Reklama

Inwestycja w najmłodszych

Poniedziałek, 14 października, na pewno był jednym z ważniejszych dni w historii Wydrzyna i gminy Czarnożyły. Oficjalnie otwarto tu nowoczesne przedszkole i pierwszy w dziejach gminy klub dziecięcy, który zapewnia opiekę nad najmłodszymi do 3. roku życia.

 

Gospodarzem uroczystości był wójt Andrzej Modrzejewski, który powitał liczne grono zaproszonych gości reprezentujących władze państwowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Wśród nich byli poseł Paweł Rychlik, Grzegorz Majewski – wicewojewoda łódzki, Agnieszka Ryś – wicemarszałkini województwa łódzkiego, Maciej Bryś – starosta wieluński i Józef Zawada – przewodniczący Rady Gminy w Czarnożyłach. Na uroczystość przybyli również budowniczowie obiektu, dyrektorzy szkół, placówek kulturalnych w gminie, sołtysi, pracownicy czarnożylskiego urzędu i rodzice maluchów, którzy z obiektów korzystają.

Reklama

Wójt przedstawił historię powstania przedszkola i klubu dziecięcego. Potem nastąpiły najważniejsze momenty wydarzenia, czyli przecięcie wstęgi i poświęcenie budynku. Obrzędu święcenia dokonał ksiądz Marek Jelonek, proboszcz parafii Czarnożyły. Następnie goście zwiedzili nowo oddaną placówkę. Przewodnikiem po niej był Piotr Kędzia, sekretarz gminy. Wszystkich zaskoczył rozmach budynku i nowoczesność zastosowanych tu rozwiązań, m. in. w zakresie ogrzewania i klimatyzacji. Wykorzystano do tego fotowoltaikę i pompę ciepła. Duże wrażenie zrobiło również wyposażenie obiektu, a szczególnie klubu dziecięcego.

- Zakupiliśmy do niego kolorowe i funkcjonalne zestawy mebli do sal i szatni, stoliki i krzesła przystosowane do naszych najmłodszych podopiecznych – mówił na otwarciu Andrzej Modrzejewski. - Łóżeczka, kolorowe piankowe siedziska, zabawki, czteroosobowe wózki dziecięce wykorzystywane podczas spacerów. Monitory, interaktywne ścieżki sensoryczne, tablice multimedialne, podświetlaną piaskownicę oraz podświetlaną tablicę do rysowania. Z pozyskanych środków powstał też ogrodzony plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią.

Reklama

W czasie zwiedzania wszystkim podobało się przestronne atrium w centralnej części budynku, które powstało jako element urozmaicający.

A po obejrzeniu obiektu, swoje gratulacje przekazali gospodarzom gminy goście.

- Patrzę na ten obiekt jako budowlaniec, bo jestem nim z wykształcenia – mówiła Agnieszka Ryś. - I szczerze gratuluję go gminie, tym bardziej że będzie on służył dzieciom. Przechodząc po obiekcie byłam pod wrażeniem jego wyposażenia, konstrukcji, zaplanowania wszystkich elementów, które związane są z kształceniem. Widziałam tam dzieci i uśmiechy na ich twarzach, a teraz widzę uśmiechy na twarzach państwa i to jest największym podziękowaniem. To efekt końcowy tej inwestycji. Życzę, aby ta gmina dalej się rozwijała, aby dzieci i tych uśmiechów było jak najwięcej.

Reklama

 

 

Od pomysłu do otwarcia

 

Decyzja o budowie nowego przedszkola zapadła kilka lat temu.

- Zastanawialiśmy się wspólnie z radą gminy, jak rozwiązać problem wychowania naszych najmłodszych obywateli – mówił wójt Modrzejewski. - Bo nasze dotychczasowe przedszkole w Wydrzynie, które znajdowało się na poddaszu szkoły, w świetle obowiązujących przepisów, nie mogłoby już dalej funkcjonować ze względu na wymogi bezpieczeństwa. Podjęliśmy więc bardzo odważną, ale i kosztowną decyzję, aby wybudować tu nowy budynek z przeznaczeniem na przedszkole i klub dziecięcy - zeroemisyjny z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Reklama

W kwietniu 2021 r. gmina zawarła umowę na opracowanie dokumentacji takiego obiektu z Architektoniczną Pracownią Projektową Krzysztofa Sójki z Wielunia. Zaprojektowano tam obiekt o powierzchni 915 metrów kwadratowych, w którym przewidziano dwa oddziały przedszkolne i dwa odziały żłobkowe z pełnym zapleczem kuchennym, pomieszczeniami biurowymi i socjalnymi dla pracowników.

Do ogrzewania obiektu i wody do celów gospodarczych zastosowano system oparty na pompie ciepła współpracujący z instalacją paneli fotowoltaicznych.

Reklama

W marcu 2022 r., w ramach II edycji Rządowego Funduszu „Polski Ład”, gmina złożyła wniosek o dofinansowanie na tę inwestycję. Przewidywana wartość zadania wynosiła 7,2 mln zł. Trzy miesiące później otrzymała z Banku Gospodarki Krajowej wstępną promesę na realizację, co pozwoliło na ogłoszenie przetargu. W jego wyniku wybrano wykonawcę, który miał przedszkole wybudować. Została nim firma Malik Development z Pieczysk koło Wieruszowa. Powierzone jej zadanie wykonała do lutego 2024 r. Końcowa wartość robót budowlanych wyniosła ponad 8 mln zł.

Potem rozpoczęto wyposażanie obiektu. Na ten cel pozyskano dodatkowe środki z programów „Maluch +” i „Aktywny Maluch”.

Reklama

Przedszkole i klub dziecięcy rozpoczęły swoją działalność 1 września.

- Mój synek Witosz od września rozpoczął przygodę z klubem dziecięcym – mówi Izabela Łuczak z Kątów. - Wcześniej nigdzie nie uczęszczał. W grudniu skończy dwa latka. Początki były trudne. Przez pierwsze dwa tygodnie adaptował się, był płacz, łzy, ale już jest bardzo fajnie. Myślę, że ze względu na to, że miejsce jest bardzo przyjazne dzieciom, dobrze wyposażone z mnóstwem zabawek. Na pewno dużą zasługę miały w tym bardzo miłe opiekunki, które są zaangażowane w rozwój dzieci. Bo maluchy nie tylko bawią się, ale też wykonują różne prace plastyczne, czy inne. Witosz chętnie już tu przychodzi, nie płacze. Myślę, że dzieci mają tutaj raj.

Reklama

Obowiązki kierownika klubu dziecięcego powierzono Monice Boruń, dyrektorce Publicznej Szkoły Podstawowej w Wydrzynie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/10/2024 19:39
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości