Reklama

Uroczyste przekazanie i poświęcenie zmodernizowanej remizy OSP w Komornikach za nami. Mieszkańcy świętowali także zakończenie przebudowy drogi

W Komornikach, w ubiegły weekend 6 i 7 września, mieszkańcy świętowali. A okazje były najmniej dwie. Po pierwsze zakończył się duży i przez lata wyczekiwany remont drogi powiatowej, przecinającej niemal całą wieś. Na to zadanie przeznaczono niespełna 12 milionów złotych, prawie w całości pozyskanych z programu „Polski Ład”. Po drugie oddano do użytku remizę, która przeszła gruntowny remont od fundamentów po dach.

Przy zaangażowaniu druhów z OSP w Komornikach było łatwiej

Wójt gminy Mokrsko Zbigniew Dąbrowski przypomniał zgromadzonym jak doszło do inwestycji.

- W 2023 roku złożyliśmy wniosek do Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. I dzięki wsparciu i zaangażowaniu naszego rodaka, pana posła Pawła Rychlika, otrzymaliśmy kwotę 1 mln 300 tys. zł – zaakcentował udział parlamentarzysty w przedsięwzięciu włodarz gminy Mokrko.

- Przystąpiliśmy do projektowania, przy aktywnym udziale druhów z Komornik. Wiele spotkań odbyliśmy, ustalając zakres prac, żeby zorientować się ile to będzie kosztować – kontynuował wystąpienie Zbigniew Dąbrowski i przypomniał, że początkowo wartość kosztorysowa zadania opiewała na kwotę 1 mln 658 tys. 336 zł.

Reklama

- Ale jeśli ktoś przeprowadzał remonty, to wie jak to bywa na obiektach budowanych w innej epoce – mówił włodarz.

Jak wspomniał wójt, niespodzianek było mnóstwo, dlatego radni musieli wyrazić zgodę na przeznaczenie dodatkowych pieniędzy, by można było zakończyć inwestycję.

- Dołożyli „parę groszy” i w sumie zamknęliśmy zadanie kwotą 1 mln 825 tys. 629 zł. Udział środków z budżetu gminy wyniósł niecałe 35 proc. – wylicza szef Urzędu Gminy w Mokrsku.

Po opracowaniu projektu, ogłoszono przetarg. 20 sierpnia 2024 r. wójt podpisał umowę z generalnym wykonawcą z Olesna. Prace przy obiekcie trwały okrągły rok. 22 sierpnia 2025 r. podpisano protokół odbioru końcowego inwestycji.

Reklama

Wójt Zbigniew Dąbrowski dziękował wszystkim, którzy przyłożyli rękę do realizacji zadania, zaczynając od projektanta i strażaków, kończąc na pracownikach wydziału inwestycji z zastępcą wójta Kamilem Piekarskim na czele.

- Przy zaangażowaniu druhów strażaków, jakoś łatwiej było przeprowadzić tę budowę. W każdą inwestycję zarówno mój zastępca Kamil Piekarski jak i jego współpracownica z tego wydziału Natalia Zwierz wkładają dużo serca, ale z uwagi, że to było w mojej miejscowości, to chyba wkładali jeszcze więcej – komentował z uśmiechem.

Reklama

Na koniec Zbigniew Dąbrowski zaznaczył, że nowy obiekt został przekazany druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Komornikach. Przynajmniej do 2031 roku będą go użytkować, choć pewnie później będzie podpisana kolejna umowa użyczenia.

- W ten sposób, na jakiś czas, gmina pozbyła się jednej z nieruchomości – powiedział wójt, przekazując umowę użyczenia obiektu prezesowi OSP Dariuszowi Piekarkowi.

Wyremontowana droga i nowoczesna remiza stały się faktem

Po wystąpieniu wójta gminy głos zabrał m.in. poseł Paweł Rychlik, nie szczędząc miłych słów w kierunku Zbigniewa Dąbrowskiego. Akcentował także, że realizacja inwestycji nie byłaby możliwa, gdyby nie program Mateusza Morawieckiego, ówczesnego premiera rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

- Inwestycje, które kiedyś były w sferze marzeń, dzięki pozyskanym środkom z programów rządu Zjednoczonej Prawicy stały się faktem – mówił Paweł Rychlik, dodając że pamięta dobrze poprzedni standard tego obiektu, jeszcze sprzed remontu.

- Niech żyją Komorniki, niech żyje Polska – zakończył przemówienie parlamentarzysta.

Starosta powiatu wieluńskiego Maciej Bryś zauważył, że zarówno nowa remiza jak i wyremontowana droga wpłyną na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Słowa podziękowania skierował też do wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji tych inwestycji.

Reklama

- Dziękuję wszystkim, zaczynając od pana posła Pawła Rychlika, poprzez Urząd Gminy w Mokrsku na czele z panem wójtem i radnymi rady gminy, druhami OSP w Komornikach, skończywszy na wykonawcy – wymieniał Maciej Bryś i życzył druhom strażakom, aby nowoczesna remiza służyła przez wiele lat, wpływając na poprawę bezpieczeństwa.

Poświęcenia nowego obiektu dokonał ks. Mirosław Chrzęstek, proboszcz parafii w Komornikach. Uroczystość zaś poprowadził radny powiatu Piotr Rychlik, a jednocześnie druh z OSP w Komornikach. W imprezie wzięli udział także przedstawiciele władz centralnych i wojewódzkich:  wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak i wicemarszałek województwa łódzkiego Agnieszką Ryś.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 12/09/2025 17:48
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości