Reklama

Grębień zyska nową drogę: Ruszyła największa inwestycja gminy Pątnów

1 września w Grębieniu miało miejsce uroczyste przekazanie terenu budowy pod przebudowę drogi powiatowej nr 4517E, łączącej drogi krajowe nr 45 i 43. To największa jak dotąd inwestycja w gminie Pątnów, realizowana we współpracy z powiatem wieluńskim i przy wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączny koszt projektu przekracza 15,9 mln zł, a jego zakończenie planowane jest na jesień 2027 roku.

1 września o godzinie 13.30 miało miejsce uroczyste przekazanie terenu budowy i symboliczne rozpoczęcie robót budowlanych dotyczących realizacji zadania pod nazwą: „Rozbudowa drogi powiatowej nr 4517E na odcinku od drogi krajowej nr 45 do skrzyżowania drogi krajowej nr 43 w miejscowości Grębień".

Symbolicznego wbicia łopat dokonali: wójt gminy Pątnów Jacek Olczyk, starosta wieluński Maciej Bryś, kierownik robót Krzysztof Buła oraz inspektorzy nadzoru Henryk Kaczmarski i Tomasz Kokot.

Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to 15 911 985,37 zł, z czego aż 60% – czyli  9 547 191 zł pokryje dofinansowanie pozyskane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostała kwota, wynosząca 6 364 794,37 zł, zostanie pokryta po równo przez gminę Pątnów i powiat wieluński. Obecnie oczekiwane jest jeszcze podpisanie aneksu do umowy o dofinansowanie. 

Reklama

- Cieszymy się, że gmina Pątnów zgłosiła do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg projekt przebudowy drogi powiatowej przebiegającej przez miejscowość Grębień - mówi Maciej Bryś, starosta wieluński.

- Jako Zarząd Powiatu i Rada Powiatu w Wieluniu, jesteśmy zadowoleni, że możemy wspólnie finansować to ważne przedsięwzięcie. Inwestycja ta z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Grębienia, całej gminy Pątnów, a także powiatu wieluńskiego - podsumowuje. 

Inwestycja zostanie rozłożona na trzy lata. Prace rozpoczną się w 2025 roku, a ich zakończenie planowane jest na listopad 2027 roku. Droga zostanie rozbudowana na długości 4,495 km.

Reklama

- Dla gminy Pątnów jest to największa dotychczasowa inwestycja. Fizycznie cięższy sprzęt ma wjechać już za dwa tygodnie - mówi Jacek Olczyk, wójt gminy Pątnów. 

- Do końca bieżącego roku planowane jest znaczne zaawansowanie robót na odcinku o długości około 1,6 km, począwszy od drogi krajowej nr 45. Pozostała część inwestycji obejmująca około 3 km trasy, zostanie zrealizowana etapami w latach 2026–2027, z planowanym zakończeniem prac jesienią 2027 roku - dodaje. 

Formalności związane z realizacją zadania są już na zaawansowanym etapie. Umowa o dofinansowanie (nr 22/P/2025) została podpisana z Wojewodą Łódzkim 17 kwietnia 2025 r. Następnie, po przeprowadzeniu postępowania przetargowego, 8 sierpnia br. podpisano umowę z wykonawcą – firmą PHU LARIX z Lublińca.

Reklama

Zakres inwestycji jest szeroki i obejmuje nie tylko roboty budowlane, ale także nadzór inwestorski oraz montaż tablic informacyjnych. Przewidziano m.in. poszerzenie jezdni, budowę drogi rowerowej z dopuszczeniem ruchu pieszego, wykonanie poboczy, zjazdów publicznych i indywidualnych, a także pełne oznakowanie i elementy systemu odwodnienia.

- Budowa przewiduje poszerzenie drogi do sześciu metrów, budowę ścieżki rowerowej z masy asfaltowej między dwiema drogami krajowymi i oczywiście odwodnienie całej drogi, poprzez budowę nowej kanalizacji deszczowej zamkniętej pod ścieżką rowerową, jak i otwartej po lewej stronie drogi - informuje Olczyk. 

Reklama

Realizacja tego projektu znacząco poprawi jakość infrastruktury drogowej w regionie, a także zwiększy bezpieczeństwo i komfort podróżowania zarówno dla kierowców, jak i pieszych oraz rowerzystów.

- Chodzi tutaj przede wszystkim o poprawę bezpieczeństwa. Znajdujemy się w miejscu, gdzie mamy przedszkole publiczne z dwoma oddziałami oraz gminny żłobek w Grębieniu. Przyjeżdża tutaj dużo osób - tłumaczy włodarz gminy Pątnów.

- Mamy bardzo duży ruch w tej miejscowości, ponieważ praktycznie cała jest zabudowana. Nie mamy żadnego bezpiecznego pasa przy drodze, gdzie piesi czy rowerzyści mogliby czuć się bezpieczni. To samo dotyczy wszystkich dzieci szkolnych, które muszą dojść na przystanki autobusowe. W tym momencie muszą chodzić poboczem. Bardzo poprawi się bezpieczeństwo, ale również estetyka wsi - podkreśla Jacek Olczyk. 
 

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości