluński realizuje ważny projekt – tworzenie Wieluńskiego Klastra Energii. To odpowiedź na wyzwania energetyczne naszych czasów i szansa na budowę nowoczesnej, bezpiecznej i zielonej przyszłości. Chcemy, by nasz region stał się bardziej niezależny energetycznie, a mieszkańcy zyskali dostęp do tańszej i czystszej energii. To inwestycja w przyszłość, która przyniesie korzyści całej lokalnej społeczności.
Starosta Wieluński
Maciej Bryś

Drodzy Państwo!
Projekt klastra energetycznego to nie tylko rozwój OZE – to realna szansa na obniżenie kosztów życia, poprawę jakości powietrza i większą stabilność energetyczną. Działamy lokalnie, ale myślimy globalnie – o przyszłości naszych dzieci, o środowisku i bezpieczeństwie energetycznym. To krok, który musimy zrobić razem.
ReklamaWicestarosta Wieluński
Krzysztof Dziuba
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze