Sołectwo Mokrsko I w ubiegłym roku było beneficjentem programu „Sołectwo na plus”. Otrzymało grant w wysokości 12 tys. zł na wymianę oświetlenia przy drodze powiatowej Wieluń – Skomlin.
Droga ta w obecnej kadencji władz samorządowych została przebudowana i prezentuje się dobrze. Od ogólnego jej stanu odstawało oświetlenie, które było już bardzo zużyte, nienowoczesne, a przede wszystkim nieekonomiczne. Mieszkańcy postanowili to zmienić.
- Na początku ubiegłego roku, w urzędzie gminy było spotkanie wójta z sołtysami – opowiada Elżbieta Wyrembak, sołtys Mokrska I. - Wójt mówił na nim, co by się przydało zrobić w gminie. Powiedział wtedy między innymi o wymianie oświetlenia. I jak później dzieliliśmy fundusz sołecki, to mieszkańcy przeznaczyli na to pięć tysięcy złotych.
Kwota ta pokrywała tylko niewielką część kosztów zadania. Dlatego na ten cel mieszkańcy postanowili również wykorzystać grant z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, o który sołectwo wystąpiło.
- Ponieważ wcześniej przeznaczyliśmy na to oświetlenie już pieniądze z funduszu sołeckiego, zdecydowaliśmy też na ten cel przeznaczyć grant – wyjaśnia Elżbieta Wyrembak. - Bo jeśli społeczeństwo jakąś pulę na coś wcześniej przeznaczyło, to wtedy łatwiej na to otrzymać takie dofinansowanie.
Starania zakończyły się pomyślnie. Sołtyska odebrała symboliczny czek na 12 tys. zł od marszałka Grzegorza Schreibera na spotkaniu z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”, które w tamtym roku odbyło się w Krzeczowie.
Wymiana lamp ulicznych na energooszczędne oświetlenie ledowe nastąpiła wczesną jesienią. Na słupach zawieszono 40 nowych opraw na odcinku od kościoła do końca Mokrska w kierunku Skomlina. Koszt tej wymiany to prawie 27 600 zł, a więc dość sporo ponad pieniądze z funduszu sołeckiego i grantu marszałkowskiego. Brakującą kwotę dołożyła gmina.
- Jestem bardzo zadowolona, że napisaliśmy wniosek o grant na tę wymianę – przyznaje Elżbieta Wyrembak. - Nasz samorząd ma oszczędności, a my naprawdę fajne oświetlenie. Były tam lampy stare, już przerdzewiałe, nazywali je „trumnami” i świeciły różnie. A teraz światło jest wszędzie jednakowe. Wymiana oświetlenia miała być też robiona od kościoła do końca sołectwa, niedaleko Biedronki. Ale wtedy pojawił się program „Rozświetlamy Polskę” i wójt powiedział, że na razie wstrzymujemy się z dalszą wymianą, bo gmina napisała do tego programu wniosek o dofinansowanie.
Na wymianę oświetlenia, w ramach wspomnianego programu, Mokrsko otrzymało 877 040 zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze