Reklama

Są pieniądze na obiady dla uboższych

 

Od 1 stycznia w gminie Pątnów rozpoczęła się kolejna edycja 5-letniego, rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”. Trwać on będzie w okresie 2024 – 2028. Decyzję o tym podjęła rada gminy na sesji w ubiegłym roku. Program realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pątnowie.

 

Celem programu jest zapewnienie pomocy dzieciom z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji oraz osobom starszym, niepełnosprawnym o niskich dochodach. Pomoc ta może do nich trafić w formie gotowego już posiłku, pieniędzy na jego zakup lub zakup produktów żywnościowych.

Reklama

- Nasz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej już od wielu lat zajmuje się udzielaniem pomocy w zakresie dożywiania - mówi kierownik Anna Przydacz. - Najpierw był to program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, a później, w latach 2019 – 2023, nazywał się on „Posiłek w szkole i w domu”. I teraz nastąpiło przedłużenie tego programu na kolejnych pięć lat.

Objęcie dzieci i osób starszych taką pomocą uzależnione jest przede wszystkim od miesięcznego dochodu na jedną osobę. Nie może on przekraczać 200 procent tak zwanego kryterium dochodowego. Ustalane jest ono przez rząd i co kilka lat zmienia się. Teraz wynosi 776 zł dla osób samotnych i 600 zł dla osoby w rodzinie. Praktycznie oznacza to, że dochód osoby samotnej nie może przekroczyć 1 552 zł, a w wypadku rodzin 1 200 zł na osobę. Dodatkowo pod uwagę brane są orzeczenie o niepełnosprawności, długotrwała choroba, bezrobocie.

Reklama

- W każdym jednym przypadku, przed podjęciem decyzji o udzieleniu pomocy, przeprowadzamy wywiad środowiskowy – mówi dalej Anna Przydacz. - Wcześniej jednak każdy zainteresowany musi oczywiście złożyć do ośrodka wniosek.

Jeśli chodzi o dzieci, formą pomocy są obiady, które jedzą w szkolnych stołówkach.

- Przygotowywane one są na miejscu, codziennie świeże z określoną porcją kaloryczną – wyjaśnia pani kierownik. - Obiady są bardzo smaczne i dzieci chętnie je spożywają. Zawsze do tego jest jakiś kompot, owoc lub jogurt. Za jeden taki posiłek w szkole płacimy pięć złotych, a to naprawdę nieduża kwota. Nie korzystamy z żadnych kateringów. W wielu gminach obsługiwanych przez takie firmy, zdarza się często, że obiady przyjeżdżają zimne, są niesmaczne dla dzieci. A nasze panie gotują bardzo dobrze. Stołówki szkolne z kuchniami mamy w Dzietrznikach, Załęczu Małym i Pątnowie. Zaopatrują one też przedszkola w Popowicach, Kamionce, Grębieniu i Załęczu Wielkim. Chyba wszyscy rodzice, których dzieci jedzą w stołówkach, są z tych obiadów zadowoleni. Bo większość jednak pracuje i ich pociechy nie zawsze mogą zaraz po powrocie ze szkoły zjeść coś ciepłego.

Reklama

W czasie wakacji dzieci z obiadów nie korzystają, a w zamian ich rodzice otrzymują ekwiwalent pieniężny na zakup żywności dla nich.

- Ekwiwalent jest w takiej wysokości, jaką płacimy za obiady w roku szkolnym – tłumaczy kierownik Przydacz. - To, czy potem pieniądze te wydawane są właściwie, weryfikują nasi pracownicy socjalni. Bo to nie jest tak, że przyznajemy pomoc i na tym nasza rola się kończy.

W wypadku osób dorosłych, program „Posiłek w szkole i w domu” realizowany jest w gminie jedynie poprzez świadczenia pieniężne.

Reklama

- Osoby te korzystają przez cały rok z takiego świadczenia na zakup produktów spożywczych – mówi nasza rozmówczyni. - Nie mogą kupować posiłków przygotowywanych przez stołówki szkolne, bo nie zezwalają na to inne przepisy.

W ubiegłym roku z tego programu w gminie Pątnów korzystały 22 osoby dorosłe i 43 dzieci. Wydatkowano na niego 47 854 zł. Dotacja wyniosła 38 276 zł, czyli 80 procent całej kwoty, a wkład własny gminy 9 569 zł.

Wnioski o taką pomoc można składać już od początku roku. A im szybciej, tym lepiej.

Reklama

- Natychmiast po otrzymaniu wniosku, przeprowadzamy wywiad, a potem niezwłocznie wydajemy decyzję – kończy Anna Przydacz. - Nie odkładamy tych spraw, bo chcemy, żeby dzieci jak najszybciej mogły korzystać z posiłku. Często jest to jeszcze w tym samym dniu. Jeśli tylko nie został przekroczony dochód, decyzja jest pozytywna, bo na posiłek środki zawsze mamy. Więc prosimy, aby jak najszybciej składać do nas wnioski.

Do poniedziałku, 22 stycznia, do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pątnowie, wpłynęło 20 wniosków obejmujących 32 dzieci i dwie osoby dorosłe.

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości