Obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej przez księdza proboszcza Daniela Rylskiego, a w nabożeństwie udział wzięło wielu zaproszonych gości, w tym m.in.: poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, poseł na sejm RP Krzysztof Ciebiada, wicestarosta pajęczański Paweł Sikora oraz wójt gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk.
- Jest to bardzo ważna tradycja, że dożynki rozpoczynają się mszą świętą- zaznacza wójt Stolarczyk.
- W homilii podkreśliłem, że każdy dzień należy rozpocząć od modlitwy zanoszonej do Boga, bo od stwórcy zależy dosłownie wszystko, a więc życie i owoce ziemi - mówi ks. Daniel Rylski, proboszcz parafii w Stróży.Reklama- Przypomniałem również słowa Wincentego Witosa, rolnika, działacza społecznego i premiera: " Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i polskość. Gdzie stanął chłop, tam się podstawa przyszłego odrodzenia ostała" -dodaje ksiądz.
Po zakończeniu Eucharystii korowód dożynkowy przeszedł do lokalnej remizy strażackiej, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.
- Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać, najpierw razem się modlić, a teraz razem biesiadować - mówiła podczas oficjalnego rozpoczęcia Zdzisława Retkiewicz, członek zarządu Stowarzyszenia Wsi Stróża.Reklama
Zgromadzeni uczestnicy zostali powitani chlebem i miodem przez tegorocznych dożynkowych starostów Małgorzatę i Adama Pietrzyk. Później na scenie swoje talenty zaprezentowali regionalni artyści, a konkretnie Zespół Folklorystyczny "Trębaczewianie" oraz Aleksandra Pietrzyk.
- Jest mi niezmiernie miło, że otrzymałem zaproszenie od rady parafialnej na dzisiejsze dożynki. Sam uprawiam blisko sto hektarów ziemi i wiem, co to znaczy trud rolnika - mówi Paweł Sikora, wicestarosta pajęczański.
Pogoda sprzyjała dobrej zabawie, która trwała do późnych godzin nocnych.
- Dziękuję proboszczowi parafii ks. Danielowi Rylskiemu za odprawioną mszę świętą dziękczynną. Dziękuję władzom gminy Rząśnia z wójtem Tomaszem Stolarczykiem na czele za wsparcie finansowe na dzisiejszą uroczystość, dziękuję pracownikom Urzędu Gminy i bibliotek za pomoc. W sposób szczególny chciałabym podziękować wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy pragną być anonimowi za wszelkie wsparcie i okazaną pomoc. Na zakończenie chciałabym serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznych dożynek. Szczególne podziękowania kieruję do naszej młodzieży, dziękuję wam za pomoc i zaangażowanie. - podsumowała Zdzisława Retkiewicz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze