Reklama

Dotacja na kanalizację w Ożegowie uratowana

8 milionów złotych mogło przepaść bezpowrotnie. W ogłoszonym przez poprzednie władze gminy przetargu wpisano do wykonania 6 km. bieżących kanalizacji, a we wniosku o dotację podano ich 9. Ta rozbieżność mogła gminę sporo kosztować. Na szczęście nowy wójt wyprostował sytuację i inwestycja nie jest już zagrożona.

Gmina Siemkowice otrzymała dofinansowanie w wysokości 8 milionów złotych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Projekt pod nazwą „Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Ożegów" stanął pod znakiem zapytania.

O podjętych i planowanych działaniach opowiada Jarosław Trojan, sekretarz gminy Siemkowice.

- Dzięki podjętym działaniom mamy przywróconą promesę na realizację zadania inwestycyjnego - budowa kanalizacji sanitarnej w Ożegowie. W tej chwili trwają czynności przygotowania procedury przetargowej. Po wyborze wykonawcy zrealizowana zostanie cała inwestycja. Takie są nasze zamierzenia i plany. Szkoda by było, żeby środki, które otrzymała gmina nie zostały wykorzystane w całości. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, że potrzeby w zakresie kanalizacji są duże. Zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy Ożegowa z niecierpliwością oczekują na realizację tej inwestycji – mówi Jarosław Trojan.

Reklama

Kanalizacja w Ożegowie - kiedy i za ile

Kamil Ceglarek, wójt gminy Siemkowice, wyjaśnia kwestie finansowe i ramy czasowe przedsięwzięcia.

- Wniosek złożony do Rządowego Funduszu Polski Ład pozwolił na uzyskanie 8 milionów złotych dofinansowania. Do tej kwoty gmina dołożyła 500 tysięcy wkładu własnego. Wartość promesy wynosi zatem 8,5 mln. We wniosku wyszczególniona została długość kanalizacji, tj. 9 km. Przetarg ogłoszony pod koniec kwietnia br. przez poprzednią wójt dotyczył jednak tylko 6 km kanalizacji. Kontynuując przetarg w takiej formie gmina straciłaby dofinansowanie i musiała pokryć znaczną część inwestycji z własnych środków. Udało się jednak uratować sytuację, ponieważ przetarg ogłoszony w kwietniu został unieważniony, a do Polskiego Ładu złożono wniosek o przywrócenie promesy, która została wstępnie przyznana – informuje Ceglarek.

Reklama

Teraz urząd gminy ogłaszać będzie przetarg na pełen zakres prac – tak, aby cała miejscowość Ożegów została jak najszybciej skanalizowana. Ostateczny termin ogłoszenia przetargu to sierpień, lecz wójt Siemkowic zapewnia, że gmina już aktywnie działa w tej sprawie:

- Przygotowujemy się już teraz, myślę więc, że z początkiem przyszłego roku przetarg zostanie ogłoszony. Na pewno nastąpi to w pierwszym kwartale 2025 roku. Natomiast, jeśli chodzi o termin realizacji, to przewidywany jest do końca 2026 roku. Mamy jednak nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać, wszystko przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, a inwestycję uda się w pełni zrealizować już pod koniec przyszłego roku – mówi szef Urzędu Gminy w Siemkowicach.

Reklama

Korzyści nie tylko dla mieszkańców

Bez wątpienia, dzięki podjętym przez gminę działaniom, udało się pozyskać środki na pełne skanalizowanie miejscowości Ożegów, a inwestycja na pewno dojdzie do skutku. Kamil Ceglarek zauważa również dodatkowe zalety.

- Będzie to z korzyścią, nie tylko dla mieszkańców Ożegowa. Dzięki inwestycji przerób w oczyszczalni ścieków zostanie zwiększony, a to umożliwi przyjmowanie większej ilości ścieków dowożonych – podsumowuje wójt gminy Siemkowice.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/11/2024 15:10
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości