Reklama

Eternit odchodzi do lamusa

Na początku maja rozpocznie się remont dachu na budynku remizy w Nietuszynie. Inwestycja będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy Ostrówek. Strażacy przeprowadzili też zbiórkę złomu w Nietuszynie, Gwizdałkach i Bolkowie, by pozyskać dodatkowe fundusze na zaplanowane prace. Łącznie druhowie zebrali ponad 11 tys. zł.

Budowa strażnicy w Nietuszynie, z inicjatywy mieszkańców, rozpoczęła się w 1949 r., a do użytku została oddana w 1956 r.
- Początkowo w remizie była tylko sala i mała część wozowni po drugiej stronie, wtedy jeszcze na konny wóz strażacki. Z początkiem lat 90-tych nastąpiła dobudowa zaplecza kuchennego, kuchni i wtedy też została przeprowadzona wymiana pokrycia dachowego na eternit – opowiada Wacław Panek, wiceprezes i gospodarz OSP Nietuszyna.
- W tych czasach eternit jest już jednak przeżytkiem, ponadto jest także popękany, dlatego od 2017 r. staraliśmy się o dofinansowanie, żeby wymienić ten dach.
Druhowie na to zadanie najpierw otrzymali 90 tys. zł z budżetu gminy Ostrówek. Początkowo kwota miała wystarczyć zarówno na zakup materiałów budowlanych, jak i wykonanie prac. Ceny w branży budowlanej poszły jednak znacznie w górę, za uzyskaną dotację udało się zakupić blachę, wszystkie orynnowania i więźbę dachową. Brakło jeszcze ok. 10 tys. zł, dlatego OSP zwróciła się do wójta z prośbą o kolejne wsparcie. W budżecie gminy znów zabezpieczono  90 tys. zł dla jednostki z Nietuszyny.
 - Aby można było przeprowadzić naszą inwestycję, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, musieliśmy, od strony sąsiadki, wymienić lub zamurować trzy okna. Gdybyśmy zamurowali, byłoby za ciemno w sali, więc zdecydowaliśmy się na wymianę, a to oznaczało dodatkowy koszt, ponad 20 tys. zł – przyznaje Panek.
- Z początkiem maja przystępujemy już do remontu dachu (ok. 440 metrów kwadratowych). Po Dniu Strażaka mamy zbiórkę i przez trzy dni sami ściągamy cały dach, łącznie z więźbą dachową, natomiast kilka dni później, ok. 10 maja, przychodzi ekipa, która wykona podmurówki, więźbę dachową oraz pokrycie blachą. Przewidywany termin zakończenia prac to koniec lipca.
W związku z remontem dachu strażacy 8-9 kwietnia przeprowadzili zbiórkę złomu w Nietuszynie, Gwizdałkach i Bolkowie. Mieszkańcy, którzy nie dysponowali zbędnym złomem, wpłacali dowolną kwotę na inwestycję. Łącznie ze sprzedaży złomu (ponad 3 ton) i z datkami udało się zebrać 11 tys. 100 zł (stan na 11 kwietnia). Druhowie nie spodziewali się aż takiej pomocy. Cieszą się bardzo, że społeczność się spisała i akcja zakończyła się sukcesem. W sierpniu ochotnicy planują zorganizować festyn z okazji odpustu i jednocześnie zakończenia pierwszego etapu przebudowy strażnicy.
- W dalszym etapie będziemy się starać o termomodernizację budynku, który wykonany jest ze zwykłych pustaków i jest nieocieplony. Z inicjatywy druhów dwa lata temu powstało ogrzewanie, uzbieraliśmy pieniądze, trochę wspomogli nas darczyńcy i sami we własnym zakresie je zamontowaliśmy. Pozyskujemy środki z różnych źródeł, ale wszelkie prace musimy sami wykonać – podkreśla wiceprezes OSP Nietuszyna.
- Tej remizie należy się porządny remont, po pracach zewnętrznych, chcemy w środku m.in. zmodernizować scenę, odnowić magazynek, zrobić typową szatnię dla druhów. W najbliższych planach jest także remont kuchni, mamy napisany projekt, pn. ,,Kuchnia moich marzeń”, o dofinansowanie.
Jednostkę w Nietuszynie współtworzą członkinie KGW, ponad 30 pań, które jednocześnie są druhnami. W sumie straż liczy ok. 70 osób.
- Jako strażacy możemy liczyć na dużą pomoc naszego KGW, które m.in. przygotowuje nam wszelkie imprezy od strony kulinarnej. Współpracujemy, bo tj. taka nasza mała ojczyzna. Wspólnie robimy coś dla nas i następnych pokoleń, by mogły kontynuować te działania – podsumowuje Panek.
- Młodzież widzi, co dzieje się w straży i chce też wstępować w nasze szeregi. Świadczy o tym, że choćby na ostatnich gminnych zawodach strażackich zajęliśmy, po 20 latach, 2. miejsce, zazwyczaj było szóste, siódme. Inwestujemy w młodych strażaków, kierujemy ich na wymagane szkolenia, a my jako starsze pokolenie zawsze staramy się coś podpowiedzieć.

Katarzyna Cieślik
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości