W końcu stycznia premier Mateusz Morawiecki podjął decyzje o zakupie 19 tomografów komputerowych dla szpitali w całej Polsce. Jeden z nich ma trafić do Wielunia. Dyrekcja wieluńskiego szpitala nie ukrywa radości z dobrej nowiny, bo nowy sprzęt pozwoli skrócić kolejki, powinien też generować zyski.
W czwartek, 18 lutego, opublikowano listę 19 szpitali, do których ma trafić nowy sprzęt. Wśród lecznic, które otrzymają tomografy znalazł się także wieluński SP ZOZ. Niezbędne urządzenie do diagnostyki obrazowej za około dwa miliony złotych, w najbliższym czasie ma przekazać szpitalowi Agencja Rezerw Materiałowych.
- To bardzo dobra wiadomość – podkreśla Anna Freus, pełniąca obowiązki dyrektora SP ZOZ w Wieluniu.
- Dodatkowy tomograf pozwoli nam wykonywać więcej badań w krótszym czasie. Mam nadzieję, że nowy sprzęt pozwoli w znacznym stopniu skrócić czas oczekiwania pacjentów na wykonanie badania – spodziewa się szefowa szpitala.
Nowoczesny, wielofunkcyjny tomograf firmy Canon odciąży używany od 2014 r. tomograf marki Toshiba, który w wieluńskim szpitalu już się wysłużył…
- Ten tomograf, możecie sobie panowie wyobrazić, ma półtora miliona skanów na lampie – wylicza Dariusz Surma, kierownik ds. inwestycji wieluńskiego szpitala.
- To można powiedzieć, że to jest cud od boga, bo normalnie taki robi 500, może 700 tysięcy. Czyli zrobił dwa razy więcej niż przewiduje producent – uzupełnia.
Anna Freus uważa, że przy tak dużej ilości badań jakie są w ostatnim czasie zlecane, drugi tomograf w szpitalu jest bardzo uzasadniony.
- Tych badań może być jeszcze więcej. Na pewno jest zapotrzebowanie na taki sprzęt – akcentuje dyrektorka.
Kierownik inwestycji zauważa także, że nowy tomograf, który ma trafić do wieluńskiego szpitala będzie miał większą przepustowość, a co za tym idzie, dziennie będzie mógł wykonać kilka razy więcej badań niż obecnie używany sprzęt.
W sprawę bardzo mocno zaangażowany byli przedstawiciele z naszego regionu - poseł Paweł Rychlik oraz szef centrum informacji rządu Tomasz Matynia.
- Należy podkreślić, ze starostwo powiatowe ani szpital nie poniosą żadnych kosztów związanych z zakupem - podkreśla poseł Paweł Rychlik.
To nie znaczy jednak, że nie poniosą żadnych kosztów. Przyjęcie specjalistycznego sprzętu wiąże się z przygotowaniem miejsca, gdzie będzie stacjonował. Na szczęście miejsce jest, potrzebny jest mały lifting remontowy i nowy tomograf będzie mógł zacząć pracować.
Z decyzji premiera zadowolone są władze powiatu, odpowiadające za wieluński SP ZOZ.
- Ten wysokiej jakość sprzęt pomoże lepiej diagnozować i leczyć mieszkańców – mówi Krzysztof Dziuba, wicestarosta powiatu wieluńskiego.
- Radość tym większa, że nie musimy dołożyć to tego nawet złotówki, z własnych środków taki zakup byłby niemożliwy, a przynajmniej bardzo trudny. Pewnych nakładów finansowych będzie wymagało niewielkie dostosowania pomieszczenie, w którym będzie pracował nowy sprzęt, ale tutaj zamierzamy skorzystać ze specjalnego funduszu covidowego – zaznacza wicestarosta.
Wniosek w tej sprawie już został złożony do wojewody łódzkiego.
Krzysztof Dziuba jest przekonany, że fakt przydzielenia wieluńskiemu szpitalowi jednego z dziewiętnastu tomografów jest wynikiem dobrej współpracy powiatu z posłem Pawłem Rychlikiem, który wspiera powiat w staraniach o środki zewnętrzne.
- Ten sprzęt będzie służył także diagnostyce osób chorych na COVID-19 i tych, którzy po chorobie mają powikłania wymagające badania tomografem – zaznacza Krzysztof Dziuba i dodaje, że dostępność do szybkiej diagnostyki zwiększa szansę na odpowiednio szybkie włączenie leczenia, a może nawet uratowanie życia.
Antoni Zych
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze