Reklama

Szykuje się remont szkoły

Już niebawem budynek Zespołu Szkoły i Przedszkola w Komornikach zmieni swój wygląd. Stanie się tak za sprawą remontu, do którego przymierza się gmina. W jego ramach wymienione zostanie m. in. pokrycie dachowe i pomalowana elewacja. Ale najważniejsze prace dotyczyć będą termomodernizacji całego budynku.

- Teraz szkoła nie jest docieplona, więc straty ciepła są znaczne – rozpoczyna jej dyrektor Aneta Słowik.
- Jeszcze za poprzedniego wójta niejednokrotnie zgłaszane były propozycje, aby coś z tym zrobić. W ramach planowanej inwestycji docieplony zostanie również strop. Liczymy na oszczędności uzyskane na ogrzewaniu budynku.
Przy okazji wymieniona będzie blacha na dachu całej szkoły. Stara pozostawia wiele do życzenia. Położona była jeszcze w pierwszej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku i w niektórych miejscach już przecieka. Na sufitach pojawiły się zacieki. Aby dach zmodernizowany został w całości, planuje się dodatkowo przerobienie kominów wentylacyjnych, wymianę orynnowania oraz instalacji odgromowej. 
Swój wygląd zmieni także wejście główne do budynku. Remontu doczekają się schody, a drzwi zostaną wymienione na nowe. Ostatnie większe prace przy nich robione były również przed wielu laty. Jednak najbardziej na wizerunek szkoły wpłynie nowa elewacja. Ta obecna jest zniszczona. W niektórych miejscach tynki są wykruszone, a poszarzała farba odpada płatami. 
- Budynek malowany był na początku 2000 roku, więc elewacja ma już ponad 20 lat – przypomina pani dyrektor.
- Wtedy wymieniono też okna. Jej odnowienie stało się konieczne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z  inwestycji, bo na pewno wpłynie ona korzystnie na wygląd i wizerunek naszej szkoły. 
Termomodernizacja i związane z nią dodatkowe roboty, to pierwsza tak duża inwestycja w tym budynku od lat. 
- Szacowany koszt tych prac to około 500 tysięcy złotych – mówi Zbigniew Dąbrowski, wójt gminy Mokrsko.
- Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy na ten cel 400 tysięcy złotych. Mamy przygotowaną dokumentację projektową i w najbliższym czasie ogłosimy przetarg na wykonanie remontu.
Ostatnią, również sporą inwestycją w tej szkole, była budowa placu zabaw w 2011 r. Kosztowała około 180 tys. zł i sfinansowana była w połowie przez urząd gminy, a w połowie przez państwo. 
- Jestem tu dyrektorką od 2008 roku – mówi Aneta Słowik.
- W tym czasie realizowaliśmy też mniejsze inwestycje, głównie wewnątrz budynku. Stale uczestniczymy w różnych projektach, dzięki czemu pozyskujemy środki na zakup pomocy dydaktycznych, na przykład tablic interaktywnych. Niedawno złożyliśmy wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na utworzenie kolejnej pracowni ekologicznej.
Zespół Szkoły i Przedszkola w Komornikach położony jest w pewnym oddaleniu od zwartej zabudowy wsi i drogi głównej. Na pewno zwiększa to bezpieczeństwo uczniów i zapewnia też większą możliwość ich przebywania na świeżym powietrzu. Aktualnie uczęszcza tu 99 dzieci, w tym 32 to przedszkolaki.  

Ela Wodecka 
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości