Reklama

Ostrówek rozbudowuje kanalizację - Dobroszyny dostaną kolektor a potem czas na remont drogi

Do końca kwietnia powinna zostać sfinalizowana budowa kanalizacji sanitarnej w części Ostrówka, Kolonii Dobroszyny. Inwestycja jest warta prawie 5 mln zł. Tworzony jest również projekt przebudowy drogi powiatowej w tej części wsi.

Dobroszyny są teraz administracyjnie częścią Ostrówka, jeszcze niedawno funkcjonowały osobno. Teraz ta okolica przeżywa wręcz boom inwestycyjny. Jeszcze dobrze nie skończyło się jedno zadanie, a już samorządowcy  myślą o wykonaniu kolejnego.

Obecnie trwają tutaj roboty związane z budową kolektora sanitarnego. To następna tego typu inwestycja w gminie Ostrówek. W jej ramach na długości 2,5 km zaplanowano 63 przyłącza sanitarne. Zadanie ma być gotowe na początku drugiego kwartału przyszłego roku.

Samorządowcy już planują kolejne działania na tym terenie. A chodzi o modernizację drogi, od trasy krajowej nr 45 aż w kierunku Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie, czyli odcinek ok. 4,5 km. Jak mówią tutejsi, a wójt Ostrówka Ryszard Turek potwierdza, to najbrzydszy fragment powiatówki w okolicy, co szczególnie uwidacznia się po opadach.

Reklama

- Można powiedzieć, że społeczeństwo zgłosiło fatalny stan drogi, ludzie zaczęli domagać się naprawy. Trwają prace nad projektem przebudowy tej trasy powiatowej, do końca listopada powinien być gotowy– podaje Turek.

- Jako gmina zaoferowaliśmy, że dołożymy połowę wartości kosztów powstania dokumentacji – zaznacza.

Gmina Ostrówek jest też gotowa partycypować w kosztach samej modernizacji, jeśli uda się zdobyć dofinansowanie na realizację ambitnych zamierzeń.

- Wstępnie szacuje się, że wartość tej inwestycji może kształtować się na poziomie około 12 mln zł, jeśli udałoby się zdobyć środki zewnętrzne na poziomie 80 proc. wartości, znajdziemy w budżecie pieniądze na pokrycie połowy tzw. wkładu własnego, czyli około 10 proc. wartości, a drugą część wyasygnuje powiat – wylicza wójt Ostrówka.

Reklama

Jeśli kasy z zewnątrz nie będzie, nie będzie też remontu. Ani gminy, ani powiatu, nie stać na wyłożenie po 6 mln zł.

Do realizacji zamierzeń jeszcze daleka droga. W pierwszej kolejności  gmina musi zakończyć kanalizowanie nieruchomości leżących wzdłuż trasy.

 - Myślę, że prace mogłyby ruszyć w 2025 r. – szacuje wójt Turek.

- Ze względu na kanalizację nie da się tego przyspieszyć.  Ponadto, na co uwag zwracają też moi koledzy wójtowie, jeśli robi się drogę w tym samym roku, w którym kanalizację, zazwyczaj po jakimś czasie pojawiają się uszkodzenia,  spowodowane osiadaniem kolejnych warstw. Niestety, ale zdarza się, że firmy zagęszczają podbudowę ale np. nie warstwami tyko jednorazowo całość.

Reklama

Póki co wójt jest zadowolony z kształtu projektu.

- Cieszę się, że ta droga jest projektowa dość logicznie, będzie poszerzona – podaje samorządowiec.

Ponadto wzdłuż trasy przewidziano drogę dla rowerzystów, odciętą pasem ciągłym

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości