Reklama

Są grube pieniądze, ale nie dla gminy Wieluń

Prawie 13 milionów z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafiło do samorządów z powiatu wieluńskiego. Wśród beneficjentów znalazły się gminy: Czarnożyły, Ostrówek, Mokrsko, Pątnów i Wierzchlas. Dlaczego gmina Wieluń kolejny raz nie otrzymała środków? Bo burmistrz i jego ludzie złożyli wnioski nie czytając regulaminu…

O tym, że wnioski gminy Wieluń przepadły już na etapie formalnym, pisaliśmy na łamach „Kulis …” już we wrześniu 2021 r. Wówczas Paweł Okrasa przyznał, że wieluński ratusz złożył wniosek niezgodny z wymogami formalnymi. – Zawaliliśmy – bił się w pierś burmistrz Wielunia.
Okazało się, że ani Paweł Okrasa, ani jego pracownicy, przed złożeniem wniosku, nie przeczytali nawet regulaminu. Tym oto sposobem, gmina Wieluń z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg  nie dostała ani złotówki, choć były perspektywy na naprawdę duże pieniądze. 
Na szczęście, inne gminy powiatu wieluńskiego, poważniej podeszły do sprawy i przyłożyły się składając wnioski, choć od razu trzeba zaznaczyć, że były one banalne.
Na inwestycje drogowe do samorządów w powiecie wieluńskim trafi 13 milionów złotych. Lwia część tych środków, bo 10,6 miliona złotych, ma być przeznaczona na drogi powiatowe: przebudowę drogi Skrzynno-Gromadzice, remont drogi Czarnożyły-Gromadzice, remont drogi w Załęczu Małym i Załęczu Wielkim, remont drogi od DK45 do Okalewa.
Pozostałe środki zostały zadysponowane dla gmin Mokrsko i Wierzchlas, na inwestycje na drogach gminnych. Za 2,5 mln zł, z 70-procentową dotacją, ma być wybudowana droga w Ożarowie (gm. Mokrsko).  Zaś za 850 tys. zł, z 60-procentowym dofinansowaniem, przebudowana zostanie ulica Poprzeczna w Wierzchlasie.
Po ogłoszeniu listy zadań, na które gminy i powiaty otrzymały dofinansowania, w Wieluniu zorganizowano konferencję prasową z udziałem przedstawicieli samorządów oraz posłem Pawłem Rychlikiem, który miał zabiegać o te środki. Spotkanie z mediami odbyło się w czwartek, 17 lutego.
Parlamentarzysta z Wielunia, w swoim wystąpieniu, podkreślał że jeśli idzie o przyznane środki z funduszu, to powiat wieluński plasuje się w czołówce województwa. Z dumą dodał, że to efekt dobrej współpracy gmin z powiatem i urzędem wojewódzkim.
- Niezależnie od tego czy to droga gminna czy powiatowa, to wszyscy tymi drogami jeździmy – zauważył poseł Paweł Rychlik.
Wicestarosta powiatu Krzysztof Dziuba podkreślał, że tak dużych dotacji nie udałoby się pozyskać na drogi powiatowe, gdyby nie doskonała współpraca włodarzy gmin z powiatem.
- Pamiętam jak dwa lata temu, wspólnie zastanawialiśmy się jak zwiększyć ilość inwestycji na drogach powiatowych. Wiedzieliśmy, że powiaty mogły składać jeden wniosek, gminy dwa wnioski. I wymyśliliśmy, żeby fragmenty dróg gminom – wspominał podczas konferencji wicestarosta.
Krzysztof Dziuba wybrał się wówczas w objazd po gminach, ustalając z wójtami, co udałoby się razem zrobić, by drogi powiatowe doczekały się remontów.
- Dziękuję za tę determinację. Złożyliście państwo wnioski i mamy tego pozytywne efekty – mówił.
Głos zabrał także włodarz gminy Czarnożyły. Dziękował posłowi za zaangażowanie w trakcie
- Gminy wiejskie mają szczególne problemy jeśli chodzi o infrastrukturę drogową – zauważył wójt Andrzej Modrzejewski.
- W gminie Czarnożyły mamy drogę krajową, drogi powiatowe i gminne. I tak naprawdę jesteśmy skazani na współpracę ze wszystkimi właścicielami dróg. Nasza gmina jest przykładem dobrej współpracy ze Starostwem Powiatowym – zaakcentował.
Współpracy, zapewne zabrakło między gminą Wieluń, a powiatem. Zamiast budowania dobrych relacji przedstawiciele obu samorządów spotkają się w sądzie. Na tę okoliczność, Paweł Okrasa, wynajął już nawet kancelarię prawną, której z budżetu gminy zapłaci 150 tys. zł.
 

Sławomir Rajch
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości