Budowa kanalizacji w Białej, Gawłowie, Reklach i Suchowoli jest już na zaawansowanym etapie. Realizacja zadania przewidziana jest do września 2024 r., ale być może uda się prace zakończyć wcześniej. W Białej obecnie trwa jeszcze remont drogi powiatowej.
Pod koniec października 2020 r. ruszyła jedna z największych inwestycji ostatnich lat gminy Rząśnia, czyli budowa kanalizacji sanitarnej w Białej, Gawłowie, Reklach i Suchowoli. Jej łączna długość będzie miała ponad 32 km, w tym kanalizacja grawitacyjna to ponad 23 km, tłoczna – ponad 9,5 km. Oprócz kanalizacji, powstaje nowa oczyszczalnia ścieków w Białej.
- Prace są bardzo mocne zaawansowane, a przypomnę, że budowa kanalizacja, łącznie z powstaniem nowej oczyszczalni, podzielona jest na pięć etapów – mówi Tomasz Stolarczyk, wójt gminy Rząśnia.
- Jak to w trakcie budowy wynikły jakieś niewielkie problemy, związane z granicami działek i dróg, które w tej chwili musimy rozwiązywać. Trochę jakby wstrzymało nam to tempo prac, ale poszczególne części mamy już bardzo mocno zaangażowane.
Dwie firmy realizują tą inwestycję: Probud z Radomska i RPM z Lublińca. W I części zadania tj. dla miejscowości Biała „Wieś-Centrum”, Biała od drogi powiatowej do szkoły podstawowej oraz Biała od drogi powiatowej do Białej Chorędówki, Gawłów jest już wykonane 60 proc. prac. Drugi etap - od oczyszczalni ścieków do studni B65 i Biała Gołębiniec - ok. 71 proc. Trzeci etap, czyli część Gawłowa oraz Rekle jest na poziomie ok. 45 proc. Biała-Pęciaki i Biała Działy to ok. 54 proc. prac, natomiast Biała Ameryka i Biała Przysiółek to ok. 25 proc.
- Prace postępują szybciej niż nawet przewiduje harmonogram. Z tego się ogromnie cieszę i mam nadzieję, że później ludzie będą tak szybko się przyłączać do kanalizacji, jak szybko ją budujemy – podkreśla Stolarczyk.
- Zakończenie budowy przewidziane jest do 2024 r. ale ze względu na te skoki cenowe myślę, że uda nam się skończyć wcześniej całą budowę.
Zadanie wyceniono na ponad 41 mln zł. Na ten cel udało się już pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ponad 4 mln 700 tys. zł, z czego 1 mln 421 tys. zł to dotacja bezzwrotna, a pozostała kwota to pożyczka na preferencyjnych warunkach.
- Oczywiście szukamy innych środków i liczymy cały czas, że one wcześniej czy później się pojawią. Staramy się spełniać wszystkie warunki, jako gmina, związane z ochroną środowiska. Dążymy do tego, żeby u nas praktycznie w 100 proc. były skanalizowane wsie, a tam gdzie nie może być kanalizacja, cały czas dotujemy przydomowe oczyszczalnie ścieki – przyznaje włodarz.
- Mam nadzieję, że powoli będziemy wychodzić z tego kryzysu związanego z drożyzną na rynku. Jako gospodarz też troszkę boję się o przyszłość, dlatego staramy się robić kanalizację jak najszybciej, tym bardziej, że mamy też inne inwestycje typu drogi, remonty, naprawy, utrzymanie różnych obiektów. Będziemy szukali też oszczędności kosztów, choćby związanych z oświetleniem ulic.
W Białej równocześnie z budową kanalizacji realizowany jest również remont drogi powiatowej. Mieszkańcy muszą się więc mierzyć z wieloma utrudnieniami.
- Moja prośba do mieszkańców jest taka, żeby jeszcze chwilę uzbroili się w cierpliwość, ponieważ lada moment będziemy też te drogi naprawiać, robić nowe nalewki i będzie duży komfort zarówno funkcjonowania w gospodarstwie domowym, bo będzie kanalizacja, jak również komfort w postaci nowych dróg w niektórych miejscach. Pod względem więc komfortu mieszkania, poruszania się po drogach będzie na pewno bardzo fajnie, ale również i estetyka będzie na zdecydowanie wyższym poziomie – podsumowuje Tomasz Stolarczyk.
Katarzyna Cieślik
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze