- W ciągu czterech lat tej kadencji, pozyskaliśmy grubo ponad 140 mln złotych środków zewnętrznych do budżetu powiatu. Niektóre zadania z tych dotacji, są inwestycjami wieloletnimi i mamy zapewnione finansowanie na ukończenie tych inwestycji na przyszłe lata – mówi Marek Kieler, starosta wieluński.
Sławomir Rajch: Panie Starosto mijają cztery lata tej kadencji w Powiecie. Nie żałuje Pan, że zaryzykował Pan stworzenie nowej koalicji Wspólnoty Ziemi Wieluńskiej z Prawem i Sprawiedliwością?
Marek Kieler: - Na pewno nie była to łatwa decyzja dla naszego stowarzyszenia, biorąc pod uwagę kilkanaście lat dobrej współpracy z Polskim Stronnictwem Ludowym. Jako Zarząd Wspólnoty Ziemi Wieluńskiej wraz z radnymi, którzy w ostatnich wyborach samorządowych otrzymali od mieszkańców powiatu mandat zaufania społecznego, nie mogliśmy podjąć innej decyzji. Musieliśmy spróbować współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. Głównym czynnikiem do podjęcia takiej decyzji była realizacja potrzebnych inwestycji, w różnych obszarach działalności powiatu, przy pomocy środków zewnętrznych.
Ostatnie lata nie są łatwe dla samorządu, choćby z racji długo trwającej pandemii czy wojny na Ukrainie. Jak powiat dawał sobie radę w tych trudnych czasach?
- Z mojego doświadczenia jako samorządowca i myślę, że wszystkich samorządowców z podobnym lub bogatszym doświadczeniem, to obecna kadencja jest zdecydowanie najtrudniejsza, z tych powodów, o których pan redaktor wspomniał. Pierwszy przypadek wirusa covid-19, który pojawił się w naszym kraju 4 marca 2020 roku, zaczął się w szybkim tempie rozprzestrzeniać. Należało jak najszybciej podjąć decyzję w jaki sposób możemy jako władze powiatu w tym zakresie przeciwdziałać, bo przecież w grę wchodziło życie i zdrowie naszych mieszkańców. Zdecydowaliśmy o uruchomieniu mobilnego punktu wymazowego, co pozwoliło na szybkie pobieranie próbek od mieszkańców naszego powiatu, którzy mogli być narażeni na kontakt z osoba zakażoną.
Nie byłoby to możliwe bez czynnika społecznego, który w tych działaniach był bardzo pomocny. Należy również podkreślić dobro współpracy służb inspekcji szczególnie naszego sanepidu, SP ZOZ oraz Powiatowego Zarządzania Kryzysowego wraz z innymi pracownikami starostwa. Dużym wsparciem dla naszych działań była darowizna od Koła Myśliwskiego ,,Dzik” z Wielunia w postaci przekazania Powiatowi Wieluńskiemu samochodu służącemu do pobierania wymazów i przewozu próbek na covid-19.
Z wojną na Ukrainie mamy do czynienia również w chwili obecnej. Najtrudniejszy okres mam taką nadzieję, że mamy już za sobą. Sprawdzianem okazały się pierwsze dni tego konfliktu gdzie musieliśmy zakwaterować ogromną liczbę uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli na teren naszego powiatu. Uważam, że na miarę naszych możliwości wywiązaliśmy się z tego zadania.
Również w tym przypadku muszę powiedzieć, że ważną rolę odegrali mieszkańcy naszego powiatu, którzy szeroko otwarli drzwi swoich domów i tym samym dali godne schronienie dla osób przybyłych do naszego regionu. Jestem dumny z tego, że mamy wokół siebie ludzi z ogromnym sercem, którzy udzielają pomocy osobom potrzebującym. Należy również podkreślić bardzo dobrą współpracę ze wszystkim jednostkami samorządowymi z naszego powiatu bez wyjątku. Uważam, że jako samorządowcy wszystkich szczebli stanęliśmy na wysokości zadania.
Można zaryzykować twierdzenie, że w obecnej kadencji, priorytetem zarządu Powiatu Wieluńskiego są drogi. Powiat pozyskał ponad 140 milionów złotych środków zewnętrznych, a na same drogi ok. 110 milionów. Jak to się robi?
- Panie redaktorze nie chcę tu operować jakimiś konkretnymi kwotami pozyskiwanych środków zewnętrznych na realizację zadań inwestycyjnych, bo przecież środki są również pozyskiwane na zadania w obszarze pomocy społecznej, edukacji i nie są kwalifikowane jako inwestycje. Mogę powiedzieć tylko, że w ciągu czterech lat tej kadencji, pozyskaliśmy grubo ponad 140 mln złotych środków zewnętrznych do budżetu powiatu. Niektóre zadania z tych dotacji, są inwestycjami wieloletnimi i mamy zapewnione finansowanie na ukończenie tych inwestycji na przyszłe lata, poprzez stosowne umowy z poszczególnymi podmiotami finansującymi.
Bardzo mnie cieszy, że dużą część pozyskanych środków finansowych zewnętrznych, przeznaczamy na przebudowy dróg powiatowych, dzięki temu w znacznym stopniu udaje nam się zdecydowanie poprawić stan nawierzchni dróg powiatowych.
Należy zaznaczyć, że rozbudowywana jest baza sportowa na terenie naszych szkół ponadpodstawowych, gdzie młodzież może rozwijać swoje talenty sportowe.
Priorytetem jest inwestowanie w ochronę zdrowia. W tej chwili jesteśmy na ukończeniu przebudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Mam nadzieję, że na początku I kwartału 2023 roku pierwsi pacjenci będą mogli z niego skorzystać. Powiatowy szpital w ciągu tych ostatnich czterech lat, wzbogacił się w nowoczesny sprzęt medyczny np. tomograf komputerowy, ambulans sanitarny, aparat USG, kardiomonitory, respiratory, aparat do znieczuleń oraz wiele innych urządzeń medycznych. Jeszcze w tym roku dotrze do naszego szpitala bardzo potrzebny sprzęt diagnostyczny, jakim jest rezonans magnetyczny wysokiej klasy, pozyskany przez powiat z Rządowych Rezerw Strategicznych, wart ponad 11 mln zł.
Przeprowadzenie inwestycji w SP ZOZ, poprawa infrastruktury drogowej, infrastruktury sportowej, prorozwojowe projekty oświatowe, projekty społeczne, rozwiązywanie bieżących problemów – to nasza samorządowa codzienność, dzięki której Powiat Wieluński rozwija się coraz lepiej, odpowiadając na potrzeby i oczekiwania mieszkańców.
Te inwestycje zostały zrealizowane dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym przy ogromnym zaangażowaniu pracowników Starostwa, podległych jednostek organizacyjnych powiatu, jak również parlamentarzysty z naszego regionu.
W Starostwie Powiatowym, którym Pan zarządza, doszło do wielu zmian kadrowych. Czym one były podyktowane i czy powiat na nich stracił, czy zyskał?
- Zmiany kadrowe, które nastąpiły podyktowane były głównie z powodów osiągnięcia wieku emerytalnego przez bardzo dobrych pracowników, z którymi miałem okazje przez 10 lat współpracować. Praca tych osób, zaangażowanie, doświadczenie, mądrość w podejmowaniu decyzji, a także dobre rady szczególnie jeżeli chodzi o osoby z kierownictwa starostwa, kierowników jednostek organizacyjnych były czymś co bardzo ceniłem. Żal było się z nimi rozstać chociażby z byłym sekretarzem powiatu czy też z panią kierownik Powiatowego Zarządu Dróg, to byli współpracownicy, na których zawsze można było liczyć i mieli ogromny wkład w rozwój powiatu.
Osoba zarządzająca jakąkolwiek organizacją tym bardziej taką instytucją jaką jest powiat przy zmianach kadrowych nie może dopuścić aby te zmiany miały negatywny wpływ na jego działalność.
W ubiegłym tygodniu powiat spotkał się w sądzie z gminą Wieluń. Dlaczego nie ma dobrej współpracy z wieluńskim ratuszem, podczas gdy z innymi samorządami gminnymi na terenie wieluńskiego, powiat potrafi się dogadać?
- Współpraca jest, tylko nie na tyle satysfakcjonująca jak z innymi gminami. Dlaczego? Trudno mi to jednoznacznie stwierdzić…
Za moment będzie można starać się o środki na odnowę zabytków. Jest ich sporo na terenie powiatu. Czy będziecie aplikować o jakieś środki z tego programu?
- Jest to nowy program w ramach kolejnej edycji ,,Polski Ład”. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami określa, kto może ubiegać się o udzielenie dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie prac konserwatorskich. Są to osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego lub inne jednostki organizacyjne, będące właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru albo posiadające taki zabytek w trwałym zarządzie. Musimy się bardziej przyjrzeć temu programowi i w miarę możliwości aplikować o środki na renowacje obiektów znajdujących się na terenie naszego powiatu.
Jakie ma Pan plany i zamierzenia, jako głowa powiatu, na najbliższy 2023 rok. Jakich inwestycji mieszkańcy wieluńskiego mogą się spodziewać w przyszłym roku?
- Na pewno kontynuacja wcześniej rozpoczętych inwestycji i tych które będą rozstrzygnięte jeszcze w miesiącu grudniu w ramach postępowań przetargowych. Czekamy również na rozpatrzenie złożonych wniosków na przebudowę dróg powiatowych. Poinformujemy mieszkańców o tych wynikach za pośrednictwem mediów. Priorytetem jest rozwój naszego powiatu i ulepszanie życia mieszkańców.
Jak starosta spędzi najbliższe święta Bożego Narodzenia? No i czego chciałby Pan życzyć wszystkim mieszkańcom powiatu wieluńskiego?
- Święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych świąt w naszej tradycji. Mam zamiar spędzić je w gronie najbliższej rodziny w cieple domowego ogniska, a mieszkańcom powiatu pragnę z tej okazji złożyć jak najlepsze życzenia.
Na zbliżające się święta chciałbym złożyć życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze. Nowy Rok 2023 niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych i zawodowych zamierzeń. Wesołych Świąt!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze