W gminie Pajęczno rozpoczyna się największa inwestycja w województwie łódzkim. Na niemal 100 ha, zlokalizowanych w Niwiskach, powstanie potężna farma fotowoltaiczna. Koszt przedsięwzięcia to 200 milionów złotych. Współpraca Cementowni Warta, Powiatu Pajęczańskiego i Gminy Pajęczno zaowocuje samowystarczalnością energetyczną, tańszym prądem i znacznym zastrzykiem gotówki z podatków.
Rusza inwestycja za 200 milionów złotych w powiecie pajęczańskim. 21 maja Cementownia Warta S.A., przy udziale starosty pajęczańskiego oraz burmistrza i wiceburmistrza Pajęczna, podpisała umowę z wykonawcą. Niwiska w gminie Pajęczno staną się terenem zagospodarowanym potężną farmą fotowoltaiczną. Ogromne odnawialne źródło energii pojawi się na ponad 95 ha. Inwestorem przedsięwzięcia jest Cementownia Warta, która pozyskany w ten sposób prąd będzie wykorzystywać bezpośrednio i wyłącznie na potrzeby własne. Nowa instalacja będzie mieć moc 95 MWp.
- To pokazuje, że Cementownia Warta stawia na innowacyjność i myślenie przyszłościowe – akcentuje starosta pajęczański Paweł Sikora.
Obecnie energia elektryczna jest największym kosztem w procesie produkcji. Inwestycja w fotowoltaikę sprawi, że cementownia zyska ekologiczne źródła zasilania, będzie miała swoją moc i obrót energią, a tym samym znacznie tańszy prąd. To wzmocni konkurencyjność i odporność na zmiany cen energii.
Farma wymaga nadzoru i obsługi. W powiecie pajęczańskim pojawią się zatem nowe miejsca pracy. Gmina Pajęczno zyska znaczne wpływy z podatków. Zastrzyk gotówki może sięgnąć kilku milionów złotych rocznie. Pierwsze plony mają pojawić się już w czerwcu 2026 roku.
W dalszej przyszłości korzyści odczuje również Działoszyn. Widząc opłacalność i funkcjonalność inwestycji, prezes Cementowni Warta planuje bowiem rozbudowę sieci farm fotowoltaicznych. Na gruntach wykupionych przez przedsiębiorstwo na działalność wydobywczą, po ich wyeksploatowaniu, mają powstawać kolejne instalacje OZE.
Ogromna inwestycja jest efektem, rozpoczętej w marcu 2024 roku, współpracy Powiatu Pajęczańskiego, Cementowni Warta, firmy DOEKO i spółki Eco-Energy Polska. Wówczas podpisano porozumienie, na mocy którego powstał klaster energii. Obecne w nim podmioty zyskują szereg korzyści i wzmacniają swoją przewagę konkurencyjną. Pomysł pojawił się, gdy lokalny przedsiębiorca poszukiwał środków na instalację fotowoltaiczną. Udział w klastrze wraz z samorządem zapewnia mu dostęp do atrakcyjnych programów dofinansowania. Powiat pajęczański natomiast zyska określoną ilość darmowej energii.
Inwestycja będzie realizowana na 10 ha, na granicy powiatów pajęczańskiego i kłobuckiego, w Płaczkach. W terminie zależnym od pozyskania środków powstanie tu farma fotowoltaiczna o mocy 5 MW.
- Dla nas to korzyść bez złotówki udziału. Kosztowała nas jedynie pomoc merytoryczną i funkcjonowanie w klastrze – mówi szef powiatu pajęczańskiego Paweł Sikora.
Zgodnie z porozumieniem, całość energii wyprodukowanej z farmy w Płaczkach kłobuckich ma być przekazywana członkom klastra. Powiat pajęczański otrzyma od 300 do 500 MWh rocznie. Uczestnicy klastra będą mogli pozyskać tę energię taniej o minimum 40 procent w stosunku do ceny rynkowej.
- Będziemy zabezpieczeni w tanią energię. Dlatego, jako udziałowiec klastra, jesteśmy zainteresowani jak najszybszym uruchomieniem instalacji w Płaczkach i pojawieniem się profitów w postaci darmowych kilowatów – podsumowuje starosta pajęczański Paweł Sikora.
Klaster okazał się na tyle atrakcyjny, że kolejne firmy zgłaszają chęć dołączenia do spółki.
Cementownia Warta właśnie zrobiła przełomowy krok w stronę transformacji energetycznej i neutralności klimatycznej. Tak potężne odnawialne źródło energii może przynieść nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne, ale też skutkować neutralnością klimatyczną. Zdaniem inwestora to wyraz rzeczywistego zaangażowania firmy w zrównoważony rozwój.
- Nie czekamy na jutro – budujemy je dzisiaj. Ta farma fotowoltaiczna to dowód, że przemysł ciężki może być nowoczesny, odpowiedzialny i przyjazny środowisku – mówi prezes Cementowni Warta S.A Dariusz Gawlak.
Planowane zakończenie inwestycji to ostatni kwartał przyszłego roku. Farma ma zacząć produkować prąd w pierwszej połowie roku 2027.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze