Reklama

30 milionów dla powiatu!

Rekordowe dofinansowanie otrzyma Powiat Wieluński z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wsparcie finansowe pozwoli na remont drogi z Gabrielowa (gm. Osjaków) do Rychłocic (gm. Konopnica). Dotacje z tego samego funduszu w wieluńskim otrzymały także gminy Mokrsko, Skomlin, Czarnożyły i Wierzchlas (łącznie na ok. 6 mln zł).

Po ogłoszeniu listy beneficjentów przez ministerstwo, władze powiatu wieluńskiego zwołały konferencję prasową, w sprawie przyznanych środków. W piątek, 23 kwietnia, na sali gdzie zwykle zwoływane są obrady sesyjne, pojawili się zadowoleni z rozstrzygnięć rządowych wójtowie oraz starostowie powiatu.
Starosta wieluński Marek Kieler podkreślał, że droga, na którą powiat otrzymał dofinansowanie, łączy cztery gminy; Siemkowice, Konopnicę, Osjaków i Widawę. Realizację inwestycji ma kosztować ok. 38 milionów złotych, z czego aż 30 milionów stanowić będzie dotacja. Wspomniana kwota stanowi 80 proc. kosztów inwestycji. To jedno z najwyższych dofinansowań w Polsce, a jednocześnie najwyższe w województwie łódzkim. Odcinek przewidziany do przebudowy ma 13 km długości.
Wójt Konopnicy Grzegorz Turalczyk przypomniał, że starania o remont drogi z Gabrielowa do Rychłocic trwały już od dawna. A jej przebudowa jest ważna przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.
- Jest to bardzo wąska droga i niebezpieczna, z wyrwami i wysokim poboczem. Niejeden kierowca stracił lusterko na tej drodze – mówił Grzegorz Turalczyk.
- Dzięki dotacji ta droga stanie się bezpieczniejsza zarówno dla kierowców jak i pieszych – zaznaczył wójt.
Równie usatysfakcjonowany z przebudowy drogi powiatowej jest wójt Osjakowa Jarosław Trojan. Podczas konferencji podkreślał, że z inwestycji cieszą się mieszkańcy wielu miejscowości na terenie gminy.
- Gdyby nie dofinansowanie w wysokości 80 proc. to z pewnością nie udałoby się tej inwestycji przeprowadzić – zauważył Jarosław Trojan.
- Nie mogliśmy nawet myśleć o tym, by tę drogę przebudować. A potrzeba jest duża. Ta droga od dawna oczekiwała na realizację – dodał wójt.
- Bardzo się cieszę, że dzięki staraniom zarządu powiatu, pana starosty, a także poparciu pana posła, możemy cieszyć się z faktu, ze mamy to dofinansowanie – akcentował Trojan.
Druga inwestycja możliwa dzięki dotacji to remont drogi powiatowej ze Skomlina do Wróblewa. W tym przypadku premier Mateusz Morawiecki również przyznał wsparcie pokrywające 80 proc. inwestycji, a wysokość dotacji w tym przypadku to okrągły milion złotych. Zadowolenia z otrzymanego dofinansowania nie krył wójt gminy Skomlin Grzegorz Maras, który podkreślał że remont ponad dwukilometrowego odcinka drogi była bardzo wyczekiwaną inwestycją.
- Jestem bardzo zadowolony, że mieszkańcy Wróblewa, będą miały dobrą komunikację z miejscowością gminną, ze Skomlinem – mówił wójt Grzegorz Maras.
Powody do zadowolenia mają także mieszkańcy gminy Wierzchlas, Mokrsko i Czarnożyły. Na remonty dróg w Wierzchlasie, Słupsku, Mamzerowce, Kątach i Czarnożyłach również zostały przyznane dofinansowania.
Wójt gminy Mokrsko Zbigniew Dąbrowski podkreślał w trakcie konferencji, że gmina bez wsparcia rządowego nie dałaby rady zrealizować tak dużych inwestycji drogowych. Włodarz docenił także zaangażowanie parlamentarzysty Pawła Rychlika.
- Dziękuję panu posłowi za wsparcie – mówił Dąbrowski. 
– Na pewno mieszkańcy Słupska, Dąbrówki, Mątewek są szczęśliwi. Ja także jestem bardzo zadowolony – dodał i już zapowiedział, że będzie składał kolejne wnioski o rządowe wsparcie.
Także dzięki rządowej dotacji będzie można wyremontować ponad 2-kilometrowy odcinek drogi między Wierzchlasem a Kraszkowicami. Wójt gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk przyznał, że to dla mieszkańców bardzo ważna inwestycja i jest wdzięczny za dotacje, którą otrzymała gmina.
W powiecie pajęczańskim, a dokładnie w samym Pajęcznie, dzięki 2,6 mln zł dotacji zostaną przebudowane drogi na osiedlu Matusowiec oraz drogi w Strzelcach Wielkich i Marzęcicach, a także w Nowej Brzeźnicy.
Zaś w Lututowie za pół miliona złotych z funduszu wyremontują ulicę Lipową, na co długo czekają mieszkańcy.
Zadowolenia z płynących do naszego regionu dotacji nie kryje Paweł Rychlik, poseł RP, który zabiegał o ich uzyskanie.
- Dialog to podstawa - akcentuje parlamentarzysta z Wielunia.
- Dzisiejsze rozstrzygnięcia to rezultat wielu zabiegów i rozmów nawet do późnych godzin nocnych, o czym zaświadczyć może chociażby wójt gminy Skomlin - dodaje poseł Rychlik.
Na liście rezerwowej na wysokich miejscach znajdują się Działoszyn, Ostrówek, Osjaków, Złoczew i kilka innych gmin, które po rozstrzygnięciach przetargowych i oszczędnościach również mogą otrzymać dotacje.

Antoni Zych
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości