Ryszard Turek, wójt giny Ostrówek, od dwóch miesięcy zarabia prawie 800 zł więcej niż do tej pory. Radni postanowili docenić jego pracę w sposób wymierny i jednogłośnie przyznali mu podwyżkę. Turek obiecuje nie spocząć na laurach.
O wynagrodzeniu wójta, burmistrza czy prezydenta miasta decyduje rada gminy, jednak pensja musi zamykać się w widełkach określonych przez ustawodawcę. Ostatni raz radni Ostrówka debatowali nad wypłatą dla wójta pod koniec 2018 r. Ustali wtedy wysokość pensji zasadniczej na poziomie 4700 zł i była to maksymalna wysokość wypłaty, jaką Ryszard Turek mógł otrzymywać. Ponad to radni zdecydowali o kwocie dodatku funkcyjnego na poziomie 1800 zł, a dodatku specjalnego na poziomie 30 proc. wartości kwoty zasadniczej i dodatku funkcyjnego. Obie te składowe włodarzowi należą się ustawowo. Wójtowi, jak każdemu pracownikowi samorządowemu, należy się ponad to dodatek za wysługę lat.
Na wniosek kilku radnych, Marka Panka, Ryszarda Kuźnika, Andrzeja Wojewody, Łukasza Pawlika, Roberta Karbowiaka, Adama Nowaka i Krzysztofa Karbowiaka od kwietnia Turek może cieszyć się podwyżką. Z pomysłem inicjatorów zgodzili się jednomyślnie pozostali radni. Teraz wójt Ostrówka oprócz 4700 zł zasadniczego dostaje 1900 zł dodatku funkcyjnego oraz równowartość 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego i funkcyjnego jako dodatek specjalny. To maksymalne stawki, na jakie mógł liczyć. Realnie oznacza to podwyżkę o 790 zł.
- Uzasadniając powyższy wniosek, należy mieć na uwadze, że wójt, Ryszard Turek, posiada wieloletnie doświadczenie samorządowe – czytał uzasadnienie uchwały przewodniczący rady gminy. Andrzej Wojewoda.
- Dla tak małej gminy jak nasza, jest to niezwykle istotne, ponieważ wójt z dużym doświadczeniem jest w stanie skutecznie działać na rzecz swojej gminy. Obiektywnie należy przyznać, że działania wójta determinowane są dbałością o gminę w ujęciu całościowym. Efekty wszystkich inwestycji, przeprowadzonych za jego kadencji widoczne są we wszystkich częściach naszej gminy. Ocena działalności wójta w oczach mieszkańców jest jednoznaczna. Świadczy o tym kolejna kadencja Ryszarda Turak jako włodarza gminy, dzięki zaufaniu mieszkańców. Reasumując zasadnym jest, aby wynagrodzeni wójt kształtowało się na poziomie odzwierciedlającym zaangażowanie oraz osiągnięte wyniki pracy – w uzasadnieniu podkreślali składający wniosek o podwyżkę.
Wójt Ostrówka nie krył satysfakcji, czując się docenionym
- Bardzo dziękuję za okazane zaufanie – zwracał się do radnych.
- Będę starał się w kolejnych dniach tej kadencji pracować dla wszystkich mieszkańców gminy Ostrówek. Pozyskiwać środki, wykonywać inwestycje, oczekiwane od wielu lat. Myślę, że wspólnie też zrobimy dużo, bo plany do końca 2023 są dosyć obszerne, łącznie z budową dróg, rozbudową kanalizacji, wspólnych dróg powiatowych, które jak na razie udaje nam się dosyć realnie wykonywać – mówił burmistrz wymieniając zadania, w których gmina weźmie udział w najbliższym czasie.
- Potrzeby oczywiście też są duże, no ale będziemy to wspólni próbowali realizować – zakończył
W ubiegłym roku wójt zarobił 118 761,35 zł.
Magdalena Lizurej
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze