Reklama

Wybuchła butla z gazem - ofiara eksplozji odwieziona do szpitala

W jednym z domów w Kielchinowie, w gminie Bełchatów, doszło do eksplozji. Wybuchła butla z gazem. A rzecz działa się w niedzielę, 2 lipca.

42-letnia kobieta w wyniku eksplozji doznała obrażeń ciała i została odtransportowana do szpitala. A było tak...

W niedzielę, 2 lipca, ok. godz. 13:30 mieszkańcy Kielchinowa usłyszeli niesamowity huk. Okazało się, że w jednym z domów doszło do wybuchu butli gazowej. Po otrzymaniu zgłoszenia, dyżurny bełchatowskiej policji natychmiast wysłał na miejsce służby.

Mężczyzna zgłaszający zdarzenie na policję, wszystko obserwował ze swojej działki, na której odpoczywał. Gdy usłyszał bardzo głośny wybuch zaczął się rozglądać. Z domu sąsiadki wydobywały się kłęby dymu. Złapał za telefon i zadzwonił na numer alarmowy.

Reklama

Służby ratunkowe przybyłe na miejsce szybko zabezpieczyły działkę, na której doszło do wybuchu, a przede wszystkim udzieliły pierwszej pomocy 42-letniej kobiecie, która doznała rozległych oparzeń ciała. Przewieziono ją do szpitala w Bełchatowie.

Strażacy do późnych godzin wieczornych pracowali w miejscu eksplozji. Oględziny miejsca zdarzenia przeprowadziła grupa dochodzeniowo-śledcza. Przyczyny pożaru, a także wszelkie okoliczności zajścia, mają zostać wyjaśnione w trakcie postępowania.

- Najczęściej do wybuchów butli z gazem dochodzi przez ich złe użytkowanie - przypomina nadkom. Iwona Kaszewska, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

Reklama

- Eksplozje gazu często niosą tragiczne skutki. Dlatego dla bezpieczeństwa ważne jest prawidłowe korzystanie z butli z gazem, właściwe użytkowanie i przechowywanie butli z gazem.

Pamiętajmy:

  • Butla gazowa nie może znaleźć się w temperaturze wyższej, niż 35 st. Celsjusza. Gaz, który znajduje się w butli, ma dużą rozszerzalność cieplną. Oznacza to, że jeśli jego temperatura podniesie się o jeden stopień, jego ciśnienie zwiększy się tym samym o siedem atmosfer. Stąd też w butli powinno pozostać minimum 15 proc. wolnego miejsca - ono przyjmie ewentualny nadmiar ciśnienia. Przepełnienie i zbyt wysoka temperatura doprowadzają do znacznego wzrostu ciśnienia w butli, która pod jego wpływem zostaje rozerwana, tym samym dochodzi do wybuchu gazu.
  • Butle z gazem powinniśmy przechowywać w miejscu suchym oraz dobrze wentylowanym. Jeśli butla nie jest podłączona do urządzenia, nie może być przechowywana w pomieszczeniu mieszkalnym. Nie stawiajmy butli w pobliżu otwartego źródła ognia. Unikajmy również ustawiania jej przy urządzeniach elektrycznych - w przypadku iskrzenia i nieszczelności butli, może dojść do wybuchu. Do urządzeń elektrycznych zalicza się również kontakty, liczniki i włączniki elektryczne.
  • Napełnione butle nie powinny być też przechowywane w piwnicach i garażach, poniżej poziomu podłoża. Wynika to z tego, że propan-butan jest cięższy niż powietrze. Jeśli butla okaże się nieszczelna, gaz będzie się gromadził przy podłodze i stworzy łatwopalną mieszankę.
  • Butlę z gazem stawiajmy w pomieszczeniach, w których temperatura jest wyższa, niż 0 stopi Celsjusza. Podłączając ją do urządzenia, używajmy jedynie atestowanych węży przeznaczonych do gazu płynnego. Wąż powinien mieć maksymalnie 3 metry długości. Przed podłączeniem sprawdźmy koniecznie, jakie ciśnienie jest wymagane w urządzeniu, które podłączamy do butli.

 

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości