Reklama

Dożynki w Stróży - zobacz galerię zdjęć

Święto plonów w Stróży jest już tradycją. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Z każdym kolejnym rokiem w imprezie dożynkowej udział bierze coraz większa grupa uczestników i nie inaczej było tym razem.

 

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej przez księdza proboszcza Daniela Rylskiego, a w nabożeństwie udział wzięło wielu zaproszonych gości, w tym m.in.: poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, poseł na sejm RP Krzysztof Ciebiada, wicestarosta pajęczański Paweł Sikora oraz wójt gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk.


- Jest to bardzo ważna tradycja, że dożynki rozpoczynają się mszą świętą- zaznacza wójt Stolarczyk.


- W homilii podkreśliłem, że każdy dzień należy rozpocząć od modlitwy zanoszonej do Boga, bo od stwórcy zależy dosłownie wszystko, a więc życie i owoce ziemi - mówi ks. Daniel Rylski, proboszcz parafii w Stróży.

Reklama

- Przypomniałem również słowa Wincentego Witosa, rolnika, działacza społecznego i premiera: " Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i polskość. Gdzie stanął chłop, tam się podstawa przyszłego odrodzenia ostała" -dodaje ksiądz.


Po zakończeniu Eucharystii korowód dożynkowy przeszedł do lokalnej remizy strażackiej, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

 
- Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać, najpierw razem się modlić, a teraz razem biesiadować - mówiła podczas oficjalnego rozpoczęcia Zdzisława Retkiewicz, członek zarządu Stowarzyszenia Wsi Stróża.

Reklama


Zgromadzeni uczestnicy zostali powitani chlebem i miodem przez tegorocznych dożynkowych starostów Małgorzatę i Adama Pietrzyk. Później na scenie swoje talenty zaprezentowali regionalni artyści, a konkretnie Zespół Folklorystyczny "Trębaczewianie" oraz Aleksandra Pietrzyk. 


- Jest mi niezmiernie miło, że otrzymałem zaproszenie od rady parafialnej na dzisiejsze dożynki. Sam uprawiam blisko sto hektarów ziemi i wiem, co to znaczy trud rolnika - mówi Paweł Sikora, wicestarosta pajęczański.


Pogoda sprzyjała dobrej zabawie, która trwała do późnych godzin nocnych.

Reklama


- Dziękuję proboszczowi parafii ks. Danielowi Rylskiemu za odprawioną mszę świętą dziękczynną. Dziękuję władzom gminy Rząśnia z wójtem Tomaszem Stolarczykiem na czele za wsparcie finansowe na dzisiejszą uroczystość, dziękuję pracownikom Urzędu Gminy i bibliotek za pomoc. W sposób szczególny chciałabym podziękować wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy pragną być anonimowi za wszelkie wsparcie i okazaną pomoc. Na zakończenie chciałabym serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznych dożynek.  Szczególne podziękowania kieruję do naszej młodzieży, dziękuję wam za pomoc i zaangażowanie. - podsumowała Zdzisława Retkiewicz.
 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości