Ochotnicza Straż Pożarna w Makowiskach przywita w najbliższym czasie samochód. Druhowie na nabytek czekają z niecierpliwością. To kolejny pojazd, o który wzbogaci się jednostka. W ubiegłym roku zawitała do nich łódź.
OSP Makowiska jako jedyne w gminie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W ubiegłym roku z bazy wyjeżdżali 46 razy, biorąc udział w akcji gaszenia pożarów, ale zabezpieczając też tzw. miejscowe zagrożenia, czyli m.in. wypadki. Działalnością specjalistyczną jednostki jest ratownictwo wodne, które wybrali z uwagi na sąsiedztwo Warty. 23 lutego ubiegłego roku, oficjalnie przywitali w remizie łódź ratowniczą KONTRA 350 wraz z silnikiem zaburtowym Yamaha. Środki na jej zakup, w wysokości 20 tys. zł, pochodziły z dotacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach programu „Pomoc finansowa dla jednostek samorządu terytorialnego z przeznaczeniem na dofinansowanie zadań w zakresie zakupu sprzętu służącego ochronie życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem dla jednostek OSP.” Łódź zwodowano 5 lipca. Wcześniej druhowie dokonywali systematycznie mniejszych zakupów jak kamizelki czy kapoki.
Wiosną do jednostki trafiła pozytywna informacja o przyznaniu kolejnych pieniędzy. Tym razem dofinansowanie było o wiele większe z przeznaczeniem za zakup wozu strażackiego. 19 czerwca w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, naczelnik Grzegorz Rogalewicz, odebrał promesę w kwocie 300 tys. zł na dofinansowanie samochodu. Brakującą kwotę dołożyła gmina Pajęczno. To w zaokrągleniu 100 tys. zł. Przetarg udało się rozstrzygnąć dopiero za drugim podejściem. Do pierwszego postępowania przystąpiły dwie firmy. Ofertę jednej z nich odrzucono z powodu zaproponowania wozu o innych parametrach technicznych. Z kolei propozycja drugiej była zbyt wysoka w stosunku do kwoty, jaką planowała wydać gmina.
Firmę, która dostarczy wóz, wybrano dopiero w kolejnym postępowaniu. Za prawie 392 tys. zł auto dostarczy przedsiębiorstwo z Częstochowy.
- To auto ratownictwa technicznego z funkcją gaszenia pożarów. Doposażone w sprzęt ratownictwa gaśniczego, w urządzenia hydrauliczne, w aparaty powietrza oraz sprzęt przydatny do zabezpieczania wypadków, także zestaw ratownictwa medycznego – wymienia Grzegorz Rogalewicz, naczelnik OSP Makowiska i jednocześnie komendant gminny pajęczańskich strażaków.
Strażacy nie mogę się doczekać, kiedy wóz wjedzie do ich garażu. To kwestia dni. W remizie maja już MAN-a GBA i Ford Transita SLR. Teraz dołączy do nich Iveco.
Magdalena Lizurej
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze