Gmina Ostrówek zaplanowała wydatki majątkowe w roku 2025 na blisko 17 milionów złotych. Wiele inwestycji już jest zakończonych, a szereg innych w planach na najbliższą przyszłość. Zadania zrealizowane to inwestycje w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i drogowej oraz termomodernizacja budynków oświaty. Nie zabrakło też przedsięwzięć sołeckich oraz działań w zakresie obrony cywilnej i ochrony ludności.
Zakończone zostały dwa etapy budowy kanalizacji sanitarnej z przyłączami w Skrzynnie i w Rudlicach. Pierwszy etap został zakończony w maju. Umowa zawarta z wykonawcą, firmą Rawo Infrastruktura, opiewała na 3 327 346,80 zł. Kwota dofinansowania z Polskiego Ładu wyniosła 3 160 979,46 zł.
Kolejny etap zakończył się we wrześniu. Jego całkowita wartość wyniosła 2 726 270,00 zł. Dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich to kwota 2 072 562,00 zł.
Gruntownie zmodernizowana została także oczyszczalnia ścieków w Rudlicach. Wykonawcą inwestycji była firma BIOSOW. Wartość zadania wyniosła 5 814 210 zł, a dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład to 5 329 500 zł.
- To bardzo ważna i potrzebna mieszkańcom gminy Ostrówek inwestycja – akcentuje wójt Arkadiusz Banaś.
W trakcie realizacji, z przewidywanym terminem zakończenia do końca roku, jest remont przepompowni na sieci kanalizacyjnej w Ostrówku i w Rudlicach. Umowa podpisana z wykonawcą, firmą Hydro-Partner, opiewa na 268 184,28 zł.
- Remont trzech przepompowni, które były wykonane pod koniec lat 90-tych, wykonujemy w całości ze środków własnych budżetu gminy na potrzeby funkcjonowania sieci kanalizacyjnej – mówi wójt gminy Ostrówek.
W ramach zadania: Poprawa układu komunikacyjnego poprzez przebudowę dróg lokalnych na terenie gminy Ostrówek, przebudowane zostały dwie drogi wewnętrzne w Nietuszynie. Wykonawcą prac budowlanych było Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Błaszki Sp. z o.o. Całkowity koszt inwestycji, wraz z drogami wykonanymi w 2024 r., wyniósł 5 666 769,65 zł. Gmina pozyskała dofinansowanie z Polskiego Ładu w kwocie 5 383 431,17 zł.
Modernizacji i przebudowie uległa też droga wewnętrzna dojazdowa do gruntów rolnych w kolonii Dobroszyny Wolskie, na odcinku o długości 975 metrów bieżących. Wykonawca zadania to Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe Larix. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 675 763,60 zł. Dofinansowanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych to 152 020 zł.
- Jesteśmy w trakcie realizacji budowy drogi tłuczniowej w miejscowości Piskornik. Koszt realizacji tego zadania wynosi ok. 300 tys. zł. Zadanie finansowane jest po połowie wraz z Gminą Osjaków – dodaje wójt gminy Ostrówek Arkadiusz Banaś.
Zakończono realizację zadań w zakresie termomodernizacji i wykonania elewacji budynków dwóch gminnych placówek oświatowych, tj.: Szkoły Podstawowej w Janowie oraz filii przedszkola w Wielgiem. Zadanie zrealizowała firma Karczbud Sp. z o. o za 960 011 zł. Dofinansowanie wyniosło 816 009,35 zł.
- Zadanie to rozpoczęło się w ubiegłym roku, a w tym zakończyliśmy termomodernizację budynku szkoły w Janowie. Zostały docieplone ściany zewnętrzne i fundamentowe, wymieniono okna i drzwi – relacjonuje wójt.
W inwestycyjnych planach nie zostali pominięci druhowie strażacy. Ochotnicza Straż Pożarna Ostrówek wzbogaciła się o nowy wóz. Umowę na zakup samochodu podpisano z firmą Szczęśniak na 1 949 919 zł. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich wyniosło 1 556 218,16 zł. W czerwcu wóz zajechał uroczyście do garażu remizy.
- Samochód już bierze udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych, manewrach i szkoleniach – nie kryje zadowolenia włodarz gminy Ostrówek.
- Ochotnicza Straż Pożarna Wielgie otrzymała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w programie Eko-remiza na kwotę ok. 765 tys. zł. To środki wysokie, ale i tak niewystarczające. Cała wartość zadania wynosi 1 143 970,11 zł. Gmina Ostrówek przyznała OSP Wielgie dotację na pokrycie wkładu własnego do tego zadania. A wcześniej przekazano dotację w wysokości 65 tys. zł na wymianę pokrycia dachowego w remizie – dodaje wójt Banaś.
Gmina Ostrówek otrzymała dotacje z urzędu marszałkowskiego dla trzech sołectw. Po 15 tys. zł powędrowało do sołectw: Wola Rudlicka na realizację projektu „Pieczenie chleba dawniej i dziś”, w tym zakup stołów i pokrycie kosztów wycieczki do Radzionkowa, Janów na zakup zestawu nagłośnieniowego oraz Dymek na modernizację świetlicy wiejskiej.
Gmina otrzymała też dotację z urzędu marszałkowskiego na realizację projektu „Utworzenie świetlicy wiejskiej w sołectwie Ostrówek” w kwocie 200 tys. zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacowany jest na kwotę 280 tys. zł.
- Różnica ta zostanie sfinansowana ze środków budżetu gminy – informuje Arkadiusz Banaś.
Gmina Ostrówek otrzymała 376 tys. zł dotacji celowej na realizację zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.
- W ramach wydatków na ochronę ludności i obronę cywilną zakupiliśmy: agregaty prądotwórcze, maszt oświetleniowy, środki łączności, zbiorniki oraz cysternę do przewozu wody pitnej, zbiornik na paliwo z dystrybutorem. Przeprowadzono również szkolenie dla strażaków z zakresy kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Wartość wszystkich wydatków wyniosła 418 tys. zł – relacjonuje włodarz gminy Ostrówek.
Dodatkowo, ze środków budżetu gminy przeprowadzone zostało szkolenie z zakresu OLiOC dla pracowników gminy, radnych i sołtysów.
Na gruntowny remont czeka wielofunkcyjne boisko wiejskie w sołectwie Skrzynno. Obiekt został wybudowany kilkanaście lat temu i od tamtej pory nie był odnawiany.
- Dokonaliśmy wyboru wykonawcy tego zadania, realizacja rozpocznie się wiosną, kiedy warunki atmosferyczne będą umożliwiały położenie warstwy poliuretanowej na płycie boiska. Wartość tego zadania wyniesie ok. 300 000 zł – mówi wójt Arkadiusz Banaś.
Termomodernizacja czeka szkoły w Skrzynnie i w Okalewie. Projekt został pozytywnie oceniony i wybrany do dofinansowania w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027. Planowane wydatki ogółem to 3 917 531,28. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie 3 329 901,59 zł, dofinansowanie ze środków budżetu państwa to 78 350,62 zł.
- W obu szkołach będą ocieplone ściany zewnętrzne, dach oraz wymienione okna i drzwi. Zostanie wykonana wymiana instalacji grzewczej wraz z wymianą kotłów węglowych na kotły na biomasę. Na budynkach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne - relacjonuje szef gminy Ostrówek.
Gmina czeka na rozstrzygnięcie naboru z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w ramach którego planowana jest przebudowa drogi powiatowej nr 4537E Nietuszyna – Wieluń, na odcinku od Skrzynna do skrzyżowania z DK 45 w Ostrówku. Szacunkowy koszt realizacji tego zadania wynosi 24 mln. zł, a planowany termin jego zakończenia to rok 2030.
- Planujemy również złożyć wniosek o dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach, gdzie budowa kanalizacji jest technicznie niemożliwa lub nieopłacalna. Aktualnie jesteśmy na etapie przyjmowania wniosków od mieszkańców zainteresowanych udziałem w projekcie. Na realizację tego zadania możliwe jest uzyskanie dofinansowanie w wysokości do 75% kosztów inwestycji – informuje wójt Arkadiusz Banaś.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze