Reklama

Samochód, który jest dla nich życiem

 

Środowiskowy Dom Samopomocy w Mokrsku otrzymał nowy mikrobus do przewozu swoich podopiecznych. Jest to volkswagen przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, który w części pasażerskiej ma drzwi przesuwane po obydwu stronach.

 

To już czwarty bus od początku istnienia tej placówki, która powstała tu w 1997 roku. Aktualnie korzysta z niej 34 podopiecznych z gmin Mokrsko i Skomlin.

- Taki samochód jest nam niezbędny i bez niego nie moglibyśmy funkcjonować – mówi Agata Skoczylas, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Mokrsku. - Zdecydowana większość naszych uczestników musi być do nas dowieziona, a potem – po zajęciach terapeutycznych - odwieziona. Jedynie niewielka garstka - pięć może sześć osób mieszkająca w pobliżu - dociera tu samodzielnie. Dlatego samochód wykonuje każdego dnia kilka kursów i przejeżdża około stu kilometrów. A więc jest to dość dużo.

Reklama

Ponadto bus służy również do wyjazdów na spotkania integracyjne do podobnych ośrodków w innych miejscowościach oraz do dowożenia uczestników na wizyty lekarskie. Bardzo ważną rzeczą jest to, że samochód przystosowany jest do przewozu osób na wózkach inwalidzkich i wyposażony w odpowiedni najazd.

- Obecnie mamy na wózkach trzy osoby – wyjaśnia Agata Skoczylas. - Tym najazdem wjeżdżają one na tył samochodu, wózek się zabezpiecza, no i można pędzić w świat.

Nowy pojazd jest ważnym zakupem dla Środowiskowego Domu Samopomocy.

Reklama

- Jest bardzo wygodny i wyjątkowy, bo ma drzwi do wsiadania z dwóch stron – uśmiecha się kierowniczka. - To bardzo praktyczne. Do tej pory nie mieliśmy takiego rozwiązania. Naszym uczestnikom też się ten bus podoba i cieszą się z niego.

Volkswagen kosztował 262 tys. 800 zł. Zakup sfinansowany został ze środków pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (100 tys. zł), Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego (64 tys. zł) i gminy Mokrsko (98 tys. 800 zł).

Do tej pory ŚDS w Mokrsku korzystał z 9-osobowego mikrobusa marki Mercedes, który służył tu od 2015 r. Teraz powrócił do gminy. Niedawno samorząd, w formie darowizny, przekazał mercedesa tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej.  

Reklama

Dodać należy, że gmina w tym roku nie tylko zatroszczyła się o nowy środek lokomocji dla placówki, ale również wsparła finansowo jej działalność bieżącą.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości