8 milionów złotych mogło przepaść bezpowrotnie. W ogłoszonym przez poprzednie władze gminy przetargu wpisano do wykonania 6 km. bieżących kanalizacji, a we wniosku o dotację podano ich 9. Ta rozbieżność mogła gminę sporo kosztować. Na szczęście nowy wójt wyprostował sytuację i inwestycja nie jest już zagrożona.
Gmina Siemkowice otrzymała dofinansowanie w wysokości 8 milionów złotych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Projekt pod nazwą „Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Ożegów" stanął pod znakiem zapytania.
O podjętych i planowanych działaniach opowiada Jarosław Trojan, sekretarz gminy Siemkowice.
- Dzięki podjętym działaniom mamy przywróconą promesę na realizację zadania inwestycyjnego - budowa kanalizacji sanitarnej w Ożegowie. W tej chwili trwają czynności przygotowania procedury przetargowej. Po wyborze wykonawcy zrealizowana zostanie cała inwestycja. Takie są nasze zamierzenia i plany. Szkoda by było, żeby środki, które otrzymała gmina nie zostały wykorzystane w całości. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, że potrzeby w zakresie kanalizacji są duże. Zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy Ożegowa z niecierpliwością oczekują na realizację tej inwestycji – mówi Jarosław Trojan.
Kanalizacja w Ożegowie - kiedy i za ile
Kamil Ceglarek, wójt gminy Siemkowice, wyjaśnia kwestie finansowe i ramy czasowe przedsięwzięcia.
- Wniosek złożony do Rządowego Funduszu Polski Ład pozwolił na uzyskanie 8 milionów złotych dofinansowania. Do tej kwoty gmina dołożyła 500 tysięcy wkładu własnego. Wartość promesy wynosi zatem 8,5 mln. We wniosku wyszczególniona została długość kanalizacji, tj. 9 km. Przetarg ogłoszony pod koniec kwietnia br. przez poprzednią wójt dotyczył jednak tylko 6 km kanalizacji. Kontynuując przetarg w takiej formie gmina straciłaby dofinansowanie i musiała pokryć znaczną część inwestycji z własnych środków. Udało się jednak uratować sytuację, ponieważ przetarg ogłoszony w kwietniu został unieważniony, a do Polskiego Ładu złożono wniosek o przywrócenie promesy, która została wstępnie przyznana – informuje Ceglarek.
Teraz urząd gminy ogłaszać będzie przetarg na pełen zakres prac – tak, aby cała miejscowość Ożegów została jak najszybciej skanalizowana. Ostateczny termin ogłoszenia przetargu to sierpień, lecz wójt Siemkowic zapewnia, że gmina już aktywnie działa w tej sprawie:
- Przygotowujemy się już teraz, myślę więc, że z początkiem przyszłego roku przetarg zostanie ogłoszony. Na pewno nastąpi to w pierwszym kwartale 2025 roku. Natomiast, jeśli chodzi o termin realizacji, to przewidywany jest do końca 2026 roku. Mamy jednak nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać, wszystko przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, a inwestycję uda się w pełni zrealizować już pod koniec przyszłego roku – mówi szef Urzędu Gminy w Siemkowicach.
Korzyści nie tylko dla mieszkańców
Bez wątpienia, dzięki podjętym przez gminę działaniom, udało się pozyskać środki na pełne skanalizowanie miejscowości Ożegów, a inwestycja na pewno dojdzie do skutku. Kamil Ceglarek zauważa również dodatkowe zalety.
- Będzie to z korzyścią, nie tylko dla mieszkańców Ożegowa. Dzięki inwestycji przerób w oczyszczalni ścieków zostanie zwiększony, a to umożliwi przyjmowanie większej ilości ścieków dowożonych – podsumowuje wójt gminy Siemkowice.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze