Budowa kanalizacji w Kamionce ruszyła z kopyta, a prace idą pełną parą. Gmina Pątnów dostała niemały zastrzyk gotówki z Krajowego Programu Odbudowy (KPO) i bez wahania przystąpiła do działania. Terminy gonią, ale wykonawcy uwijają się jak mróweczki i jest szansa, że już w maju kilkuset mieszkańców Kamionki będzie cieszyć się kanalizacją.
Całkowity koszt skanalizowania Kamionki w gminie Pątnów wynosi ok. 7 mln 800 tys. zł. Pod koniec 2025 roku okazało się, że gmina otrzyma z KPO 5 mln zł dotacji. Jednak termin zakończenia inwestycji jest niezwykle krótki. Do końca kwietnia kanalizacja powinna zostać oddana z pozwoleniem na użytkowanie, co oznacza, że do końca marca trzeba wykonać prace w terenie.
Gmina Pątnów jest jednak na to przygotowana, bo nie czekała z założonymi rękami na pieniądze, ale już wcześniej zaczęła działać.
- Wyłoniliśmy wykonawcę, który tylko czekał na podpisanie przez nas stosownych umów z urzędem marszałkowskim – relacjonuje wójt gminy Pątnów Jacek Olczyk.
Tak się złożyło, że prace budowlane rozpoczęły się w najmniej sprzyjającym momencie. Akurat zimą, gdy nadeszły największe od 20 lat mrozy. To jednak nie zniechęciło ani wójta, ani wykonawcy: firmy Kanwod. Łatwo nie było, bo koparki nie dawały rady i trzeba było kuć ziemię. Wykonawcy stanęli jednak na wysokości zadania i wygląda na to, że ta wielka inwestycja zostanie sfinalizowana błyskawicznie: w ciągu ok. dwóch miesięcy.
- Udało się. Ponad 80 procent prac ziemnych jest już wykonanych. Można powiedzieć, że w ciągu połowy zimy i przedwiośniu mamy wykonaną kanalizację w Kamionce – nie kryje zadowolenia włodarz gminy Pątnów i dodaje, że to również ogromna szansa na w miarę szybką budowę kanalizacji sanitarnej dla Pątnowa, ponieważ ścieki pompowane będą przez Kamionkę w stronę oczyszczalni w Wieluniu.
- Wiele osób czekało na tę inwestycję, bo koszty wywozu nieczystości przez firmy asenizacyjne znacznie wzrosły. Gminne stawki na odbiór ścieków są nieporównywalnie niższe. A co najważniejsze, to ogromny postęp cywilizacyjny w miejscowościach wiejskich gminy Pątnów – akcentuje Jacek Olczyk.
Wójt Olczyk zapewnia, że już w maju mieszkańcy Kamionki będą mogli składać wnioski o wydanie warunków technicznych przyłącza kanalizacyjnego. Nowych przyłączy będzie sto kilkadziesiąt. W ten sposób niemal cała miejscowość zostanie skanalizowana. Pozostanie niewielki odcinek o nikłej zabudowie i kilka posesji przy drodze krajowej. Jednak na budowę kanalizacji w tych miejscach gmina też jest przygotowana, a dokumentacja projektowa już czeka.
- To jest duża inwestycja i bardzo się z niej cieszymy. Dużo było ingerencji w drogi, ale na jednym długim odcinku w Kamionce Parceli przewidzieliśmy odtworzenie drogi asfaltowej na całej szerokości, a na innym odcinku będziemy realizować projekt rozbudowy drogi. Będzie poszerzenie jezdni i budowa chodnika. To jeszcze przed nami – mówi wójt gminy Pątnów Jacek Olczyk i wyrusza w teren z reporterką portalu kulisy.net.
Na miejscu pracownicy firmy Kanwod zdradzają sekrety tak szybkich postępów budowy, mimo że czasem, jak wszędzie, zdarzają się niepożądane niespodzianki.
- W czasie prac ziemnych natrafiliśmy na dużą, grubą i oporną warstwę kamieni. Musieliśmy się przesunąć o 8,5 metra, ale daliśmy radę – opowiada Mariusz Andrzejewski, kierownik budowy.
- Wszystko idzie sprawnie, bo jest dobra organizacja i świetnie nam się tu pracuje. Mieszkańcy Kamionki są cierpliwi i wyrozumiali. Rozumieją, że aby był porządek, to najpierw musi być bałagan – podsumowuje z uśmiechem Włodzimierz Żołędź, majster z firmy Kanwod.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze