Świetna forma Mikołaja Popiela podczas Letnich Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich w pływaniu. Pajęczanin był gwiazdą imprezy rozegranej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jako jedyny wywalczył podczas zawodów aż pięć złotych medali. Już w przyszłym tygodniu powalczy na arenie europejskiej w reprezentacji kraju w zawodach na Słowacji.
Zawodnik Meduzy Pajęczno trenujący i uczący się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Lublinie do mistrzostw przystępował jako faworyt konkurencji w stylu zmiennym, w których jest aktualnym mistrzem i rekordzistą Polski piętnastolatków na krótkiej pływalni. Tymczasem formą zaskoczył chyba wszystkich w tym i siebie. - Przed zawodami napisał nam, że jest teraz w ciężkim treningu i nie wie czy uda mu się stanąć w ogóle na podium. Szykuje się przecież do przyszłotygodniowych zawodów EYOF w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Tymczasem wywalczył pięć złotych medali zarówno w sprincie na 50 metrów grzbietem jak i na 400 metrów zmiennym - mówi Grzegorz Popiel, prezes Meduzy i tata Mikołaja. Pajęczanin już pierwszego dnia rywalizacji na pływalni Rawszczyzna dał sygnał świetnej dyspozycji. W ciągu dwóch godzin wygrał 100 metrów stylem motylkowym a później zdominował rywalizację na 400 metrów stylem zmiennym, nie pozostawiając złudzeń rywalom, kto jest królem tej specjalności w roczniku 2006 w Polsce. To jego trzeci z rzędu złoty medal w tej specjalizacji. Prowadził od pierwszych metrów wyścigu i wygrał z przewagą czterech sekund nad drugim w stawce Bartoszem Kapałą z Olsztyna. W sobotę niespodziewanie złoto przypadło mu w sprincie na 50 metrów stylem grzbietowym, gdzie jako jedyny uzyskał wynik poniżej 27 sekund. Kilkadziesiąt minut później znowu zdominował walkę w stylu zmiennym wygrywając złoto na 200 metrów o ponad pięć sekund przed rywalami. - W tym wyścigu właściwie nikt nie miał szans zbliżyć się do Mikołaja. Po pierwszych pięćdziesięciu metrach miał półtorej sekundy przewagi a potem tylko dokładał kolejne metry w poszczególnych stylach. Pięć sekund na tym dystansie i poziomie rywalizacji to przepaść - opowiada Paweł Wolski, trener Meduzy. Medalową kolekcję Popiel zamknął w niedzielne popołudnie znowu nie dając szans rywalom - tym razem w stylu motylkowym na dystansie 200 metrów. Po pierwszych stu metrach płynął w tempie lepszym od rekordu Polski 16-latków niepobitego od 2008 roku. - Szansa na pobicie rekordu będzie już w przyszłym tygodniu. Mikołaj wraz z Kadrą Narodową jedzie do Bańskiej Bystrzycy na Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy - nieoficjalne mistrzostwa kontynentu juniorów 15 i 16-letnich, które odbędą się od 24 do 30 lipca. Wystartuje tam w czterech konkurencjach, w których wywalczył złoto w Ostrowcu. Jest jednym z kandydatów naszej reprezentacji do medalu - dodaje Grzegorz Popiel. Warto dodać, że na arenie ogólnopolskiej obok multimedalisty z Ostrowca, z powodzeniem walczył także inny reprezentant Meduzy. Adam Prus w Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 14-letnich w Olsztynie dwukrotnie pływał w finale B imprezy na dystansach 200 i 400 metrów stylem zmiennym. W finałach mistrzostw rocznika 2007 w Lublinie trzy razy w pierwszej dziesiątce zameldowała się wychowanka Meduzy Julia Skrok, pływająca obecnie w WKS Śląsk Wrocław.
Grzegorz Boroń
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze