Reklama

Będą grzać ekologicznie

W budynku Urzędu Gminy w Strzelcach Wielkich zmodernizowano źródła ciepła i układ grzewczego. Nowy piec ogrzewa także placówkę pocztową i miejscowy oddział Banku Spółdzielczego.

- Zły stan techniczny, niska sprawność starego pieca, który był wielokrotnie poddawany remontom i służył około 20 lat, wysokie koszty eksploatacji i obsługi zmusiły nas do wymiany źródła ciepła na nowy, ekologiczny piec – uzasadnia inwestycję Marek Jednak, wójt gminy Strzelce Wielkie.
Nowe źródło ciepła jest praktycznie bezobsługowe. Wymaga jedynie kontroli wcześniej zaprogramowanej pracy urządzenia, co w znacznym stopniu obniża koszty jego eksploatacji. Przygotowania do modernizacji kotłowi i układu grzewczego gmina rozpoczęła jeszcze w 2020 r. Niestety w wyniku przeprowadzonych dwóch przetargów nie udało się wyłonić wykonawcy. Złożone oferty znacznie przewyższały zabezpieczone na ten cel środki. Dopiero trzecie postępowanie przetargowe zakończone zostało wyłonieniem wykonawcy i zawarciem umowy. 
- Prace przebiegły szybko i sprawnie – nie kryje zadowolenia wójt gminy. 
- Bardzo istotne, że dzięki zamontowaniu dodatkowych grzejników w pomieszczeniach piwnicznych zapewniona została prawidłowa temperatura i wilgotność w znajdującym się tam archiwum gminnym. Montaż ciepłomierzy w kotłowni pozwoli na precyzyjnie rozliczenie ciepła przekazywanego dla poczty i banku – mówi Marek Jednak. 
W ramach przeprowadzonych prac zamontowano kocioł olejowy, żeliwny, trzyciągowy z wymiennikiem kondensacyjnym i tłumikiem spalinowym co spowodowało znaczne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz zmniejszenie poziomu hałasu. Planowane wykonanie prac zostało podzielone na dwa etapy. Prace pierwszego etapu, czyli wymiany źródła ciepła, zostały zakończone zgodnie z umową pod koniec lutego. Natomiast drugi etap, czyli modernizacja wewnętrznej instalacji C.O., ma zostać zakończony do 30 czerwca. Prace drugiego etapu dobiegają końca.
Modernizacja kotłowni ma przynieść przede wszystkim efekt w postaci obniżonej emisji do powietrza szkodliwych pyłów i gazów. Doskonale wpisuje się w politykę ekologiczną gminy Strzelce Wielkie, która ma na celu stopniowe wprowadzanie niskoemisyjnych źródeł ogrzewania w gospodarstwach domowych na swoim terenie. 
Zgodnie z zawartą umową zadanie „Modernizacja źródła ciepła i układu grzewczego w budynku Urzędu Gminy w Strzelcach Wielkich” opiewa na kwotę 268.750,21 zł, z czego środki pozyskane z WFOŚIGW w Łodzi w formie pożyczki to 218.750,21 zł, zaś 50 tys. zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.  Pożyczka może zostać umorzona w wysokości 45 proc., jeśli jest przeznaczona na Odnawialne Źródła Energii lub w wysokości 30 proc., gdy zostanie wydana na inne cele proekologiczne.

Antoni Zych
[email protected]
 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości