Ostatnie lata są bardzo pomyślne dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraszkowicach. W 2021 roku jednostka otrzymała nowy średni wóz bojowy marki Man. W ubiegłym roku weszła do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, a teraz przystępuje do kolejnego dużego zadania – będzie docieplać swoją strażnicę.
Remiza ma już sporo lat. Najpierw była budynkiem parterowym, w którym znajdowały się garaże, a dopiero po pewnym czasie dobudowano piętro. Znalazła się tu duża sala widowiskowo – balowa. Z czasem wymieniony został dach, bo stary już przeciekał. Odnowiono wnętrza. Kilka lat temu, gdy druhowie oczekiwali na przyjazd nowego mana, zmodernizowane zostały garaże. Teraz postanowiono ocieplić cały budynek.
- Środek jest pięknie wykończony – mówi wójt Leszek Gierczyk. - Ale jeżeli będą przemarzały ściany, to poodpadają tynki, płytki w łazienkach i remiza straci na atrakcyjności. A dzieje się tam wiele dobrego. Organizowane są różne uroczystości, koncerty świąteczne, swoją siedzibę ma tu stowarzyszenie „Kraska” i oczywiście strażacy. Ocieplenie budynku stworzy jak gdyby nowe możliwości. Zmniejszą się koszty ogrzewania, a będzie na pewno cieplej.
Starania o przeprowadzenie tej inwestycji druhowie rozpoczęli już w 2021 r. Zamierzali sfinansować ją z programu „EkoRemiza” prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Najpierw wykonali audyt energetyczny obiektu.
- Jest on potrzebny, aby można było złożyć wniosek do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska – wyjaśnia Mariusz Sotowski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraszkowicach. - Na jego podstawie robione są potem wszystkie wyliczenia. Audyt ten wykonał nam pan Matys ze Skomlina.
Przy pierwszym podejściu, w 2022 r., środków nie udało się uzyskać. Szczęście uśmiechnęło się do druhów rok później.
- Za pierwszym razem był bardzo krótki termin naboru – mówi dalej Mariusz Sotowski. - Lista została zamknięta właściwie już po kilku dniach. Ale audyt nie traci ważności i podjęliśmy kolejną próbę w 2023 roku. Tym razem wniosek dostarczyliśmy już pierwszego dnia naboru. Powiodło się i otrzymaliśmy stamtąd bez mała 350 tysięcy złotych.
30 listopada gmina ogłosiła przetarg na docieplenie remizy. Przystąpiło do niego sześć firm. Najtańszą ofertę złożył „Karczbud” z Wielunia, który zadanie to wycenił na prawie 393 tys. zł i to on został wybrany na wykonawcę. Różnicę między wartością inwestycji, a otrzymanym dofinansowaniem zobowiązała się pokryć gmina jako wkład własny.
Dla porównania można dodać, że najdroższa oferta zgłoszona do przetargu była wyższa o ponad 164 tys. zł.
Umowę z wykonawcą jednostka podpisała 11 stycznia. W ramach tej inwestycji docieplone zostaną ściany zewnętrzne oraz strop, wymienione będą drzwi wejściowe, instalacja odgromowa, orynnowanie. Powstanie też nowa elewacja.
- Na szczycie budynku, od strony wioski, wykonany zostanie mural o tematyce strażackiej – uśmiecha się prezes. - Ściana jest wysoka, więc namalowany na niej strażak ma mieć około ośmiu metrów wysokości. Na pewno będzie to fajnie wyglądało. Mają być też zrobione pompa ciepła do podgrzewania wody w bojlerze i oświetlenie zewnętrzne. Bram garażowych natomiast nie będziemy wymieniać, bo to zrobiliśmy przed zakupem samochodu. Są nowe, automatyczne także tu wszystko jest okej.
O ile nie wynikną dodatkowe trudności, wszystkie prace ukończone powinny być w terminie sześciu miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą, czyli do 11 lipca.
- To drugie takie wielkie nasze przedsięwzięcie po zakupie średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego – kończy prezes Sotowski. - Kwota jest naprawdę duża i wymagała wielu starań. Tu chciałbym bardzo podziękować urzędowi gminy za pomoc między innymi w przygotowaniu dokumentów, bo sami nie dalibyśmy rady. Docieplenie remizy jest dla nas bardzo ważne, żeby utrzymać w niej ciepło. Mamy zamontowany kocioł na ekogroszek, ale palimy tylko wtedy, gdy coś w budynku się dzieje, jak na przykład niedawny koncert kolęd. Natomiast stale ogrzewana jest wozownia, żeby znajdujące się tu samochody, były gotowe do wyjazdów i żeby nie zamarzła w nich woda. Są założone dmuchawy, które nadmuchują tam ciepłe powietrze. Ważny jest dla nas również efekt wizualny, bo wygląd remizy na pewno będzie cieszył oko.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze