Reklama

Ciepło coraz bardziej kosztowne

O kilkadziesiąt procent (w najlepszym wypadku) wzrosną czynsze w lokalach wielorodzinnych. Mieszkańcy zarówno spółdzielczych, jak i komunalnych czterech kątów odbierają informacje o słonych podwyżkach. Wpływ na to mają ceny nośników energii, które poszybowały w górę oraz wysokość opłaty klimatycznej dla emitentów, korzystających z nieodnawialnych źródeł energii. Tymczasem idzie zima. I ciężkie czasy.

- Płaciłem 720 zł, a od sierpnia mam zapłacić ponad 1 tys. zł – podaje nasz czytelnik, mieszkaniec Pajęczna. Lokatorzy Spółdzielni Mieszkaniowej zostali powiadomieni, że od 1 sierpnia za podgrzanie 1m3 cieplej wody będą płacili 55 zł, koszty zimnej i jej utylizacji to 8,70. To oznacza, że za dostawę zapłacą w sumie 63,70/m3. Wcześniej podgrzanie wody kosztowało 24 zł/m3. Lokatorzy co miesiąc muszą również wnieść opłatę stałą za dostarczenie ciepłej wody. Ta rośnie z 21,50 zł do 40 zł. Zaliczka na centralne ogrzewanie wzrasta z 59 zł na 118zł/GJ.
Informację o podwyżkach dostarczono też do wynajmujących lokale od gminy Wieluń.
- Jeszcze rok temu płaciłem mniej niż 300 zł, a teraz, po ty wszystkich podwyżkach mam płacić 530 zł, renty mam nieco ponad 1 tys. zł – relacjonuje jeden z lokatorów, zajmujący lokal ok. 40 m2 (nazwisko do wiadomości redakcji).
Mieszkańcy bloków są kropce. W ich przypadku nie wchodzi w grę ocieplenie, jak radzi premier Mateusz Morawiecki. Zresztą wiele tego typu budynków  już jest obłożonych styropianem. W dodatku programu osłonowego dla nich nie ma. Będą płakać i płacić,
Również Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa wysłała do swoich lokatorów informacje o podwyżkach. Wyraz swojemu oburzeniu dla wzrostu opłat dała przewodnicząca zarządu osiedla nr 3, Bogumiła Parzonka, podczas jednego z posiedzeń rady miejskiej, 15 lipca.  Kobieta zresztą złożyła rezygnację z funkcji. Parzonka zwróciła się do radnego Roberta Kai, który jest prezesem WSM, aby wytłumaczył się z podwyżek czynszu.  
- W całym województwie nikt jeszcze nie podwyższył opłat za mieszkania, tylko w Wieluniu – obwiesiła przewodnicząca (minęła się z prawdą, przyp.red.).
- Ja wiem, że pierwsze bomby spadły na Wieluń, ale czy spółdzielnia mieszkaniowa musi nas traktować jak idiotów? Ci którzy mieszkają w zasobach spółdzielni mieszkaniowej, uważam, że należałoby tę sprawę przemyśle i jakoś ją rozwiązać, bo skoro się wyłącza wodę ciepłą to dobrze, że zareagowałam od razu i rozmawiałam z prezesem ciepłowni. Powiedziałam mu, że w żadnym innym mieście nie ma tego, zaczynając od Zduńska Wola, Sieradz, Łask, Łódź Warszawa – stwierdziła, odnosząc się do przerwy technicznej na pace modernizacyjne, jaką robi ciepłownia corocznie. Parzonka stwierdziła, że dzięki temu, iż zareagowała ciepła woda z kranów zaczęła lecieć. (W rzeczywistości prace modernizacyjne skończyły się szybciej. przyp. red.).
- Nikt nie wyłącza ciepłej wody tylko w Wieluniu, to samo jest z podwyżkami. Nikt jeszcze nie dostał podwyżek, tylko nasza spółdzielnia napisała do wszystkich mieszkańców o podwyżki – stwierdziła.  
- Proszę mi wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, bo nie mogę tego zrozumieć – zażądała.
  Kaja tłumaczył, że czynsze wzrosły z powodu zaliczek na ciepło. Zwracał uwagę na drastyczny wzrost cen węgla oraz gazu.
- od 1 lipca dostosowaliśmy wysokość zaliczek, mogliśmy tych zaliczek nie zmieniać, zostawić je na poziomie 3,33 zł , nie reagować na to, co się dzieje w kraju, na te drastyczne podwyżki, a później po zakończeniu sezonu grzewczego 2022/23 byłby dramat w rodzinach, ponieważ byłyby pretensje dlaczego mamy tak duże dopłaty. W związku z tym, że taryfy na ciepło wzrosły o 60 proc., my, po szczegółowej analizie, dokonaliśmy wzrostu tej zaliczki w wysokości 54 proc. z 3,33 na 5,13 zł, to jest o 1,80 zł.  To nie jest proszę pani wymysł Kai czy zarządu – odpowiadał.
- W całej Polsce idą wzrosty cen ciepła.

Magdalena Lizurej
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości