3 października w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Raduczycach odbyła się uroczystość z okazji 10-lecia działalności artystycznej Grupy Obrzędowo-Śpiewaczej „Raduczanie”. Pod hasłem „W ludowej melodii bije serce tradycji” świętowano dekadę pracy zespołu, który od lat stanowi ważną część życia kulturalnego gminy Osjaków.
3 października, w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Raduczycach swoje 10-lecie działalności artystycznej obchodziła Grupa Obrzędowo-Śpiewacza ,,Raduczanie". Współgospodarzami uroczystości byli: burmistrz Miasta i Gminy Osjaków Renata Kostrzycka, Grupa Obrzędowo-Śpiewacza ,,Raduczanie" pod kierownictwem Aliny Wróbel oraz Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie.
Uroczystość odbyła się pod hasłem „W ludowej melodii bije serce tradycji”, które doskonale oddaje misję zespołu - kultywowanie lokalnych zwyczajów, pieśni i obrzędów ludowych.
Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego otwarcia uroczystości i powitania zaproszonych gości przez prowadzącą Małgorzatę Zygmunt, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Osjakowie.
- Grupy ludowe to nie tylko piękne stroje i tradycyjne melodie. To żywa pamięć naszych przodków. To opowieść o codzienności i o święcie, o radościach i troskach ludzi, którzy żyli tu przed nami. Każdy utwór to cząstka historii, która dziś, dzięki takim zespołom jak ,,Raduczanie" nadal brzmi i wzrusza - mówi Małgorzata Zygmunt.
Następnie kierownik grupy ,,Raduczanie" Alina Wróbel odczytała rys historyczny zespołu.
Kolejnym punktem uroczystości były oficjalne przemówienia. Był to moment pełen życzeń i podziękowań dla zespołu za ich dotychczasową działalność. Wśród przemawiających znaleźli się przedstawiciele samorządów i lokalnych instytucji. W swoich wystąpieniach podkreślali znaczenie działalności „Raduczan” w promowaniu kultury ludowej regionu oraz integracji lokalnej społeczności.
Szczególne podziękowania skierowała do członków grupy burmistrz Miasta i Gminy Osjaków Renata Kostrzycka.
- Dzisiejszy dzień jest momentem do złożenia podziękowań byłym i obecnym członkom grupy. Współtworzycie państwo miejscową kulturę ludową, dbając o ocalenie od zapomnienia lokalnych tradycji, zwyczajów i tego, co w naszym regionie jest piękne i cenne - mówi burmistrz Kostrzycka.
- Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim członkom grupy, instruktorom oraz waszym rodzinom, że wspierają was w tym, co robicie. Dziękuję za każdy uśmiech na scenie oraz za serce włożone w każde słowo i śpiew - dodaje.
Po części oficjalnej nadszedł czas na to, co publiczność ceni najbardziej - występ artystyczny Grupy Obrzędowo-Śpiewaczej „Raduczanie”. Zespół zaprezentował repertuar utworów ludowych.
Grupa „Raduczanie” od dziesięciu lat stanowi nieodłączny element życia kulturalnego gminy Osjaków. Aktualnie składa się z ośmiu członków. W swoim repertuarze posiada również autorskie piosenki, napisane przez członkinie grupy. Zespół uczestniczy w licznych festiwalach, przeglądach i wydarzeniach regionalnych, promując bogactwo folkloru ziemi wieluńskiej.
Funkcjonowanie zespołu nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania, wiedzy i pracy instruktora Piotra Sitarskiego, który od lat wspiera „Raduczan” zarówno pod względem muzycznym, jak i organizacyjnym. Jego doświadczenie oraz pasja do folkloru mają ogromny wpływ na rozwój grupy i jakość prezentowanego repertuaru.
Nieocenioną pomocą w działalności zespołu służy również jego żona - Małgorzata Sitarska, która aktywnie wspiera męża oraz zespół. Wspólnie tworzą duet, który z oddaniem czuwa nad tym, by każda próba, występ i spotkanie przebiegały na najwyższym poziomie i w duchu ludowej tradycji.
Nie tylko publiczność docenia działalność „Raduczan”. Również dla członków zespołu minione dziesięć lat to czas pełen emocji, zaangażowania i pięknych wspomnień.
- W zespole jestem od samego początku, czyli już dziesięć lat. Bardzo miło wspominam ten czas. Wszystkie próby, występy to dla mnie osobiście, miód na serce - podkreśla Alina Wróbel, kierownik Grupy Obrzędowo-Śpiewaczej ,,Raduczanie".
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze