Reklama

Wywiad z burmistrz Miasta i Gminy Osjaków: Przyzwyczajeni do ciężkiej pracy

Z Renatą Kostrzycką, burmistrz Miasta i Gminy Osjaków, o podsumowaniu minionego roku i planach na 2026 rok rozmawia Joanna Major.

Joanna Major: - Pani burmistrz 2025 rok minął w gminie Osjaków spokojnie, ale zadań inwestycyjnych nie brakowało. Które z nich były najistotniejsze z punktu widzenia mieszkańców gminy?

Renata Kostrzycka: - Rok 2025 nie był tak całkiem spokojny. Borykałam się z brakiem kadry pracowniczej na kluczowych stanowiskach, min. do spraw inwestycji, planowania przestrzennego, dróg i transportu. Osoby pracujące na tych stanowiskach są właśnie zaangażowane w inwestycje, więc trochę było ciężko. Kadra ustabilizowała się dopiero z końcem roku. Mimo to, rok 2025 możemy zaliczyć do udanych.

Reklama

Na wydatki inwestycyjne przeznaczyliśmy ok. 26 milinów złotych, co stanowi 42 proc. wszystkich wydatków budżetu gminy. To bardzo wysoki wskaźnik i jestem z tego dumna. Wielość inwestycji drogowych, kubaturowych, w odnawialne źródła energii, w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i innych poprawia jakość życia mieszkańców, a to powód do zadowolenia.

Wśród najważniejszych inwestycji wskazać należy drogowe. Zrobiliśmy kilka odcinków dróg, m.in. kilometrowy odcinek w m. Jasień, ok. 700 m w m. Walków i niewielki odcinek w Kuźnicy Strobińskiej.

Reklama

Znaczącą inwestycją drogową była budowa drogi w m. Kolonia Raducka. Część tej drogi została zrobiona już w 2022 r., natomiast pozostały odcinek, ok. 1300 metrów, wykonaliśmy w roku minionym. W Kolonii Raduckiej to był w ogóle rok inwestycji. Budowana była kanalizacja sanitarna, droga, chodnik i oświetlenie solarne, które obejmuje blisko 2,5 km odcinek drogi i zasługuje na uwagę. Myślę, że na terenie powiatu wieluńskiego i najbliższej okolicy nie ma aż tak długiego odcinka drogi oświetlonego lampami solarnymi. Jest ekologicznie i póki co oświetlenie sprawuje się dobrze. Kolonia Raducka była więc cały rok placem budowy. Jeden wykonawca schodził z budowy, a zaraz pojawiał się następny. Dziękuję mieszkańcom za zrozumienie i cierpliwość, bo wiadomo, że w związku z tym były utrudnienia. Mieszkańcy to rozumieją i przetrwali, stąd moje gorące słowa podziękowania dla nich. Myślę, że bezpieczeństwo i komfort mieszkańców jest teraz naprawdę na wysokim poziomie. Uważam, że to nasza sztandarowa inwestycja w roku 2025. W historii gminy jeszcze nie było i pewnie długo nie będzie takiej kumulacji inwestycji w jednej miejscowości. To jest efekt naszego zaangażowania w pozyskiwanie środków zewnętrznych. Bez tego, ciężko byłoby nam wszystko zrealizować. Ponadto prowadziliśmy niesamowitą walkę z czasem, związaną z terminami zakończenia inwestycji, ale efekt końcowy jest bardzo dobry: jesteśmy bardzo zadowoleni z tej inwestycji i myślę, że mieszkańcy również.

Ważną, rozpoczętą inwestycją są też odnawialne źródła energii (OZE). Realizujemy projekt o wartości kilkunastu milionów złotych. W roku 2025 wydaliśmy na OZE ok. 11 mln zł, z czego ponad 10,5 mln. to dotacje zewnętrzne, przede wszystkim ze środków unijnych. U 177 mieszkańców wymieniliśmy  źródła ciepła, zamontowaliśmy 85 instalacji kolektorów słonecznych do ciepłej wody użytkowej, rozpoczęliśmy montaż 262 instalacji fotowoltaicznych. W naszej gminie pojawi się ponad 500 instalacji odnawialnych źródeł energii.

Reklama

- Budżet na 2026 rok w gminie Osjaków jest już przyjęty. Jakie inwestycje i zadania w gminie Osjaków przed nami?

- Budżet na rok 2026 został jednogłośnie przyjęty przez Radę Miejską w Osjakowie, co pokazuje, że współpraca między burmistrzem a radnymi układa się bardzo dobrze. Rozmawiamy, dyskutujemy, wyciągamy wnioski z wcześniejszych zadań i doświadczeń, po to, żeby realizować i podejmować takie działania, które wspierają naszych mieszkańców i faktycznie podnoszą poziom jakości życia na terenie naszej gminy.

Reklama

Rok 2026 również zapowiada się pracowicie i ciężko, ale do tego jesteśmy przygotowani. To nas nie zaskakuje. Podobnie jak w roku ubiegłym, przewidziane w budżecie wydatki na inwestycje wynoszą ok. 41% wszystkich wydatków, czyli ok. 23 mln zł. Oczywiście, do końca roku plan inwestycyjny na pewno ulegnie zmianom. Będziemy kończyć zadania rozpoczęte w 2025 roku, a także realizować nowe. Obserwujemy pilnie możliwości pozyskania środków zewnętrznych na inne zadania i gdy tylko takowe się pojawią, to będziemy aplikować. Budżet inwestycyjny jest więc dynamiczny.

W tym roku kładziemy duży nacisk na poprawę infrastruktury drogowej na terenie gminy. Mamy jeszcze dofinansowanie z rządowego funduszu Polski Ład, które pierwotnie nie było przeznaczone na drogi, lecz na przebudowę i rozbudowę budynku urzędu miasta i gminy. Zrezygnowaliśmy z tego projektu, ponieważ stwierdziliśmy, że poprawa infrastruktury drogowej jest niezbędna i konieczna. Mamy 156 km dróg w gminie Osjaków, a wiele z nich już od lat wymaga naprawy czy remontu. Poza tym, część mieszkańców wciąż mieszka przy drogach gruntowych. Dlatego podjęliśmy decyzję o przeniesieniu środków z rozbudowy budynku urzędu na zadania związane z infrastrukturą drogową. Wiązało się to z ogromnym ryzykiem, bo musieliśmy zrezygnować ze wstępnej promesy inwestycyjnej, bagatela 4,7 mln. zł, i dopiero wnioskować do Prezesa Rady Ministrów o zmianę przeznaczenia tych środków. Byliśmy więc trochę w niepewności. Uzasadniliśmy jednak dokładnie i rzetelnie wniosek i dostaliśmy taką zgodę.

Reklama

Opracowana została dokumentacja realizacji zadania, gdzie do remontu czy przebudowy mamy ok. 10 km dróg na terenie gminy. Drogi zyskają nowe nawierzchnie asfaltowe i utwardzone pobocza. Będą to ulice w Osjakowie: Cmentarna, Piaskowa, Ewarystów i Przejazd oraz drogi w Felinowie, Chorzynie-Tobułki, Jasieniu, Zofii, Drobnicach oraz kilka odcinków w Czernicach. Jest to ogromne, dwuletnie zadanie. W tym momencie jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy. Myślę, że tutaj już nic nas nie zaskoczy i wkrótce przystąpimy do realizacji. Ze środków własnych będziemy musieli dołożyć z budżetu gminy aż ok.4,0 mln. złotych. Będzie się dużo działo, będą też utrudnienia, ale myślę, że wszyscy je przetrwamy, żeby za chwilę móc powiedzieć: Komfort jazdy i bezpieczeństwo na naszych drogach ulega poprawie.

Przebudowy budynku urzędu teraz nie będzie, ale będzie termomodernizacja. Na to zadanie pozyskaliśmy już środki unijne. Budynek zostanie docieplony według stanu istniejącego, będzie wymiana źródła ciepła, instalacja fotowoltaiczna, nowa instalacja oświetleniowa i drobny remont. Jest to pewne wyzwanie, ponieważ roboty będą trwały prawie cały rok, a my będziemy właściwie pracować przez ten rok na placu budowy. Nie jest to komfortowa sytuacja ani dla pracowników, ani dla mieszkańców. Cieszymy się jednak, że pozyskaliśmy środki i możemy je wykorzystać. Musimy po prostu popracować nad logistyką w tym czasie. Liczymy się z utrudnieniami, ale postaramy się żeby były jak najmniej uciążliwe dla interesantów. Najpierw musi być trochę gorzej, żeby potem było dużo lepiej.

Reklama

Kolejna duża inwestycja, którą będziemy kończyć w tym roku, to poprawa efektywności energetycznej oraz przebudowa i rozbudowa budynku OSP w Osjakowie. Tu również mamy dofinansowanie z funduszu Polski Ład. Wykonawca  tego zadania jest dobrze zorganizowany, roboty się rozpoczęły i powoli już to widać, chociaż budynek leży w obszarze stanowiska archeologicznego i niektóre prace trzeba uzgadniać z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Mam nadzieję, że z końcem tego roku będziemy mogli zobaczyć budynek OSP w Osjakowie w nowej odsłonie i w nowym wymiarze. Chcemy ułatwić druhom ochotnikom ich służbę i bezinteresowną działalność. Służą nam pomocą we wszelkich zdarzeniach i należą im się lepsze warunki pełnienia tej służby.

- Miasto i gmina Osjaków słynie z bardzo dobrej oferty kulturalnej i sportowej. Czy w tym roku także zaplanowane są sztandarowe imprezy tj. choćby Święto Chrzanu czy turniej tenisa stołowego?

Reklama

- Cieszę się bardzo, że wysoki poziom naszych wydarzeń jest dostrzegany. Każde z nich analizujemy pod kątem tego, co jeszcze można poprawić, wymieniamy się uwagami i działamy. Wszystko po to, żeby ranga wydarzeń kulturalnych, artystycznych, sportowych czy patriotycznych była coraz większa. Mam nadzieję, że ciągle będziemy się pod tym względem rozwijać.

Rok 2025 obfitował w wydarzenia, ale rok 2026 też nie zapowiada się gorzej, aczkolwiek niektóre będą miały nieco inną formę. Naszym sztandarowym wydarzeniem jest Wojewódzkie Święto Chrzanu. W tym roku będzie to już piętnaste, a więc mały jubileusz. To nas zobowiązuje, żeby też było wyjątkowe. Myślę, że zaskoczymy uczestników i już serdecznie wszystkich zapraszam do Osjakowa na 23 sierpnia.

Reklama

W tym roku zmieniamy trochę formułę obchodów Dni Gminy Osjaków. Będzie kulturalnie, artystycznie, sportowo i rekreacyjnie, ale bez koncertów gwiazd wieczoru. Za to będą turnieje sportowe, np. inauguracyjny turniej plażowej piłki siatkowej na nowym boisku, marsz nordic walking, bieg, spływ kajakowy czy występy grup tanecznych z terenu powiatu wieluńskiego. Wszystko będzie się działo na stadionie i terenie przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie, nad rzeką Wartą i na samej rzece. Wieczór zakończymy ogniskiem integracyjnym i dyskoteką, czyli potańcówką osjakowską.

Wydarzenia sportowe to również nasz konik. Czekają nas turnieje, m.in. tenisa stołowego i piłki siatkowej oraz rajd rowerowy. Na pewno będzie też w tym roku jarmark bożonarodzeniowy. Pomysł Zarządu Gminnego Ludowego Klubu Sportowego Warta w Osjakowie, żeby jarmark zorganizować w centrum miasta, w parku przy kościele, okazał się strzałem w dziesiątkę. To miejsce idealne. Odebraliśmy mnóstwo pozytywnych opinii od mieszkańców, uczestników i wystawców. Jarmark zaliczam do bardzo, bardzo udanych i nie może go u nas zabraknąć.

Reklama

Nie odstępujemy od wydarzeń patriotycznych. Najbliższe to upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Pamiętamy też o poległych podczas Powstania Warszawskiego, uroczyście obchodzimy święta majowe, Dzień Niepodległości, wybuch II wojny światowej, Dzień Męczeństwa Wsi Polskiej.  To wydarzenia, o których zawsze będziemy pamiętać.

Mamy też całkiem nowe pomysły na świetne wydarzenia, które mogą zaskoczyć, ale na razie nie chcę zdradzać szczegółów.

Nowy rok to nowe oczekiwania i kolejne wyzwania. Ciągle podnosimy sobie poprzeczkę i liczymy na zaangażowanie mieszkańców. Jesteśmy przyzwyczajeni do ciężkiej pracy i nadal tak będziemy pracować.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości