Reklama

Zawody sportowo – pożarnicze dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Lututowie

Przynależność do Ochotniczej Straży Pożarnej nie polega tylko na wyjazdach do pożarów, wypadków i innych działań, które zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom. Są to także częste szkolenia, mające na celu podniesienie kwalifikacji strażaków. W okresie letnim druhowie z poszczególnych jednostek chętnie biorą udział w zawodach sportowo–pożarniczych.

W niedzielę, 6 lipca, w Lututowie miały miejsce Gminne Zawody Sportowo–Pożarnicze. Wzięły w nich udział cztery drużyny kobiece oraz dziewięć męskich. W konkurencjach rywalizowali także młodzi druhowie i druhny z Młodzieżowych i Dziecięcych Drużyn Pożarniczych.

Zawody rozpoczęły się równo o 14. Temperatura wynosiła powyżej 30 stopni, a słońce chwilami świeciło prosto w oczy. Na szczęście nie stanowiło to dla strażaków większej przeszkody w wykonywaniu poszczególnych konkurencji.

Jako pierwsze w sztafecie zmierzyły się drużyny kobiece. Rywalizacja była zacięta. Każda z zawodniczek dawała z siebie wszystko, by uzyskać jak najlepszy czas. Startowały druhny z OSP Piaski, OSP Huta, OSP Chojny oraz z OSP Lututów.

Reklama

Następnie druhowie zmierzyli się z biegiem sztafetowym. Do zadania przystąpili strażacy z OSP Dobrosław, OSP Świątkowice, OSP Piaski, OSP Niemojew, OSP Łęki, OSP Huta, OSP Lututów, OSP Chojny oraz OSP Dymki.

Zawodnicy wyciskali z siebie siódme poty, by uzyskać jak najlepszy wynik końcowy. Towarzyszył im doping zgromadzonej na trybunach publiczności. Również Koła Gospodyń Wiejskich głośno wspierały strażaków ze swoich miejscowości. Jednak były tam nie tylko po to by wspierać strażaków. Przyjechały do Lututowa ze Świątkowic, z Huty oraz z Zygmuntowa. Przygotowywane przez nie gofry, zapiekanki i inne przekąski kusiły zapachem i zachęcały do ich skosztowania.

Reklama

W międzyczasie w sztafecie zmierzyli się zawodnicy z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

- Przyjechaliśmy do Lututowa liczną ekipą. Wierzę, że któraś z naszych drużyn, czyli z OSP Piaski zajmie wysokie miejsce. Jest strasznie gorąco, ale strażacy są przyzwyczajeni do wysokich temperatur – mówi Lena Bartoszek, która należy do MDP Piaski.

Słowa Leny okazały się prorocze. To dlatego, że końcowo kobieca drużyna z OSP Piaski zajęła pierwsze miejsce. Oprócz pucharu druhny zgarnęły nagrodę finansową w wysokości 2500 zł.

Reklama

Drugie były strażaczki z OSP Chojny, które wzbogaciły się o 2000 zł, a trzecie z OSP Lututów zyskując 1600 zł.

Jednak zanim mogły świętować wzięły udział w drugiej konkurencji, jaką jest „bojówka”. Dziewczyny szybko niczym błyskawica w biegu rozwijały węże, by mogła nimi popłynąć woda. Prawidłowo wykonane zadanie jest wtedy, gdy strumień przewróci znajdujące się na podwyższeniach pachołki a także zawodniczka trafi wodą w tarcze.

Jednak nie dla wszystkich drużyn udział w zawodach odbył się bez nerwów.  A to przez sędziego głównego, który nie szczędził punktów karnych za źle wykonane zadanie, np. przy przekazywaniu meldunku o gotowości drużyny do wykonania zadania.

Reklama

Jednak ostatecznie to sportowe podejście i potraktowanie takiej sytuacji z dystansem sprawiło, że do stanowiska sędziowskiego nie wpłynęły żadne skargi.

Każda z drużyn biorących udział w zawodach mogła liczyć na głośny doping. Jednak największe oklaski i wsparcie otrzymali najmłodsi, czyli Dziecięce Drużyny Pożarnicze. Niektórzy z nich byli tak mali, że kask spadał im na oczy. Ale to nie ostudziło ich zapału i zaangażowania z jakim wykonali swoje zadanie. Oni również otrzymali puchary i nagrody pieniężne po 150 złotych dla każdej z drużyn.

Reklama

Zawodnicy z OSP z Lututowa pomimo ogromnego zmęczenia nie odmówili udziału w zawodach. Tego dnia rano wrócili z akcji zdobycia Babiej Góry. Razem z innymi strażakami z całej Polski, łącznie 998 strażaków wyruszyli na szlak. Tym samym okazując solidarność z dawcami szpiku kostnego.

- Jeszcze wczoraj byliśmy w miejscowości Zawoja, gdzie wspólnie z fundacją „Strażak na szlaku” i fundacją DKMS zdobywaliśmy Kapryśnicę, czyli Babią Górę. Zrobiliśmy to w pełnym umundurowaniu, by wspierać ideę dawców szpiku – mówił Marcin Klimas, prezes OSP Lututów, pokazując medal przywieziony z tej wyprawy.

Reklama

W końcu przyszedł czas na wręczenie pucharów, medali i nagród finansowych dla najlepszych drużyn męskich. Pierwsze miejsce wywalczyli druhowie z OSP Niemojew. Drudzy byli druhowie z OSP Dymki, a trzecie miejsce przypadło OSP Huta.

Cóż to by były za zawody strażackie bez wrzucenia nowicjuszy do basenu z wodą? Tym razem również tradycji stało się zadość. Także w trakcie rozdawania nagród starszym druhom, ci młodsi samodzielnie wskakiwali, bądź zostali wrzucani do wody.

Ostatecznie każda z drużyn otrzymała dyplomy za zajęte miejsce oraz nagrody finansowe, które osobiście wręczał burmistrz miasta Lututów Marek Pikuła oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewelina Zawierta.  Na zawody zaprosił Samorząd Gminy Lututów i Zarząd Miejsko – Gminny ZOSP RP  w Lututowie.

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/07/2025 15:24
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości