Reklama

Małe granty dla sołectw powiatu wieluńskiego rozdane

We wtorek 29 lipca, w Starostwie Powiatowym w Wieluniu, miało miejsce uroczyste wręczenie grantów sołeckich. Umowy z szefami poszczególnych wieluńskich gmin podpisała Agnieszka Ryś, wicemarszałek województwa łódzkiego. Jak sama żartobliwie zaznaczyła, tym razem przywiozła do Wielunia teczkę z 1 milionem i 50 tysiącami złotych.

Wicemarszałek Agnieszka Ryś, w towarzystwie radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego Macieja Sulgana, pogratulowała wieluńskim burmistrzom, wójtom i sołtysom. Podkreśliła, że to oni są najbliżej zwykłych ludzi, znają ich codzienne problemy i potrzeby, a godne pochwały jest, że wychodzą im naprzeciw realizując ciekawe pomysły i projekty.

- Cieszę się, że dzisiaj przychodzimy do was z małymi grantami. Mam nadzieję, że dzięki nim nasze małe ojczyzny będą piękniały – mówiła.

To, że któreś sołectwo nie otrzymało grantu, nie jest jednoznaczne z tym, że jego projekt został w ogóle odrzucony. Niektóre sołectwa zakwalifikowały się po prostu do pozyskania tzw. dużych grantów, czyli kwoty wyższej niż 15 tys. zł.

Reklama

Dziesięć gmin z terenu powiatu wieluńskiego otrzymało finansowe wsparcie z województwa. Każdy pozytywnie rozpatrzony projekt inwestycji w sołectwach został dofinansowany kwotą 15 tys. zł. Łączna kwota 1 mln 50 tys. zł pomoże w realizacji 70 przedsięwzięć.

Najwięcej z nich (po dziesięć) to inwestycje w sołectwach gmin: Wieluń i Wierzchlas. Po dziewięć dotacji otrzymały gminy: Konopnica i Osjaków, a po osiem - Pątnów i Skomlin. Gmina Biała uzyskała akceptację dla sześciu, a gmina Mokrsko dla czterech projektów. Gmina Czarnożyły i gmina Ostrówek zrealizują po trzy zadania, przy czym gmina Czarnożyły otrzymała środki na wszystkie zgłoszone projekty.

Reklama

Pieniądze będą przeznaczone na remonty, modernizacje i doposażenie świetlic wiejskich, domów ludowych, miejsc rekreacji i remiz OSP. Rozwijać będą się Koła Gospodyń Wiejskich. Granty wspomogą zakup namiotów plenerowych, powstaną też wiejskie pomieszczenia do gry w bilard i ping-ponga. Możliwa będzie modernizacja oświetlenia ulicznego. Pojawią się nowe siłownie plenerowe i altany z meblami, ogrodzenia placów zabaw i magazyn na sprzęt sołecki. W kuchniach remiz i świetlic zalśnią nowe sprzęty. Będą imprezy i festyny sprzyjające rozwojowi poczucia tożsamości lokalnej. Na przykład w Czarnożyłach godnie i należycie zostanie uczczony ziemniak. Pieczenie chleba metodą tradycyjną i współczesną stanie się przysłowiową „bułką z masłem”. Interesująco zapowiada się też biesiadowanie na sołeckiej polanie. A w jednym z sołectw stanie funkcjonalny nowy ustęp publiczny.

W gminie Biała granty trafiły do sołectw: Biała Druga, Biała Rządowa, Brzoza, Kopydłów, Rososz i Wiktorów. Dofinansowane sołectwa z gminy Czarnożyły to: Czarnożyły, Emanuelina i Gromadzice.

Reklama

Wójt gminy Czarnożyły Andrzej Modrzejewski zapewnia, że cieszą się sołtysi i cała społeczność lokalna. Gmina urządzi święto ziemniaka i kupi sprzęt na doposażenie zaplecza w kompleksie rekreacyjno – sportowym. Gospodynie będą miały nowy sprzęt kuchenny, a plac rekreacyjny będzie ogrodzony.

- 15 tysięcy dla jednego sołectwa pozwoli nie tylko zakupić potrzebny sprzęt, ale i zorganizować uroczystości integrujące lokalną społeczność. Oczywiście te środki nie wystarczą na wszystko, więc sołectwa wypracowują własne, żeby dołożyć. I tak to się dzieje, bo rzeczywiście razem można więcej – akcentuje z uśmiechem wójt gminy Czarnożyły Andrzej Modrzejewski.

Reklama

Granty dla gminy Konopnica powędrowały do Anielina, Bębnowa, Głuchowa, Kamyka, Małej Wsi, Piasków, Strobina, Szynkielowa i Wrońska. Natomiast w gminie Mokrsko ze wsparcia finansowego cieszą się sołectwa: Chotów, Krzyworzeka, Mokrsko i Ożarów.

- Z sześciu naszych sołectw, które złożyły wnioski, cztery otrzymały granty. W planach jest doposażenie Domu Kultury w Ożarowie, a konkretnie zakup i montaż drzwi harmonijkowych w małej sali. Park w Mokrsku I zwiększy swój potencjał rekreacyjny, bo staną w nim nowe ławki, stół i kosze na śmieci. Świetlica wiejska w Chotowie zyska nową szafę i zestawy biesiadne, a w Krzyworzece I stanie altana rekreacyjna z wyposażeniem – opowiada o planach na wydanie grantowych pieniędzy wójt gminy Mokrsko Zbigniew Dąbrowski.

Reklama

Wzbogacone o małe granty sołectwa z gminy Osjaków to: Borki Walkowskie, Chorzyna, Czernice, Felinów, Gabrielów, Józefina, Kuźnica Ługowska, Raduczyce i Walków. W gminie Ostrówek świętują natomiast: Dymek, Janów i Wola Rudlicka.

Wójt gminy Ostrówek Arkadiusz Banaś opowiada reporterce „Kulis…”, że w świetlicy wiejskiej i remizie sołectwa Dymek zostaną wyremontowane łazienki. Grant dla Janowa będzie przeznaczony na zakup sprzętu nagłośnieniowego. Do sołectwa Wola Rudlicka trafią nowe stoły, a wypiekanie chleba będzie szło pełną parą dzięki nowym sprzętom.

Reklama

- Myślę, że jest całkiem nieźle. Tym bardziej, że wcześniej podpisaliśmy umowę grantową na modernizację świetlicy wiejskiej w sołectwie Ostrówek – 100 tys. zł i na 90 tysięcy dla sołectwa Skrzynno na remont boiska wielofunkcyjnego. Tak, że w tym roku na granty dla sołectw udało nam się w sumie pozyskać z urzędu marszałkowskiego 235 tys. zł. – podsumowuje wójt gminy Ostrówek Arkadiusz Banaś.

Gmina Pątnów pozyskała środki dla sołectw: Dzietrzniki, Józefów, Kałuże, Kamionka, Kluski, Pątnów, Popowice i Załęcze Małe. W gminie Skomlin wsparcie otrzymały: Bojanów, Brzeziny, Klasak, Skomlin I i II, Toplin, Wróblew i Zbęk. W gminie Wieluń granty powędrowały do sołectw: Borowiec, Gaszyn, Kadłub, Kurów, Masłowice, Niedzielsko, Olewin, Rychłowice, Sieniec i Turów.

Reklama

- Otrzymaliśmy grant na odnowienie i wyposażenie świetlicy wiejskiej. Będzie generalny remont i nowe meble. Planowaliśmy to już dawno. Pozyskane środki to podstawowa kwota. Powinna wystarczyć na początek. Będzie jeszcze mnóstwo pracy własnej. Wiemy o tym i jesteśmy gotowi – zapewnia sołtys Turowa Bogusław Kaczmarek.

Marcin Topór, radny Miasta i Gminy Wieluń z Gaszyna, podkreśla znaczenie rozwoju wsi.

- Bardzo się cieszymy, że coraz więcej miejscowości składa wnioski i otrzymuje środki. To scala nasze małe społeczeństwa. My w Gaszynie, napisaliśmy w tym roku projekt zakładający integrację dwóch społeczności działających na naszym terenie: Koła Gospodyń Wiejskich i OSP. Dzięki przyznanym grantom wymienimy leciwą kuchnię gazową na nową. To jeszcze bardziej podniesie skuteczność naszych pań z KGW. Strażakom ochotnikom kupimy umundurowanie bojowe – relacjonuje radny Marcin Topór.

Reklama

- Muszę podkreślić, że to dla młodych strażaków. To bardzo miło, że ci ludzie, którzy mają po 18 – 19 lat, skończyli kursy strażackie. Dlatego trzeba ich umundurować, żeby mogli skutecznie realizować swoją pasję i zdobyte umiejętności – dodaje.

Gmina Wierzchlas otrzymała natomiast granty dla sołectw: Jajczaki, Kamion, Kochlew, Kraszkowice, Krzeczów, Łaszew, Mierzyce, Przywóz, Strugi i Wierzchlas B.

Wszystkie umowy zostały skrupulatnie i sprawnie podpisane. A na zakończenie ruszyła lawina wzajemnych gratulacji, życzeń i uścisków. Sołectwa wieluńskich gmin ruszają do działań inwestycyjnych z grantami pod pachą.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości