Na remont drogi powiatowej 4502E mieszkańcy Wiktorowa i cała lokalna społeczność czekają od ośmiu lat. 29 marca wytrwałość w dążeniu do celu zostaje nagrodzona. Sobota jest dniem oficjalnego otwarcia tak długo wyczekiwanej drogi. Wyremontowany, blisko kilometrowy odcinek wraz z chodnikiem, barierkami i podjazdami, zostaje uroczyście oddany do użytku symbolicznym przecięciem wstęgi. A później goście przenoszą się do remizy OSP w Wiktorowie, gdzie przy wspólnym stole szeroką strugą płyną podziękowania, gratulacje i wspomnienia.
A jest co wspominać. Niemal dziesięć lat upłynęło od pierwszych dyskusji na temat stanu drogi w Wiktorowie do rozpoczęcia jej przebudowy. Nic dziwnego, że otwarcie wyremontowanego odcinka przyciąga nie tylko mieszkańców, ale i przedstawicieli władz różnego szczebla. Pojawiają się parlamentarzyści Rzeczypospolitej Polskiej: poseł Paweł Rychlik i posłanka Jolanta Zięba-Gzik oraz wicemarszałek województwa łódzkiego Agnieszka Ryś. Powiat wieluński reprezentują: starosta Maciej Bryś i wicestarosta Krzysztof Dziuba. W roli gospodarzy występują: wójt gminy Biała Grzegorz Mielczarek i przewodniczący rady gminy Zbigniew Kupski.
Zgromadzonych gości wita przewodniczący Rady Gminy Biała Zbigniew Kupski, wspominając przy okazji wyboiste koleje inwestycji drogowej w Wiktorowie. Począwszy od złożenia wniosku o zabezpieczenie środków finansowych na dokumentację projektową i wykonanie dokumentacji technicznej, poprzez lata odrzucania wniosków o dofinansowanie, aż do radosnego momentu w 2023 roku, gdy Powiat Wieluński w końcu wywalczył dotację.
Wójt gminy Biała Grzegorz Mielczarek akcentuje korzyści wynikające z modernizacji drogi w Wiktorowie. Wskazuje przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa, ułatwienie komunikacji, wzrost aktywności regionu, oszczędność czasu, zwiększenie wartości nieruchomości, ochronę środowiska, integrację społeczną i poprawę mobilności mieszkańców.
- Przebudowa drogi powiatowej w Wiktorowie przyczyni się do wielu pozytywnych zmian w naszej społeczności. Reasumując wszystkie aspekty – nastąpi ogólna poprawa jakości życia mieszkańców gminy Biała – podkreśla wójt Mielczarek.
Włodarz gminy Biała zapowiada także, że w roku bieżącym zaplanowana jest modernizacja dwóch kolejnych odcinków dróg. Remont obejmie drogi: od Wiktorowa do Rososzy i z Rososzy do Świątkowic, a następnie odcinek w Młynisku.
Maciej Bryś, starosta wieluński, akcentuje wartość inwestycji wynoszącej 3 mln 700 tys. złotych, z czego niemal całość, bo 3,696,782 złotych pochodzi z Rządowego Programu Polski Ład.
- Jestem przekonany, że prace wykonane w ramach tej inwestycji, czyli nowa nawierzchnia bitumiczna, chodnik i odwodnienie, przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników tej drogi – mówi starosta wieluński.
– Nie zatrzymujemy się na tym. Przed nami kolejne projekty i inwestycje, które mają jeden cel: poprawę życia mieszkańców powiatu wieluńskiego – dodaje.
Podziękowania i słowa uznania dla wszystkich zaangażowanych w realizację inwestycji przekazuje osobiście poseł na sejm RP Paweł Rychlik.
- Życzę lokalnym władzom, aby takie możliwości pojawiały się. Po doświadczeniach z tymi ludźmi jestem przekonany, że będą wykorzystywać je w 110 procentach. Wszystkim życzę, aby fantazja nie ponosiła użytkowników drogi, żeby jeździć bezpiecznie – mówi poseł Rychlik.
Posłanka na sejm RP Jolanta Zięba-Gzik zwraca uwagę na godną podziwu wytrwałość i determinację wszystkich zaangażowanych w realizację projektu. Podkreśla także, że powiat wieluński obecnie korzysta z dofinansowań rządowych i zaplanowane są już dwie tegoroczne inwestycje.
- Pragnę pogratulować tej wspaniałej inwestycji, która z całą pewnością poprawi bezpieczeństwo w Wiktorowie, bo wreszcie jest upragniony chodnik – podkreśla posłanka Zięba-Gzik.
Dla Agnieszki Ryś, wicemarszałek województwa łódzkiego, liczy się przede wszystkim efekt końcowy.
- Niech ta inwestycja łączy a nie dzieli. Droga jest bezpieczna i piękna... Tutaj nie powinno być polityki, bo to wszystko jest dla nas – apeluje wicemarszałek Ryś.
Najlepszym podsumowaniem historycznego wydarzenia w Wiktorowie jest refleksyjna wypowiedź Krzysztofa Dziuby, wicestarosty powiatu wieluńskiego.
- Jestem w tę sprawę zaangażowany od dłuższego czasu i chcę się przyłączyć do wszystkich podziękowań, które tutaj dzisiaj padły. Warto podejmować dobre decyzje, a później tylko kwestią wytrwałości jest ich realizacja. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo tę drogę zrealizowaliśmy z ogromnym dofinansowaniem rzędu 98 procent – optymistycznie podsumowuje Krzysztof Dziuba.
Zebrała: Elżbieta Mizak
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze