Trwa duża inwestycja na drodze powiatowej 4537 E biegnącej od ulicy Przemysłowej w Wieluniu do Ostrówka. To przebudowa drogi w Gromadzicach oraz jej części z Gromadzic do Skrzynna. Teraz prace przebiegają głównie na tym drugim odcinku.
Jeszcze do niedawna właśnie ten drugi fragment, który ma prawie 2,5 km długości, był drogą polną, gdzieniegdzie wzmocnioną kruszywem. Dlatego korzystało z niej niewielu kierowców, mimo że łączyła dwie pobliskie miejscowości i była świetnym skrótem prowadzącym do Ostrówka. Po przebudowie będzie już drogą odpowiadającą w pełni współczesnym standardom.
- Została już zrobiona wymiana podbudowy, wykonana stabilizacja i położona pierwsza warstwa asfaltu – wyjaśnia Bartłomiej Panek, kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Wieluniu. - Będzie jeszcze druga warstwa asfaltu, ale to już na wiosnę.
Nowa jezdnia ma 5,5 metra szerokości, a po jej obydwu stronach zrobione zostaną umocnione, półmetrowe pobocza, bo jedynie na takie pozwala szerokość pasa drogowego. Z braku miejsca nie będzie tu również żadnych chodników.
Niedługo rozpoczną się też prace na odcinku biegnącym przez Gromadzice, którego długość wynosi 912 m. Jednak, ze względu na zimę, ich główne natężenie przewidziane jest dopiero na wiosnę. Jezdnia po zakończonej tu niedawno budowie kanalizacji, znajduje się w bardzo złym stanie.
- Dlatego jej remont będzie kompleksowy – tłumaczy Bartłomiej Panek. - Złożą się na nią wymiana podbudowy, położenie dwóch warstw asfaltowej nawierzchni, budowa chodników, odwodnienie i przebudowa zjazdów.
Wszystkie prace na obydwu odcinkach drogi, mają być zakończone do września 2024 r. Ich całkowita wartość wraz z nadzorem inwestorskim wynosi ponad 8 mln 864 tys. zł.
- Dostaliśmy na nie potężne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – mówi z zadowoleniem kierownik. - Bez niego ta inwestycja nigdy by nie powstała.
Otrzymane dofinansowanie to ponad 7 mln 91 tys. zł. Pozostała kwota to wkład własny powiatu oraz gmin Czarnożyły i Ostrówek, na terenie których inwestycja jest realizowana. Powiat i gminy dokładają się do niej po połowie, przy czym część przypadająca na gminy zostanie między nie podzielona proporcjonalnie do wartości robót na ich odcinkach.
- Bardzo zależy nam na zrealizowaniu tej inwestycji – kończy kierownik Panek. - Szczególnie pod tym kątem, że nie będzie to tylko fajne połączenie między Gromadzicami a Skrzynnem, ale również nowa możliwość dojazdu z Wielunia do Ostrówka. Nie trzeba już będzie jechać drogą krajową tylko tym nowym połączeniem od ulicy Przemysłowej. Co prawda ta ulica nie jest jeszcze w dobrym stanie, ale pracujemy nad tym i składamy wnioski o dofinansowanie, by móc ją wyremontować. Już mamy głosy, że na tym nowym połączeniu ruch się wzmógł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze