20 września nastąpiło oficjalne otwarcie wyremontowanej drogi powiatowej nr 4521E w Załęcze Małym i Załęczu Wielkim. Inwestycję udało się zrealizować dzięki współpracy powiatu wieluńskiego i gminy Pątnów.
- Myślę, że nie ma tutaj osoby, która by się nie cieszyła z tego, że w gminie Pątnów powstały kolejne kilometry nowej, bezpiecznej drogi asfaltowej – podkreślił Jacek Olczyk, wójt gminy Pątnów.
Mowa o drodze powiatowej nr 4521E w Załęcze Małym i Załęczu Wielkim (2,37 km), której oficjalne otwarcie odbyło się 20 września. Na jej remont otrzymano dofinansowanie, w wysokości niespełna 960 tys. zł, z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Po przetargu ostateczny koszt wyniósł 1 mln 666 tys. 665 zł.
- Inwestycję udało się wykonać przed czasem, bardzo dziękuję wykonawcy za tempo prac i wszystkim tym, którzy przyczynili się do budowy tej drogi. Historia remontu tych dwóch odcinków zaczęła się rok temu, kiedy w uzgodnieniu z powiatem wieluńskim, gmina Pątnów przejęła te dwa odcinki dróg, aby móc złożyć wniosek o dofinansowanie do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – dodał włodarz.
Z końcem sierpnia zakończyły się prace, polegające na ułożeniu dwóch warstw bitumicznych oraz poszerzeniu poboczy wraz z ich utwardzeniem. Wykonawcą inwestycji była firma PUH DOMAX z Boronowa.
Podczas uroczystego otwarcia wyremontowanej drogi nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych, jak i firmy Domax.
- Jesteśmy dzisiaj w miejscu, gminie, która w ostatnim czasie w sposób bardzo dynamiczny korzysta z dużych możliwości, które stwarza rząd premiera Matusza Morawieckiego, rząd PIS-u – zaznaczał poseł Paweł Rychlik.
- Dopiero w zanadrzu, realizacji będą ogromne inwestycje sfinansowane z Polskiego Ładu, także bardzo się cieszę, że gmina Pątnów, pan wójt po te środki sięga i garściami te pieniądze pozyskuje.
- Trzeba też powiedzieć o bardzo dobrej współpracy, czy o porozumieniu, które jest między starostwem powiatowym a gminą. Ta droga w perspektywie remontu została przejęta przez gminę i dzięki temu te środki można było pozyskać, a teraz mamy tego piękny efekt. Cieszę się, że dogadują się ze sobą samorządowcy, nie wadzą się, nie szukają powodu, tylko sposobu, jak realizować i wykorzystywać szanse, które stwarza rząd PIS-u.
Gmina Pątnów, oprócz rządowego dofinansowania, otrzymała pomoc finansową z powiatu wieluńskiego w wysokości do 50 proc. kosztów kwalifikowanych wkładu własnego.
- Chcę podkreślić, że bardzo się cieszymy z tego, że te programy, które są realizowane, są bardzo elastyczne, możemy robić takie porozumienie, dzięki stosownym uchwałom poszczególnych samorządów – przyznał Marek Kieler, starosta wieluński.
- Potrzeby są bardzo duże. Myślę, że wspólnymi siłami, w sprawie wszystkich odcinków dróg zarządzanych przez powiat, będziemy się starać wspólnie współpracować i uda nam się te cele zrealizować, krok po kroku, bo od razu wszystkiego nie da się zrobić. Inwestycje drogowe szczególnie są bardzo potrzebne dla mieszkańców.
Głos zabrał również Edward Kiedos, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, który jako mieszkaniec Załęcza Małego codziennie przemierza teraz już wyremontowaną drogę.
- Tylko przy dobrej współpracy, zrozumieniu samorządu, gminy czy powiatu można zrobić naprawdę wiele dobrego, szczególnie w drogownictwie – podsumował.
- Gdyby nie mądrość wójta i starosty, pewnie ten pociąg pojechałby dalej i tych odcinków by nie było, ale takie spojrzenie wójta w perspektywę dalszą niż tylko dany rok owocuje tym, że mamy dwa piękne odcinki.
Katarzyna Cieślik
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze