Kilkanaście kolizji na terenie powiatów wieluńskiego, wieruszowskiego i pajęczańskiego odnotowali policjanci, którzy brali udział w działaniach „Wszystkich Świętych”. Akcja trwała od 31 października do 5 listopada. W tym czasie funkcjonariusze wlepili sporo manatów. Niestety w ciągu tych sześciu dni mundurowi złapali też kilku kierowców na podwójnym gazie. Nie obyło się również bez kolizji.
Mimo wielu apeli policjantów, kampanii społecznych oraz wywodów naukowców o zgubnym wpływie alkoholu na uwagę kierowców, wciąż nie brakuje ludzie, którzy decydują się jeździć na podwójnym gazie. Na 115 kierujących, u których badali trzeźwość mundurowi z KPP w Wieruszowie, trzech miało we krwi procenty. Jeden z nich wsiadł za kółko pomimo sądowego zakazu, został więc zatrzymany.
Również mundurowi z KPP w Wieluniu w trakcie swoich działań wyeliminowali trzech nietrzeźwych kierowców, jeden z nich jechał rowerem. 26-latek, którego policjanci zatrzymali 4 listopada we Wrońsku miał 1,6 promila, w dodatku okazało się, że łamie sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Rówieśnik kierowcy wpadł pod wpływem w Mierzycach dzień później, miał 2,6 promila. Teraz obaj młodzi mężczyźni odpowiedzą przed sądem.
Funkcjonariusze z Pajęczna mieli podczas działań do czynienie tylko z jednym nietrzeźwym kierującym, mężczyzna wsiadł nietrzeźwy na rower.
Nie brakło kierowców, którzy pomimo wzmożonego ruchu dociskali gaz w swoich pojazdach. Rekordzistka, 22 latka, złapana na radar w Kopaninach (gm. Lututów) przekroczyła prędkość w terenie zabudowanym aż o 62 km/h, licznik pokazał 112 km/h. Młoda kobieta została ukarana przez funkcjonariuszy mandatem karnym w wysokości 2000 złotych i 14 punktami karnymi, straciła też prawo jazdy.
Prawo jazdy oraz 1,5 tys. zł na mandat stracił też 54-latek, który przez Nowy Świat (gm. Wieluń) jechał z prędkością 104 km/h. Mężczyzna „zyskał” za to 13 punktów karnych.
Mimo pojedynczych przypadków łamania przepisów drogowych, podczas akcji „Wszystkich Świętych” mundurowi z naszego terenu nie odnotowali żadnych poważnych zdarzeń, nie doszło na szczęście do groźnych wypadków. Zdarzyło się za to kilkanaście kolizji. W powiecie wieruszowskim mundurowi prowadzili czynności przy siedmiu kolizjach, w powiecie pajęczańskim przy czterech, a w powiecie wieluńskim przy trzech.
- Głównymi przyczynami tych zdarzeń drogowych było min. nieprawidłowe wymijanie, skręcanie, cofanie, nieostrożne wejście pieszej przed jadący pojazd i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – podsumowuje asp. Piotr Siemicki, rzecznik prasowy KPP w Wieruszowie.
- Policjanci skontrolowali 121 pojazdów, ujawnili 96 wykroczeń z czego zastosowali 37 pouczeń, w 56 przypadkach zastosowali postępowanie mandatowe oraz skierowali trzy wnioski o ukaranie do sądu – wymienia.
Z kolei funkcjonariusze z KPP w Pajęcznie poddali kontroli 97 pojazdów, wlepili 23 mandaty a 27 kierujących pouczyli. Wobec dwóch z nich skierowali wnioski do sądu u ukaranie. Ponadto zatrzymali elektronicznie cztery dowody rejestracyjne.
- Popełniane wykroczenia to głównie przekroczenie dopuszczalnej prędkości – podaje mł. asp. Wioletta Mielczarek, rzecznik prasowy KPP w Pajęcznie.
Mandaty za prędkość to też w większości powody ukarania 75 kierowców przez policjantów z Wielunia.
- Mundurowi podczas prowadzonych działań skontrolowali 153 pojazdy – informuje asp. sztab. Katarzyna Grela, rzecznik prasowy KPP w Wieluniu.
- Jak co roku prowadzone działania miały na celu zapewnienie płynności ruchu oraz ograniczenie liczby zdarzeń drogowych – podkreśla policjantka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze