We wtorek 29 lipca, w Starostwie Powiatowym w Wieluniu, miało miejsce uroczyste wręczenie grantów sołeckich. Umowy z szefami poszczególnych wieluńskich gmin podpisała Agnieszka Ryś, wicemarszałek województwa łódzkiego. Jak sama żartobliwie zaznaczyła, tym razem przywiozła do Wielunia teczkę z 1 milionem i 50 tysiącami złotych.
Wicemarszałek Agnieszka Ryś, w towarzystwie radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego Macieja Sulgana, pogratulowała wieluńskim burmistrzom, wójtom i sołtysom. Podkreśliła, że to oni są najbliżej zwykłych ludzi, znają ich codzienne problemy i potrzeby, a godne pochwały jest, że wychodzą im naprzeciw realizując ciekawe pomysły i projekty.
- Cieszę się, że dzisiaj przychodzimy do was z małymi grantami. Mam nadzieję, że dzięki nim nasze małe ojczyzny będą piękniały – mówiła.
To, że któreś sołectwo nie otrzymało grantu, nie jest jednoznaczne z tym, że jego projekt został w ogóle odrzucony. Niektóre sołectwa zakwalifikowały się po prostu do pozyskania tzw. dużych grantów, czyli kwoty wyższej niż 15 tys. zł.
Dziesięć gmin z terenu powiatu wieluńskiego otrzymało finansowe wsparcie z województwa. Każdy pozytywnie rozpatrzony projekt inwestycji w sołectwach został dofinansowany kwotą 15 tys. zł. Łączna kwota 1 mln 50 tys. zł pomoże w realizacji 70 przedsięwzięć.
Najwięcej z nich (po dziesięć) to inwestycje w sołectwach gmin: Wieluń i Wierzchlas. Po dziewięć dotacji otrzymały gminy: Konopnica i Osjaków, a po osiem - Pątnów i Skomlin. Gmina Biała uzyskała akceptację dla sześciu, a gmina Mokrsko dla czterech projektów. Gmina Czarnożyły i gmina Ostrówek zrealizują po trzy zadania, przy czym gmina Czarnożyły otrzymała środki na wszystkie zgłoszone projekty.
Pieniądze będą przeznaczone na remonty, modernizacje i doposażenie świetlic wiejskich, domów ludowych, miejsc rekreacji i remiz OSP. Rozwijać będą się Koła Gospodyń Wiejskich. Granty wspomogą zakup namiotów plenerowych, powstaną też wiejskie pomieszczenia do gry w bilard i ping-ponga. Możliwa będzie modernizacja oświetlenia ulicznego. Pojawią się nowe siłownie plenerowe i altany z meblami, ogrodzenia placów zabaw i magazyn na sprzęt sołecki. W kuchniach remiz i świetlic zalśnią nowe sprzęty. Będą imprezy i festyny sprzyjające rozwojowi poczucia tożsamości lokalnej. Na przykład w Czarnożyłach godnie i należycie zostanie uczczony ziemniak. Pieczenie chleba metodą tradycyjną i współczesną stanie się przysłowiową „bułką z masłem”. Interesująco zapowiada się też biesiadowanie na sołeckiej polanie. A w jednym z sołectw stanie funkcjonalny nowy ustęp publiczny.
W gminie Biała granty trafiły do sołectw: Biała Druga, Biała Rządowa, Brzoza, Kopydłów, Rososz i Wiktorów. Dofinansowane sołectwa z gminy Czarnożyły to: Czarnożyły, Emanuelina i Gromadzice.
Wójt gminy Czarnożyły Andrzej Modrzejewski zapewnia, że cieszą się sołtysi i cała społeczność lokalna. Gmina urządzi święto ziemniaka i kupi sprzęt na doposażenie zaplecza w kompleksie rekreacyjno – sportowym. Gospodynie będą miały nowy sprzęt kuchenny, a plac rekreacyjny będzie ogrodzony.
- 15 tysięcy dla jednego sołectwa pozwoli nie tylko zakupić potrzebny sprzęt, ale i zorganizować uroczystości integrujące lokalną społeczność. Oczywiście te środki nie wystarczą na wszystko, więc sołectwa wypracowują własne, żeby dołożyć. I tak to się dzieje, bo rzeczywiście razem można więcej – akcentuje z uśmiechem wójt gminy Czarnożyły Andrzej Modrzejewski.
Granty dla gminy Konopnica powędrowały do Anielina, Bębnowa, Głuchowa, Kamyka, Małej Wsi, Piasków, Strobina, Szynkielowa i Wrońska. Natomiast w gminie Mokrsko ze wsparcia finansowego cieszą się sołectwa: Chotów, Krzyworzeka, Mokrsko i Ożarów.
- Z sześciu naszych sołectw, które złożyły wnioski, cztery otrzymały granty. W planach jest doposażenie Domu Kultury w Ożarowie, a konkretnie zakup i montaż drzwi harmonijkowych w małej sali. Park w Mokrsku I zwiększy swój potencjał rekreacyjny, bo staną w nim nowe ławki, stół i kosze na śmieci. Świetlica wiejska w Chotowie zyska nową szafę i zestawy biesiadne, a w Krzyworzece I stanie altana rekreacyjna z wyposażeniem – opowiada o planach na wydanie grantowych pieniędzy wójt gminy Mokrsko Zbigniew Dąbrowski.
Wzbogacone o małe granty sołectwa z gminy Osjaków to: Borki Walkowskie, Chorzyna, Czernice, Felinów, Gabrielów, Józefina, Kuźnica Ługowska, Raduczyce i Walków. W gminie Ostrówek świętują natomiast: Dymek, Janów i Wola Rudlicka.
Wójt gminy Ostrówek Arkadiusz Banaś opowiada reporterce „Kulis…”, że w świetlicy wiejskiej i remizie sołectwa Dymek zostaną wyremontowane łazienki. Grant dla Janowa będzie przeznaczony na zakup sprzętu nagłośnieniowego. Do sołectwa Wola Rudlicka trafią nowe stoły, a wypiekanie chleba będzie szło pełną parą dzięki nowym sprzętom.
- Myślę, że jest całkiem nieźle. Tym bardziej, że wcześniej podpisaliśmy umowę grantową na modernizację świetlicy wiejskiej w sołectwie Ostrówek – 100 tys. zł i na 90 tysięcy dla sołectwa Skrzynno na remont boiska wielofunkcyjnego. Tak, że w tym roku na granty dla sołectw udało nam się w sumie pozyskać z urzędu marszałkowskiego 235 tys. zł. – podsumowuje wójt gminy Ostrówek Arkadiusz Banaś.
Gmina Pątnów pozyskała środki dla sołectw: Dzietrzniki, Józefów, Kałuże, Kamionka, Kluski, Pątnów, Popowice i Załęcze Małe. W gminie Skomlin wsparcie otrzymały: Bojanów, Brzeziny, Klasak, Skomlin I i II, Toplin, Wróblew i Zbęk. W gminie Wieluń granty powędrowały do sołectw: Borowiec, Gaszyn, Kadłub, Kurów, Masłowice, Niedzielsko, Olewin, Rychłowice, Sieniec i Turów.
- Otrzymaliśmy grant na odnowienie i wyposażenie świetlicy wiejskiej. Będzie generalny remont i nowe meble. Planowaliśmy to już dawno. Pozyskane środki to podstawowa kwota. Powinna wystarczyć na początek. Będzie jeszcze mnóstwo pracy własnej. Wiemy o tym i jesteśmy gotowi – zapewnia sołtys Turowa Bogusław Kaczmarek.
Marcin Topór, radny Miasta i Gminy Wieluń z Gaszyna, podkreśla znaczenie rozwoju wsi.
- Bardzo się cieszymy, że coraz więcej miejscowości składa wnioski i otrzymuje środki. To scala nasze małe społeczeństwa. My w Gaszynie, napisaliśmy w tym roku projekt zakładający integrację dwóch społeczności działających na naszym terenie: Koła Gospodyń Wiejskich i OSP. Dzięki przyznanym grantom wymienimy leciwą kuchnię gazową na nową. To jeszcze bardziej podniesie skuteczność naszych pań z KGW. Strażakom ochotnikom kupimy umundurowanie bojowe – relacjonuje radny Marcin Topór.
- Muszę podkreślić, że to dla młodych strażaków. To bardzo miło, że ci ludzie, którzy mają po 18 – 19 lat, skończyli kursy strażackie. Dlatego trzeba ich umundurować, żeby mogli skutecznie realizować swoją pasję i zdobyte umiejętności – dodaje.
Gmina Wierzchlas otrzymała natomiast granty dla sołectw: Jajczaki, Kamion, Kochlew, Kraszkowice, Krzeczów, Łaszew, Mierzyce, Przywóz, Strugi i Wierzchlas B.
Wszystkie umowy zostały skrupulatnie i sprawnie podpisane. A na zakończenie ruszyła lawina wzajemnych gratulacji, życzeń i uścisków. Sołectwa wieluńskich gmin ruszają do działań inwestycyjnych z grantami pod pachą.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze